Ze świata

Ze świata

Finansowa broń masowego rażenia. Dlaczego Rosjanie tak boją się odcięcia od SWIFT?

Wykluczenie Rosji z systemu SWIFT, czyli międzynarodowej sieci służącej do wymiany informacji między bankami, byłoby potężnym wstrząsem dla jej gospodarki. Bez SWIFT-u wymiana handlowa zostałaby sparaliżowana, co w rezultacie spowodowałoby ekonomiczną blokadę Moskwy. Unia Europejska zastanawia się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania, ale Bruksela musi brać pod uwagę, że taki krok może obrócić się przeciwko niej.

Zamiast pokojówki robot. Hotel z nietypową obsługą

W Japonii powstanie hotel, w którym gości będą obsługiwać roboty. Będą one wykonywały 90 proc. prac. Dzięki robotom, które w swoich ruchach i zachowaniach przypominają ludzi, hotel ma sporo zaoszczędzić. 10 maszyn będzie obsługiwało 72 pokoje. W zakres ich obowiązków wejdzie m.in. transport bagażu, sprzątanie pokoi i witanie gości w hotelowej recepcji.

Cadillaca nietanio sprzedam. Auto Warrena Buffetta na aukcji

Warren Buffett sprzedaje swojego Cadillaca na aukcji charytatywnej. Samochód jest wart około 12 tysięcy dolarów, jednak obecny właściciel auta to gwarancja dużo wyższej ceny. Poprzedni samochód Buffetta - Lincoln Town Car - został sprzedany za 70 tysięcy dolarów, czyli niemal 3 razy więcej niż był rzeczywiście wart.

Zachód ma asa w rękawie w walce z Rosją. To ekonomiczna bomba atomowa

W arsenale broni ekonomicznej, której Zachód może użyć w stosunku do Rosji jest jeden środek, którego siłę ekonomiści porównują do zrzucenia bomby atomowej. Tą bronią jest wykluczenie z systemu SWIFT, czyli międzynarodowej sieci służącej do wymiany informacji między bankami i innymi instytucjami finansowymi. Materiał Jakuba Loski, TVN24BiŚ.

Unijni ministrowie zatwierdzili kolejne sankcje. Ale dają Rosji czas

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zaakceptowali nową listę osób i podmiotów, które mają zostać objęte sankcjami wizowymi i finansowymi. Jest na niej 19 podmiotów i 9 osób z Rosji i Ukrainy. Ministrowie zdecydowali jednak o wstrzymaniu do 16 lutego wdrożenia tych sankcji - informuje Reuters cytując francuskiego szefa MSZ Laurenta Fabiusa.