Ze świata

Ze świata

Wojna z terroryzmem. Ile prywatności, a ile bezpieczeństwa?

Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapewnili w piątek o wspólnym froncie w walce z terroryzmem i "wypaczoną" ideologią islamskich ekstremistów. Nawiązując do ubiegłotygodniowych zamachów terrorystycznych w Paryżu, Obama i Cameron zapewniali na wspólnej konferencji prasowej w Białym Domu o wspólnych wysiłkach w celu przeciwdziałania podobnym wydarzeniom w przyszłości. Kolejny raz powraca zatem pytanie ile bezpieczeństwa, a ile prywatności w walce z terroryzmem? - To nie jest tak, że musimy oddać wolność czy prywatność, żeby uzyskać bezpieczeństwo - zaznaczyła w TVN24 Biznes i Świat Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon. - To nie jest tak, że nie ma alternatywy: albo wolność, albo prywatność. Pytanie jest nie o to, jakie dane się zbiera, tylko czyje i po co - zaznaczył Piotr Niemczyk, ekspert de. bezpieczeństwa, były dyrektor Biura Analiz Informacji w Urzędzie Ochrony Państwa.

Szwajcarzy na zakupy jeżdżą do Niemiec. Tam jest dużo taniej

Szwajcarscy miłośnicy wyprzedaży korzystają na czwartkowym uwolnieniu kursu franka. Umocnienie waluty w stosunku do euro spowodowało, że Szwajcarzy zakupowy cel obierają za swoją północną granicą. W Niemczech niektóre produkty są teraz tańsze o nawet kilkadziesiąt procent.

Ciężar kredytu, ofensywa w Donbasie i rosyjski kosmos. Weekend w TVN24 Biznes i Świat

Frank wystrzelił, a Polacy zadłużeni w tej walucie mogą mieć problem ze spłatą kredytów. Na antenie TVN24 BiŚ odpowiemy na pytania widzów i doradzimy, jak radzić sobie w tej niespodziewanej sytuacji. Przybliżmy też sytuację na Ukrainie, gdzie separatyści znów wzmożyli aktywność. Czy Władimira Putina polecił nasilić ataki? Zastanowimy się też, jak wiele jesteśmy poświęcić ze swojej wolności w walce z terrorystami.

Szef szwajcarskiego banku: kurs franka znacznie przewartościowany

W sobotę, dwa dni po decyzji banku centralnego Szwajcarii (SNB) o uwolnieniu kursu franka, szef tej instytucji Thomas Jordan starał się uspokoić rynki finansowe, na których zapanował chaos. Powiedział też, że kurs franka jest teraz znacznie przewartościowany.

Chleba zamiast igrzysk i... droższych biletów. Brazylijczycy protestują, policja odpowiada gazem

Policja w Sao Paulo, największym mieście Brazylii, w piątek czasu miejscowego użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć kilkutysięczny tłum protestujący przeciw podwyżce cen biletów na miejskie autobusy. Wcześniejszy protest zakończył się aktami wandalizmu. Brazylijczykom nie podoba się, że rząd wydaje miliardy na imprezy sportowe (jak zbliżające się igrzyska olimpijskie), zamiast skupić się na walce z biedą.

Naspers dementuje: nie sprzedajemy Allegro. "To dochodowy biznes"

Naspers - południowoafrykański gigant z branży e-commerce i mediów elektronicznych nie zamierza sprzedawać Grupy Allegro - poinformowała w piątek rzeczniczka firmy z RPA. Informacje o tym, że Naspers chce pozbyć się swoich polskich aktywów podał w środę Reuters.

Decyzja szwajcarów to “kataklizm”. “Frank po 4 złote jeszcze dwa lata”

Decyzja Centralnego Banku Szwajcarii to kataklizm - ocenia Jacek Maliszewski, główny ekonomista DMK. Jego zdaniem jeszcze przez nawet dwa lata kurs franka szwajcarskiego będzie utrzymywał się powyżej 4 złotych. - Ten szok będziemy odczuwać jeszcze przez wiele miesięcy - dodaje. Jednak ruch szwajcarskiego banku może mieć też dobre strony. - Bank może obniżyć część kapitałową raty kredytu - uważa prof. Jana Czekaj, byłu członek RPP.

Wysoki kurs franka? Norweskie biegaczki narciarskie zachwycone

Norweskie biegaczki narciarskie w obecnym sezonie Pucharu Świata, który przebiega zdecydowanie pod ich dyktando, otrzymały cztery razy więcej premii niż ich wszystkie zagraniczne rywalki łącznie. Dodatkowo sprzyja im... wysoki kurs franka szwajcarskiego.

Zmiany w biopaliwach. Polska nie będzie płacić kary?

Sejm przyjął w czwartek wszystkie poprawki Senatu do noweli ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Zmiany mają charakter techniczny i powinny doprowadzić do uzgodnienia polskiego prawa z unijną dyrektywą o promocji odnawialnych źródeł energii.

Węgierski sposób na franka. Chcieli delegalizacji kredytów, zdecydowali o przewalutowaniu. Czy to droga dla nas?

Wraz z rosnącym kursem franka padają kolejne pomysły - często polityków - jak pomóc zadłużonym obywatelom. Być może jakąś drogę podpowiada tutaj przykład Węgier, gdzie za kredyty w walutach obcych wziął się rząd i zdecydował o przewalutowaniu ich na forinty. Operacja ruszy wiosną. Polska Komisja Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów zgodnie ostrzegają - taki krok byłby katastrofą dla sektora finansowego i gospodarki.

Znów spadki na Wall Street. Przez banki

Czwartek na nowojorskich giełdach zakończył się spadkami głównych indeksów. Wpływ na spadek notowań miały słabsze od oczekiwań kwartalne wyniki amerykańskich banków oraz kolejne spadki cen ropy naftowej. To piąty z rzędu dzień spadków na Wall Street.

Skok kursu franka uderzy w spłacających kredyty samochodowe

Skok kursu franka szwajcarskiego na Węgrzech najbardziej uderzy w osoby spłacające kredyty samochodowe. Ubiegłoroczną decyzją władz kredyty hipoteczne zostały bowiem w większości automatycznie przewalutowane na forinty po stałym kursie.

Euro to "tonący statek"? Ze Szwajcarii powiało pesymizmem

Wycofanie się Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB) z obrony franka i w efekcie jego umocnienie może być sygnałem, że bank jest pesymistycznie nastawiony do perspektyw dla eurostrefy i wspólnej waluty – sądzi Timothy Ash ze Standard Banku.

Kurs franka szaleje. Sprawdź, o ile wzrosną raty kredytu

Po decyzji banku centralnego Szwajcarii kurs franka wystrzelił. Obecnie wynosi ok. 4,10-4,20 zł, ale wciąż się ostatecznie nie ustabilizował. To fatalna wiadomość dla osób spłacających kredyty we franku szwajcarskim. Sprawdziliśmy, ile teraz może wynieść ich rata. Raty ok. 700 tys. osób ostro pójdą w górę - wynika z wyliczeń analityków.