Ze świata

Ze świata

Rafał Hirsch: wyprzedziliśmy Szwecję, ścigamy Nigerię

Końcówka 2014 roku oferuje nam niesamowite emocje natury sportowej, ale związane z ekonomią. Trwa oto wielki wyścig o pozycje w rankingu największych gospodarek świata. W tym wyścigu bierze udział Polska, która ma szanse przesunąć się z miejsca 24. w roku 2013 aż na 21.

Saudyjczycy zatrzaskują drzwi przed Putinem. "Nigdy nie zetniemy produkcji"

Arabia Saudyjska ma przykrą wiadomość dla wszystkich producentów ropy, którzy cierpią z powodu niskich cen. Nigdy nie zetniemy naszej produkcji - deklarują Saudyjczycy i zaprzeczają istnieniu zmowy mającej utrzymywać niskie ceny surowca. O spisek z USA oskarżył w zeszłym tygodniu Arabię Saudyjską Władimir Putin.

Byli unijni komisarze zrzekają się odpraw. Lewandowski ma lepszy plan?

Byli unijni komisarze z Włoch, Finlandii i Luksemburga, którzy zostali europosłami, zrzekli się odpraw, przysługujących im po odejściu z KE. Są to niemałe kwoty, bo komisarz po jednej kadencji otrzymuje przez trzy lata odprawę w wysokości połowy swej pensji. Decyzję w sprawie podjął już też były polski komisarz Janusz Lewandowski. - Skoro te pieniądze nie idą na nasze programy (wracają do administracji), nie warto rezygnować, bo więcej pożytku będzie, jeśli znacznie intensywniej będę zasilał fundacje i instytucje charytatywne, z którymi od lat współpracuję - poinformował w korespondencji z tvn24bis.pl Lewandowski.

Rosja ze śmieciowym ratingiem w 2015? "Niewykluczone, a inflacja dwucyfrowa"

Były rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin nie wyklucza, że rating Rosji w 2015 roku może zostać obniżony do poziomu śmieciowego. Powiedział o tym w poniedziałek na konferencji prasowej w agencji Interfax. - Rosja będzie mieć obniżony rating i w przyszłym roku spadnie on do poziomu śmieciowego - oświadczył Kudrin.

Gazprom nie przedłużył wniosku o przywileje dla Opalu

Gazprom nie przedłużył wniosku o zgodę na pełne wykorzystywanie gazociągu Opal, będącego lądową odnogą Nord Streamu - wynika z poniedziałkowej informacji KE przekazanej PAP. Rosjanie twierdzą, że chcą dostać 100 proc. przepustowości bez zgody KE.

Kulisy pracy Świętego Mikołaja. "Rozdawałem prezenty w garażu"

Mam mało snu, bo sporo pracuję. Trwa to od 6 grudnia, mam kilka wizyt dziennie, ale to jest do ogarnięcia. Większość wizyt jest standardowa, ale zdarzają się ciekawe sytuacje; raz musiałem wjechać samochodem z prezentami do garażu, gdzie odbywała się wielka kolacja wigilijna - opowiadał w TVN24 Biznes i Świat Święty Mikołaj.

Sony wycofuje film o Kimie. "Hollywood to historia cenzury"

- Wielką uprzejmością Sony jest tym, że rozbawia nas tą całą aferą. Informując nas, że nagle Hollywood poczuło się zagrożone groźbą typu cenzorskiego - komentował krytyk filmowy Wiesław Kot. Według niego zmieni się dystrybucja filmu. - Wyjdzie na DVD, pojawi się w internecie. Zyska taką promocję, o jakiej jego twórcy mogli pomarzyć - dodał.

"Najgorsze jest jeszcze przed Rosją". Putin nie ma planu naprawy gospodarki?

Prezydent Rosji Władimir Putin obiecał na dorocznej konferencji prasowej, że wyprowadzanie rosyjskiej gospodarki z kryzysu potrwa maksimum dwa lata. Nie przedstawił jednak jakichkolwiek reform, które miałyby pozwolić na wyjście z kryzysu w obliczu, którego stoi Rosja - zwraca uwagę agencja AFP cytowana przez Bussines Insider.

Przemysł ucieka z Europy. Fabryki zamyka Ford i Opel

W samym sercu Zachodniej Europy, na granicy niemiecko-duńsko-holenderskiej tylko w tym miesiącu zostały zamknięte dwie fabryki. Ford Motor zakończył pracę w belgijskim Genk a General Motors w zakładzie Opla w niemieckim Bohum. Firmy szukają taniej siły roboczej gdzie indziej. To oznacza zamknięcie ostatniego rozdziału boomu produkcyjnego w Europie. I czas na zmianę modelu prowadzenia biznesu na bardziej innowacyjny - pisze Reuters.

Kuba u progu wielkich zmian. Stanie się rajem podatkowym?

Wznowienie stosunków dyplomatycznych USA-Kuba wzbudziło w społeczeństwie kubańskim duże nadzieje na poprawę życia w kraju malowniczych, walących się kolonialnych kamienic i cudem utrzymywanych w ruchu fordów i cadillaców sprzed 1959 roku, ale także sporo obaw. Kto zyska na przemianach? Co czeka Kubę - koniec reżimu, problemy z reprywatyzacją, boom turystyczny? Czy funkcjonariusze państwowi dorobią się na przemianach a sam kraj stanie się rajem dla bogatych? O przyszłości wyspy z prof. Wojciechem Morawskim, kierownikiem Katedry historii gospodarczej SGH, rozmawiał Michał Sznajder.

"Zniesienie amerykańskich sankcji nie uzdrowi kubańskiej gospodarki". Castro musi odejść?

- Stany Zjednoczone zdejmą embargo, jednak Kubańczycy pozostaną biedni, tak jak byli biedni przez ostatnie dekady, dopóki nie zmienią się rządy - uważa Harold Furchtgott-Roth, były komisarz Federalnej Komisji Łączności. Jego zdaniem jedynie zniesienie sankcji, którego chce Barack Obama, nie doprowadzi do natychmiastowej zmiany, bo kubańska gospodarka potrzebuje poważnej przebudowy. - Musi się ona rozpocząć od drastycznej zmiany w sposobie rządzenia krajem - przekonywał Furchtgott-Roth. Przeciętna pensja pracownika państwowego wynosi 20 dol. miesięcznie.

Włosi mają pomysł na zapomniane dzieła sztuki. Będą pokazywane w hotelach

Historycy, konserwatorzy sztuki i muzealnicy dyskutują we Włoszech o propozycji, by w hotelach wystawiać obrazy i inne dzieła, przechowywane w muzealnych magazynach i całkowicie tam zapomniane. Dzięki temu, podkreśla się, zobaczą je turyści z całego świata. Współpraca prywatnego biznesu, a więc branży hotelarskiej, i publicznych muzeów pomogłaby rozwiązać ten problem.