Ze świata

Ze świata

Majdan, który zmienił Ukrainę. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Mija rok od tragicznych wydarzeń na Majdanie - będziemy tam również w najbliższy weekend. W sobotę i niedzielę - relacje wysłanników TVN24 z Kijowa i ze wschodu Ukrainy. Będziemy na żywo pokazywać rocznicowe obchody w Kijowie, przypomnimy też, co działo się na Ukrainie 12 miesięcy temu.

Strażacy, policjanci i... szpiedzy na bruk. Putin tnie wydatki w ministerstwach

Wydawać by się mogło, że mają jedne z najbezpieczniejszych miejsc pracy w Rosji. O kim mowa? O pracownikach, faworyzowanych zazwyczaj przez prezydenta Władimira Putina, resortów siłowych. Ale wygląda na to, że dobre czasy się skończyły. Teraz grozi im utrata pracy i innych korzyści, bo Ministerstwo Finansów tnie w wydatki w związku z kryzysem gospodarczym wywołanym przez zachodnie sankcje i spadki cen ropy.

Grecja bez euro? "Spiegel": EBC już przeprowadza symulację

Przedłużające się negocjacje pomiędzy Atenami z ministrami finansów strefy euro ws. programu pomocowego sprawiły, że Europejski Bank Centralny przygotowuje plan na wypadek wyjścia Grecji z unii walutowej - pisze "Spiegel". Premier Grecji Aleksis Cipras poprosił przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska o zwołanie na niedzielę szczytu UE, gdyby dzisiaj nie doszło do porozumienia - poinformował grecki rząd.

Grecy szturmują bankomaty. Ateny opuszczą strefę euro?

Odpływ depozytów z greckich banków przyspieszył - w ciągu minionych dwóch dni osiągnął poziom miliarda euro - podaje agencja Reutera. 28 lutego wygasa program pomocowy dla Grecji. Nad przedłużeniem pomocy obradują dziś w Brukseli ministrowie finansów strefy euro.

Ważą się losy Aten. "Niemcy chcą rzucić Grecję na kolana"

W piątek w Brukseli ważą się losy Grecji. Premier Aleksis Cipras jest pewien, że wniosek jego rządu o przedłużenie o sześć miesięcy unijnego wsparcia finansowego zostanie przyjęty mimo sprzeciwu Berlina. Jednak największe kraje Unii Europejskiej są przygotowane na opuszczenie strefy euro przez Grecję, a EBC już przeprowadza symulacje na tę ewentualność. O możliwych scenariuszach dla Aten opowiadali na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion i Pavlos Akritidis, Grek mieszkający w Warszawie.

Zagraniczni inwestorzy mogą pomóc Ukrainie. Ale dopiero po wakacjach

Konferencja inwestorów zainteresowanych udzieleniem wsparcia Ukrainie może odbyć się po wakacjach - zapowiedział w piątek w Brukseli komisarz UE ds. polityki sąsiedztwa Johannes Hahn. Szacuje się, że inwestorzy-darczyńcy mogliby zebrać 15 mld dolarów, aby uratować Kijów od bankructwa i pomóc w odbudowie kraju.

Prezydent Bronisław Komorowski dziś u Jolanty Pieńkowskiej

Minął rok od protestów na Ukrainie. Jak w tym czasie zmieniła się rola Polski w zakresie tego co dzieje się na Ukrainie? Jakie stanowisko powinna zająć Polska wobec trwającego konfliktu w Donbasie? Prezydent Bronisław Komorowski będzie gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat", dziś o 20.15 w TVN24 Biznes i Świat.

Ukrainę czekają podwyżki energii. Prąd zdrożeje o 40 proc.

Ustalenia Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) przewidują wzrost od marca cen prądu dla indywidualnych odbiorców o 40 proc. - powiedział ukraiński minister energetyki Wołodymyr Demczyszyn w opublikowanym w piątek wywiadzie dla tygodnika "Fokus".

Agenci podsłuchiwali rozmowy i czytali SMS-y. Atak na miliony kart SIM

Brytyjskie i amerykańskie służby wywiadowcze miały podsłuchiwać rozmowy, czytać SMS-y i e-maile milionów użytkowników telefonów, smartfonów i urządzeń mobilnych. Pracownicy NSA i GCHQ mieli przejąć kody szyfrujące kart SIM z jednej z największych fabryk produkującej te karty. Zdaniem serwisu podsłuchiwani mogli być także Polacy.

Niemcy wypchną Grecję ze strefy euro? Dzisiaj spotkanie ostatniej szansy

Dziś o godz. 16:30 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, poświęcone przyszłości programu pomocowego dla Grecji. Przyczyny przesunięcia obrad nie są na razie znane. Wczorajsza propozycja Aten dotycząca przedłużenia o sześć miesięcy "umowy kredytowej" została odrzucona przez Niemcy, gdyż uznano ją za niewystarczającą.

Rok po Majdanie, Grecja bez pomocy. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Twierdzą, że zdobyli wszystko, o co walczyli; że obalili dyktaturę i mają – słabą – ale jednak demokrację. Rok temu, 20 lutego, w starciach z milicją zginęło blisko 80 uczestników protestów na Majdanie w Kijowie. Dwa dni później Ukraina była już zupełnie innym państwem. Rocznicy protestów na Majdanie i przypominaniu tamtych wydarzeń będziemy przyglądali się na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Ceny ropy w Nowym Jorku rosną. Ale jej zapasy są bardzo wysokie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Zapasy surowca w USA są najwyższe od 1982 r. - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 52,37 USD, po zwyżce o 54 centy.

Orban rozbija unijną jedność? Sikorski: Węgry nie złamały sankcji

Polityka węgierska jest co najmniej dwutorowa. Nie było słychać np. o tym, by Węgry zablokowały sankcje wobec Rosji - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat marszałek Sejmu Radosław Sikorski i dodał: - O ile wiem, Węgry nie złamały unijnych sankcji, które już zostały wprowadzone.

Miliarder Warren Buffett ucieka od ropy. Pomylił się?

Miliarder Warren Buffett był jednym z największych akcjonariuszy ExxonMobil. Ale sprzedał swoje warte prawie 4 mld dolarów udziały w czwartym kwartale ubiegłego roku, kiedy ceny ropy spadały - ze 100 dol. za baryłkę w lipcu do 50 dol. w grudniu - pisze CNN Money. I zastanawia się, dlaczego Buffett, który zrobił karierę na inwestycjach długoterminowych, sprzedaje "w dołku", gdy zwykle jest to najlepszy czas właśnie na kupowanie akcji.

Rosja pompuje gaz separatystom. Rachunek wystawi Ukrainie?

Rosja rozpoczęła w czwartek dostawy gazu przeznaczonego dla wschodnich terenów Ukrainy kontrolowanych przez separatystów, którzy informowali, że nie są już zaopatrywani przez ukraińską kompanię gazową - pisze AFP, powołując się na władze Gazpromu.

Fundacja Clintonów zebrała już 2 mld dolarów. I wzbudza kontrowersje

Od momentu powstania w 2001 roku fundacja Billa, Hillary i Chelsea Clinton zebrała blisko 2 mld dolarów. Darczyńcami są ludzie ze świata biznesu, polityki i zagranicznych rządów - pisze "The Washington Post". A to wzbudza liczne kontrowersje: pojawiają się zarzuty o brak przejrzystości, a także o to, że w ten sposób inwestorzy i przedstawiciele rządów kupują sobie przychylność wpływowych polityków.

Inwestorzy opuszczą strefę euro? "Grexit jest niebezpieczny dla Europy"

Pomimo wszystkich sposobów, w jakie Europa zabezpiecza się w ostatnich latach na wypadek kłopotów Grecji, inwestorzy podkreślają, że gdyby Ateny opuściły strefę euro, związana z tym panika uderzyłaby w rynki finansowe - pisze Reuters. Inwestorzy zwróciliby się wówczas w kierunku spokojniejszych przystani, czyli poza Europę.

Grecy chcą pomocy, ale Niemcy odrzucają wniosek. "Propozycja bez treści"

Rząd Niemiec odrzucił wniosek Grecji o przedłużenie pomocy finansowej. - Pismo z Aten nie jest treściwą propozycją rozwiązania (kryzysu) - oświadczył w czwartek rzecznik ministerstwa finansów Martin Jaeger. Agencja Reuters podaje, że Grecki rząd powiedział przedstawicielom eurogrupy, że ta ma dwie opcje: albo przyjęcie albo odrzucenie złożonej dziś przez Grecję propozycję.

Czy Węgry rozsadzą Unię? "Putin, stojąc na trupie Ukrainy, korumpuje Europę"

Wtorkowa wizyta Władimira Putina w Budapeszcie ściągnęła falę krytyki na Viktora Orbana. Węgierski premier, bratając się z Rosją, złamał bowiem europejską solidarność wobec Kremla - mówili goście programu "Otwarcie dnia" w TVN24 Biznes i Świat. - To jest hołd dla Władimira Putina, który w sytuacji słabnącej współpracy w UE wbija Europie nóż w plecy - powiedział Wojciech Jakóbik z BiznesAlert. W tym samym tonie wypowiadała się Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG: "to, co ma wpływ na bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu, powinno zostać bardzo mocno podniesione".

Google łamie prawo antymonopolowe? Rosjanie skarżą giganta

Yandex złożył skargę na Google do rosyjskiego Federalnego Urzędu Antymonopolowego (FAS). Zdaniem Rosjan, Amerykanie stosują praktyki monopolistyczne, wywierając niezgodny z prawem nacisk na twórców urządzeń działających na systamie operacyjnym Google'a Android.

Niezwykły bieg przez Namibię. Biegli 500 km przez dziewięć dni

Dwóch szkockich biegaczy pokonało 500 km w poprzek pustyni Namib. Ma ona jedną z najwyższych wydm na świecie. Nie zraziło to jednak biegaczy, którzy pokonali ten dystans. Dr Andrew Murray i Donny Campbell pokonywali 50 km dziennie, w 9 dni. Sami śmiałkowie, którzy przebiegli ten dystans nie dowierzali w to co udało im się dokonać.

Grecja groziła i dąsała się. Ostatecznie poprosiła o pomoc finansową

Grecki rząd zaproponował w czwartek partnerom z eurostrefy przedłużenie o 6 miesięcy "umowy kredytowej", która nie zawiera przedłużenia obowiązującego memorandum przewidującego oszczędności. Ateny zobowiązały się, że zachowają w tym czasie równowagę budżetową. Otrzymanie takiego wniosku potwierdził szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.