Ze świata

Ze świata

USA unikną paraliżu. Jest porozumienie ws. budżetu

Republikanie i Demokraci porozumieli się we wtorek wieczorem czasu lokalnego w sprawie budżetu, dzięki czemu nie dojdzie do powtórki z ubiegłego roku, czyli paraliżu pracy rządu - poinformował "Washington Post", powołując się na źródła parlamentarne.

Uber zakazany w Hiszpanii. Na wniosek taksówkarzy

Sędzia w Madrycie zakazał we wtorek działalności firmy Uber w Hiszpanii w odpowiedzi na skargę złożoną przez madryckie stowarzyszenie taksówkarzy, którzy czują się zagrożeni rozwojem tego amerykańskiego start-upu.

Kraje zaangażowane w South Stream łączą siły

Kraje zaangażowane w odwołany przez Rosję projekt gazociągu South Stream utworzą grupę roboczą wysokiego szczebla, aby koordynować swoje działania ws. opracowania transgranicznych projektów pozwalających na dywersyfikację dostaw gazu do regionu - podała Komisja Europejska.

Australia chce wprowadzić „podatek Google'a”

Australijczycy podobnie jak Brytyjczycy zamierzają walczyć z firmami, które wyprowadzają zyski poza granicę kraju do rajów podatkowych. Australijski rząd myśli o wprowadzeniu tzw. „podatku Google'a”. Nazwa pochodzi od internetowego potentata, który regularnie unika płacenia podatków, nie tylko na terenie Australii.

Diesle na cenzurowanym. Najpierw Paryż, teraz Londyn

Samochody z silnikiem diesla mogą być wkrótce zakazane w Londynie - twierdzi brytyjski dziennik "The Telegraph". Władze stolicy Wlk. Brytanii chcą pójść śladami Paryża i ogłosić zakaz poruszania się dieslami na terenie aglomeracji. Decyzja związana jest z nadmierną emisją spalin, które są szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale przed wszystkim dla człowieka.

Polska dyskryminuje SKOK-i? Skarga w Brukseli

Komisja Europejska zarejestrowała skargę Kasy Krajowej SKOK na dyskryminację przez polskie władze. SKOK-i skarżą się, że Polska faworyzuje banki i parabanki kosztem bankowości spółdzielczej, którą poddaje "nieproporcjonalnym sankcjom, uniemożliwiającym działanie".

Czeska wojna z polską żywnością. "Niedopuszczalne działania"

Działania czeskich służb kontrolnych w stosunku do polskiej żywności są niedopuszczalne - mówił minister rolnictwa Marek Sawicki we wtorkowej rozmowie z szefem resortu Czech Marianem Jureczką. Jak zapewnił Jureczka, instrukcja ws. kontroli została przygotowana bez jego wiedzy.

Rosja i Węgry będą razem budować elektrownię atomową

Węgry i Rosja podpisały we wtorek trzy umowy dotyczące budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks. Umowy podpisane przez spółkę MVM Paks II i rosyjski Atomenergoprojekt dotyczą szczegółów budowy i utrzymania reaktorów.

Jest kompromis ws. unijnego budżetu na przyszły rok

Ambasadorowie krajów Unii Europejskiej zaakceptowali we wtorek kompromis z Parlamentem Europejskim w sprawie budżetu na 2015 rok oraz uregulowania zaległych płatności za rok bieżący. W przyszłym roku wydatki UE mają wynieść 141,2 mld euro, a zobowiązania 145,3 mld euro.

OPEC daje rabaty w Azji. Ropa w Nowym Jorku tanieje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają z powodu większych rabatów OPEC dla odbiorców surowca w Azji, co sygnalizuje walkę o udział w rynku - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 62,25 USD, po spadku o 80 centów.

Ukraina znów bierze gaz z Rosji

Ukraina wznowiła we wtorek, wstrzymany w połowie czerwca, import gazu z Rosji – poinformował operator ukraińskich gazociągów, państwowa spółka Ukrtranshaz. Do końca grudnia na Ukrainę będzie tłoczone 43,5 mln metrów sześciennych surowca. Wszystko po tym, jak w piątek ukraiński Naftohaz powiadomił, że przelał na konto Gazpromu 378 mln dolarów w charakterze przedpłaty za 1 mld metrów sześciennych gazu i oczekuje wznowienia dostaw.

Bilans. Bezrobocie rośnie, spór w RPP, Wiedźmin znów opóźniony

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec listopada wyniosła 11,4 proc. - wynika z najnowszego szacunku Ministerstwa Pracy. Studio CD Projekt znów przesunęło premierę gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Czesi wypowiadają wojnę polskiej żywności, a w RPP trzeszczy. To najważniejsze wydarzenia poniedziałku.

Unia dopina budżet. Ponad 140 mld euro wydatków

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i włoska prezydencja UE porozumieli się w poniedziałek wstępnie w sprawie budżetu Unii na 2015 r. oraz uregulowania zaległych płatności za rok bieżący.