Ze świata

Ze świata

Mocne wzrosty na Wall Street. Rynek czeka na ruch EBC

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację wzrostów z poprzedniej sesji. Dobre nastroje na rynku to efekt oczekiwań, że już niedługo EBC zwiększy program stymulacyjny, a amerykański Fed jeszcze przez kilka miesięcy nie podniesie stóp procentowych.

Była żona odrzuca czek na miliard dolarów. Chce więcej

Trudno chyba osobie wręczającej czek na 975 milionów dolarów odmówić przyjęcia takiego prezentu. To jednak zrobiła Sue Ann Arnall. Nie przyjęła czeku, który wysłał jej były mąż, potentat paliwowy Harold Hamm. Mężczyzna zgodził się na zapłacenie tej kwoty podczas rozprawy rozwodowej, która zakończyła się w listopadzie ubiegłego roku. Jednak Arnall - z wykształcenia prawniczka i ekonomistka - uważa, że należy jej się więcej. Przekonuje, że w znacznym stopniu przyczyniła się do powstania fortuny jej męża. W międzyczasie Hamm zwrócił się o zmniejszenie kwoty, którą musi przekazać byłej żonie. Utrzymuje, że spadek cen ropy negatywnie odbił się na jego majątku.

Rząd da ci pieniądze, jeżeli urodzisz. Co robią inni, by zachęcać do posiadania dzieci?

Tysiąc złotych miesięcznie - tyle od 2016 roku będą, przez 12 miesięcy, otrzymywać matki po urodzeniu dziecka. Pieniądze trafią do wszystkich rodziców, którzy nie mają prawa do urlopu rodzicielskiego, czyli także bezrobotnych, studentów, rolników, czy pracujących na umowach o dzieło. To pomysł rządu Ewy Kopacz na zwiększenie liczby urodzeń w Polsce. A jak próbują rozwiązać go inne kraje w Unii Europejskiej?

Rubel odrabia straty z początku tygodnia

Waluta narodowa Rosji w czwartek odrabiała straty wobec dolara i euro poniesione na początku tygodnia. O godz. 19.55 czasu lokalnego (godz. 17.55 w Polsce) na giełdzie w Moskwie za dolara płacono 59,99 rubla, tj. o 3,24 rubla mniej niż na zamknięciu we wtorek. Za euro dawano 71,94 rubla, czyli 2,95 rubla mniej niż we wtorek na koniec dnia.

Merkel potwierdza twarde stanowisko ws. sankcji wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że warunkiem zniesienia sankcji wobec Rosji jest zrealizowanie przez Kreml całego porozumienia z Mińska. Jej zdaniem nadal nie wiadomo, czy dojdzie do szczytu ws. Ukrainy w stolicy Kazachstanu Astanie.

Grecka gospodarka w punkcie zwrotnym. "Trzeba dokończyć pracę"

Grecka gospodarka znalazła się punkcie zwrotnym, bezrobocie zaczęło spadać, PKB rosnąć i ta tendecja powinna być kontynuowana; Grecja powinna dokończyć pracę, którą zaczęła - mówili w czwartek w Rydze wiceszefowie KE Frans Timmermans i Valdis Dombrovskis.

Od cyberwojny do "gradu kul i pocisków". Korea Płn. grozi USA

Komunistyczny reżim Korei Północnej zagroził w czwartek Stanom Zjednoczonym "gradem kul i pocisków na ich terytorium", jeżeli Waszyngton nie cofnie najnowszych sankcji. Pjongjang oskarża Amerykanów o prowadzenie agresywnej polityki i dążenie do konfrontacji.

Merkel: Grecja pozostanie w strefie euro

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła przekonanie, że po wyznaczonych na koniec stycznia przedterminowych wyborach parlamentarnych w Grecji państwo to pozostanie w strefie euro.

Nadpodaż na rynku ropy. "Kartel OPEC faktycznie się rozwiązał"

Średnia cena baryłki benchmarkowej ropy Brent w 2015 r. wyniesie 77 dolarów - prognozuje Bank of America Merrill Lynch. Głównym powodem spadku cen jest nadwyżka podaży, co przy bierności OPEC oznacza "faktyczne rozwiązanie kartelu" - uważają analitycy banku.

Zła wiadomość dla eurolandu: deflacja może być długa i szkodliwa

Inflacja w eurostrefie może pozostać ujemna przez dłuższy czas i okazać się bardziej szkodliwa niż wcześniejsza z 2009 r., która utrzymywała się przez pięć miesięcy – ocenia bank Barclays Capital. Deflacja zwiększa co prawda siłę nabywczą ludności, co pobudza popyt wewnętrzny, ale niekoniecznie musi tak się stać przy stosunkowo wysokim obecnym bezrobociu. Poza tym, deflacja zwiększa obciążenie długiem, co jest niepomyślną wiadomością dla krajów południowej Europy usiłujących go skonsolidować.

Przewozy Regionalne modernizują pociągi. Ułatwienia dla niepełnosprawnych, rowerzystów i osób z niemowlętami

Przewozy Regionalne podpisały umowę na modernizację 21 pociągów typu EZT; prace zrealizuje konsorcjum, w skład którego wchodzą Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” oraz Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A. - poinformowała w komunikacie w środę spółka. W pociągach zamontowane zostanie m.in. nowoczesne oświetlenie, pojawią się nowe półki bagażowe oraz stoliki, klimatyzacja i ogrzewanie w przedziałach.