Ze świata

Ze świata

Rubel i rosyjska giełda odrabiają straty. Putin opanowuje sytuację?

Po wtorkowym krachu, kiedy to waluta narodowa Rosji w ciągu kilku godzin straciła na wartości ponad 25 proc., w środę rubel odrabiał straty. Wieczorem na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 61,05 rubla, o 6,45 rubli mniej niż we wtorek na zamknięciu. Z kolei za euro dawano 77,00 rubli, czyli o 8,14 rubli mniej, niż na wtorkowym zamknięciu.

Uber wyprzedza Facebooka i wchodzi na chiński rynek

Baidu, chiński gigant internetowy potwierdził w środę, że kupuje udziały serwisie Uber. Tym samym tej amerykańskiej firmie udało się to, o co stara się na razie bezskutecznie Mark Zuckerberg - wejść na obiecujący chiński rynek.

Są pieniądze dla klientów SKOK Wołomin. Wypłaty do końca lutego

Zarząd Bankowego Funduszu Gwarancyjnego podjął uchwałę w sprawie wypłat środków gwarantowanych deponentom Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie - poinformowano w środę na stronie internetowej BFG. Wypłaty realizowane będą do końca lutego 2015 r.

Ukrainie grozi załamanie finansowe. UE znajdzie pieniądze na pomoc?

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że Ukraina potrzebuje kolejnych 15 mld dolarów finansowania aby powstrzymać kryzys gospodarczy, ale Unia Europejska ma ograniczone możliwości pomocy - powiedział w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. I zaapelował do państw członkowskich o środki na realizację planu inwestycyjnego oraz większą elastyczność w budżecie unijnym, by UE była w stanie pomóc Ukrainie.

Kryzys w Rosji. Kto najbardziej ucierpi?

Kryzys gospodarczy w Rosji uderza nie tylko w samych Rosjan. Dotyka też zachodnie spółki energetyczne (jak np. BP czy Total), producentów żywności i samochodów (Ford, Volkswagen) oraz banki. Pogorszenie sytuacji odnotowują też takie firmy jak McDonald's, Coca Cola i Adidas. Także niemieccy przedsiębiorcy nie są zadowoleni - wymiana handlowa między tymi krajami to 76 mld euro, a sankcje mocno ograniczyły tę współpracę.

Rosja zbankrutuje? "Na razie nie ma powtórki z 1998 roku"

Rosyjska gospodarka cierpi na wiele problemów: nadmierne uzależnienie budżetu od ropy, brak rozwiniętego przemysłu i spore zadłużenie w dolarach. Ale Rosja nie jest tak słaba jak w 1998 roku, kiedy ogłosiła bankructwo: ma dużo większe rezerwy walutowe, jest mniej uzależniona od kapitału zagranicznego i ma mniejszy dług zagraniczny sektora publicznego - mówił w TVN24 Biznes i Świat Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Banku.

Rubel odzyskał puls. Rosyjska waluta w tarapatach

Po spadku kursu, na otwarciu środowej sesji na giełdzie w Moskwie, później waluta narodowa Rosji zaczęła odrabiać straty. Rosyjskie ministerstwo finansów, chcąc powstrzymać najostrzejszy spadek kursu rubla od 1998 r. rozpoczęło sprzedaż obcych walut.

Polska zrobiła się zbyt droga dla Rosjan. Kupują u nas mniej

Rosjanie nie rezygnują z przyjazdów do Polski, ale niski kurs rubla sprawia, że wydają u nas coraz mniej. Z danych olsztyńskiej Izby Celnej wynika, że przez pierwsze 2 tygodnie grudnia Rosjanie przedstawili na granicy faktury na 4,8 mln zł; we wrześniu było to 13,5 mln zł.

Dzień po "czarnym wtorku". Będą kolejne spadki?

Po spadku kursu na otwarciu środowej sesji na giełdzie w Moskwie później waluta narodowa Rosji zaczęła odrabiać straty. Po 45 minutach sesji za dolara płacono 67,20 rubla, tj. o 0,30 RUB mniej niż we wtorek na zamknięciu.

Rosja między młotem a kowadłem? "Ich gospodarka jest na skraju kryzysu"

Rosja jest bezsilna w walce o poprawę swojej sytuacji gospodarczej - powiedział we wtorek szef doradców ekonomicznych prezydenta USA Baracka Obamy, Jasona Furmana. To głos Waszyngtonu dzień po "czarnym wtorku", kiedy na wartości tracił rubel oraz rosyjska giełda. Według Furmana tak kończy się nieprzestrzeganie międzynarodowych zasad. - Moskwa sama jest sobie winna - dodał.

USA uniknęły paraliżu. Obama podpisał ustawę budżetową

Prezydent Barack Obama podpisał we wtorek wieczorem ustawę budżetową, uchwaloną przez Kongres w ub. tygodniu, która zapewnia finansowanie rządu, większości instytucji i programowi federalnych do września 2015 r. Ustawa przewiduje wydatki na poziomie 1,1 bln dolarów.

Ahoj! Sami wypijcie wasze czeskie piwo

Polscy rolnicy wzywają konsumentów do bojkotu towarów wyprodukowanych w Czechach. To reakcja na wzmożone kontrole produktów z eksportu wprowadzone przez południowych sąsiadów – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Tesla z dużymi spadkami. Akcje przebiły psychologiczną granicę

Akcje Tesla Motors spadły we wtorek o 3 proc. przekraczając psychologiczną granicę 200 dolarów za akcję pierwszy raz od maja - pisze "Market Watch". Ostatnio serwis informował, że spadające ceny ropy zrobiły potężną, miliardową dziurę w kieszeni szefa Tesli Elona Muska.

Litwa wybiera wspólną walutę. Euro ochroni przed Kremlem?

Strefa euro jest w złym stanie - stoi na skraju deflacji, a wzrost gospodarek był w ostatnich latach anemiczny. Bezrobocie jest wysokie: w Hiszpanii i Grecji przekracza 20 proc. Relacja długu do PKB wzrosła z 84 w 2010 roku do 90 proc. obecnie. Pomimo to licząca niemal 3 mln mieszkańców Litwa od 1 stycznia stanie się 19. członkiem strefy euro. Dlaczego?

Bilans. Załamanie rubla, krach finansowy w Rosji

Krach finansowy puka do rosyjskich drzwi. Z powodu bardzo ostrej dewaluacji rubla jest tylko kwestią czasu zanim międzynarodowe agencje ratingowe obniżą ocenę Rosji do poziomu śmieciowego. Gigant energetyczny Gazprom rozważa redukcję zatrudnienia o 25 proc. Ale sytuacja u wschodniego sąsiada może uderzyć rykoszetem też w Polskę.