Ze świata

Ze świata

"Najgorsze jest jeszcze przed Rosją". Putin nie ma planu naprawy gospodarki?

Prezydent Rosji Władimir Putin obiecał na dorocznej konferencji prasowej, że wyprowadzanie rosyjskiej gospodarki z kryzysu potrwa maksimum dwa lata. Nie przedstawił jednak jakichkolwiek reform, które miałyby pozwolić na wyjście z kryzysu w obliczu, którego stoi Rosja - zwraca uwagę agencja AFP cytowana przez Bussines Insider.

Przemysł ucieka z Europy. Fabryki zamyka Ford i Opel

W samym sercu Zachodniej Europy, na granicy niemiecko-duńsko-holenderskiej tylko w tym miesiącu zostały zamknięte dwie fabryki. Ford Motor zakończył pracę w belgijskim Genk a General Motors w zakładzie Opla w niemieckim Bohum. Firmy szukają taniej siły roboczej gdzie indziej. To oznacza zamknięcie ostatniego rozdziału boomu produkcyjnego w Europie. I czas na zmianę modelu prowadzenia biznesu na bardziej innowacyjny - pisze Reuters.

Kuba u progu wielkich zmian. Stanie się rajem podatkowym?

Wznowienie stosunków dyplomatycznych USA-Kuba wzbudziło w społeczeństwie kubańskim duże nadzieje na poprawę życia w kraju malowniczych, walących się kolonialnych kamienic i cudem utrzymywanych w ruchu fordów i cadillaców sprzed 1959 roku, ale także sporo obaw. Kto zyska na przemianach? Co czeka Kubę - koniec reżimu, problemy z reprywatyzacją, boom turystyczny? Czy funkcjonariusze państwowi dorobią się na przemianach a sam kraj stanie się rajem dla bogatych? O przyszłości wyspy z prof. Wojciechem Morawskim, kierownikiem Katedry historii gospodarczej SGH, rozmawiał Michał Sznajder.

"Zniesienie amerykańskich sankcji nie uzdrowi kubańskiej gospodarki". Castro musi odejść?

- Stany Zjednoczone zdejmą embargo, jednak Kubańczycy pozostaną biedni, tak jak byli biedni przez ostatnie dekady, dopóki nie zmienią się rządy - uważa Harold Furchtgott-Roth, były komisarz Federalnej Komisji Łączności. Jego zdaniem jedynie zniesienie sankcji, którego chce Barack Obama, nie doprowadzi do natychmiastowej zmiany, bo kubańska gospodarka potrzebuje poważnej przebudowy. - Musi się ona rozpocząć od drastycznej zmiany w sposobie rządzenia krajem - przekonywał Furchtgott-Roth. Przeciętna pensja pracownika państwowego wynosi 20 dol. miesięcznie.

Włosi mają pomysł na zapomniane dzieła sztuki. Będą pokazywane w hotelach

Historycy, konserwatorzy sztuki i muzealnicy dyskutują we Włoszech o propozycji, by w hotelach wystawiać obrazy i inne dzieła, przechowywane w muzealnych magazynach i całkowicie tam zapomniane. Dzięki temu, podkreśla się, zobaczą je turyści z całego świata. Współpraca prywatnego biznesu, a więc branży hotelarskiej, i publicznych muzeów pomogłaby rozwiązać ten problem.

Carski biznes na Ukrainie. Jak 29-latek stał się miliarderem?

Ukraiński biznesmen Serhij Kurczenko, blisko powiązany z Wiktorem Janukowyczem, zarobił 100 mln dolarów na zakupie rosyjskiego gazu po preferencyjnej stawce i sprzedaniu go po wyższych cenach - pisze Reuters. Jeszcze większych pieniędzy miał się dorobić na oszustwach podatkowych. Podobne oskarżenia wysuwał wcześniej ukraiński "Forbes". Kurczenko wówczas wszystkiemu zaprzeczył, kupił magazyn i zwolnił dziennikarzy.

Sony pod presją hakerów. "Hollywood nakłada sobie kaganiec, to nie powinno się zdarzyć"

- Hollywood uległo hakerom i samo nakłada sobie kaganiec wprowadzając autocenzurę. I to w kraju, który zawsze cenił sobie wolność i podkreślał, że nie negocjuje z terrorystami. To przerażająca sytuacja, która nie powinna się wydarzyć - ocenia Artur Kurasiński, bloger i komentator nowych mediów. Ekspert skomentował w ten sposób atak hakerski na Sony i wycofanie z kin filmu "The Interview" o fikcyjnym zamachu na przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una. Szef Sony Pictures Michael Lynton powiedział w piątek, że wytwórnia nie miała innej alternatywy jak wycofać produkcję.

Kryzys w Rosji. Co warto wiedzieć o gospodarce tego kraju?

Prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystał doroczną konferencję prasową do przerzucenia winy za spadki cen ropy, wartości rubla i kryzysu finansowego w Rosji na Zachód. Kłopoty Moskwy mogą jednak przełożyć się na resztę Europy. Dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć o rosyjskiej gospodarce opisuje CNN Money.

Chiny chcą pomóc sąsiadom. Dają ponad 3 miliardy dolarów

Władze Chin zaoferowały sąsiednim krajom ponad 3 mld dolarów pomocy i kredytów na poprawę infrastruktury i produkcji oraz walkę z ubóstwem - poinformowały w sobotę chińskie media państwowe. Ofertę skierowano do Kambodży, Wietnamu, Birmy, Tajlandii i Laosu.

Rosja pogrąża się w kryzysie. "Putin obwinia Zachód, to staje się niebezpieczne"

- Rosja jest potężnie zadłużona zarówno w dolarze, jak i euro. Zatem zmiany kursowe powodują, że muszą dwukrotnie więcej tego co wytworzą w kraju przeznaczać na spłatę długów - uważa Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha. - Władimir Putin o kryzys obwinia przede wszystkim Zachód. Jego retoryka staje się niebezpieczna - twierdzi dr Robert Zmiejko z SGH. Goście TVN24 Biznes i Świat analizowali kryzysową sytuację Rosji.

Sony ulega hakerom i wycofuje film. "To człowiek jest najsłabszym ogniwem"

Sony Pictures wycofała z kin film "The Interview" o fikcyjnym zamachu na przywódcę Korei Płn. Kim Dzong Una. To efekt gróźb hakerów - najprawdopodobniej z Korei Północnej - pod adresem zarówno widzów jak i właścicieli sieci kin. W piątek FBI formalnie oskarżyło o atak na Sony Koreę Północną. - Jest technologia, która chroni przed hakerami, ale nie jest stosowana. To człowiek jest zwykle najsłabszym ogniwem - podkreślił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Krzysztof Heller.

Instagram warty już ponad 30 mld dolarów

Instagram osiągnął wartość rynkową 35 miliardów dolarów. To dwa razy więcej niż przy poprzedniej wycenie - podaje "Bloomberg". Aplikacja pozwala na udostępnianie zdjęć oraz ich prostą edycję.

Morgan Stanley: recesja w Rosji zaszkodzi też Polsce

Recesja w Rosji w 2015 r. odbije się na Europie Centralnej i krajach bałtyckich. Jeśli eksport do Rosji skurczy się w 2015 r. o 30 proc., polski PKB zmniejszy się o 0,5 pkt proc., węgierski o 0,6 pkt proc., a czeski o 0,7 pkt proc. – ocenia Morgan Stanley.

Polityka uderza w biznes. Gazprom zerwał rozmowy z BASF-em

Negocjacje o wymianie udziałów pomiędzy niemieckim koncernem chemicznym BASF a rosyjskim Gazpromem zakończyły się niepowodzeniem - podał w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Fiasko umowy jest skutkiem politycznego kryzysu między Niemcami a Rosją.