Ze świata

Ze świata

Polityka uderza w biznes. Gazprom zerwał rozmowy z BASF-em

Negocjacje o wymianie udziałów pomiędzy niemieckim koncernem chemicznym BASF a rosyjskim Gazpromem zakończyły się niepowodzeniem - podał w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Fiasko umowy jest skutkiem politycznego kryzysu między Niemcami a Rosją.

Ceny ropy odbijają się od dna. Dzięki Arabii Saudyjskiej

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się z najniższego poziomu od maja 2009 r. Pomagają komentarze ministra ropy Arabii Saudyjskiej - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 55,50 USD, po zwyżce o 1,39 USD.

Rosja stanie na nogi w dwa lata? Prof. Kuźniar: To niemożliwe

Władimir Putin obiecał w czwartek, że wyprowadzanie rosyjskiej gospodarki z kryzysu potrwa maksimum dwa lata. Z powody m. in. taniejącej ropy i rubla Rosja znalazła się w trudnej sytuacji gospodarczej. Zdaniem byłego ambasadora RP w Rosji Stanisława Cioska Zachód zrobił błąd nie przedstawiając przed laty konkretnego planu dla Rosji, na wzór sławnego Planu Marshalla. - W jakim celu miałby być wprowadzony ten Plan Marshalla. Rosja, gigantycznie bogaty kraj miałby być wspomagany przez kogoś? - pytał w programie "Świat" prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych.

Szef PE: Unia powinna utrzymać sankcje wobec Rosji

Unia Europejska powinna utrzymywać sankcje gospodarcze wobec Rosji pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w tym kraju, dopóki Moskwa nie zmieni swej konfrontacyjnej polityki - ocenił w czwartek szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Wielka Brytania nie chciała płacić, Unia zmieniła przepisy

Państwa Unii Europejskiej przyjęły w czwartek przepisy, które pozwalają rozłożyć na raty dodatkową składkę do unijnego budżetu, wynikającą z corocznego dostosowania do dochodu narodowego brutto. Rozwiązanie zostało przyjęte ze względu na sytuację m.in. Wielkiej Brytanii.

"Saudyjczycy chcą tanią ropą zaszkodzić Rosji i Iranowi"

Geopolityczna rywalizacja Arabii Saudyjskiej z Iranem i Rosją o polityczne wpływy na Bliskim Wschodzie jest przyczyną spadku cen ropy na rynkach światowych - ocenia Michael Stephens, analityk think tanku RUSI (Royal United Services Institute).

Szwajcarzy bronią franka. Raty kredytów spadną?

Szwajcarski Bank Narodowy poinformował w czwartek, że od 22 stycznia wprowadza ujemne oprocentowanie (minus 0,25 proc.) środków, deponowanych u niego przez inne banki. Dotyczy to depozytów od 10 milionów franków szwajcarskich. Czy w związku z tą decyzją posiadacze kredytów we frankach szwajcarskich mogą liczyć na spadek wysokości rat?

Maciej Sokołowski o pierwszym szczycie Tuska: między Colą Light a Colą Zero

Pierwszy szczyt UE pod przewodnictwem Donalda Tuska już nazywany jest w Brukseli Colą Light. Tylko dwa główne punkty obrad i cztery strony projektu konkluzji - gdy rok temu dokument końcowy miał 26 stron. Ale gabinet Tuska jest z tego dumny: ma być krótko, konkretnie i dynamicznie. Podkreśla, że Cola Light to nie Cola Zero. Z Brukseli pisze wysłannik TVN24 Biznes i Świat Maciej Sokołowski.

Konferencja Putina w pigułce. Sprawdź, o czym mówił prezydent Rosji

Ponad 3,5 godziny trwała doroczna konferencja prasowa Władimira Putina w Moskwie z udziałem prawie 1300 rosyjskich i zagranicznych dziennikarzy. Prezydent Rosji odpowiadał na pytania dotyczące m.in. kryzysu gospodarczego, konfliktu ukraińskiego i polityki międzynarodowej. TVN24 BiŚ podsumowała najważniejsze kwestie poruszone podczas konferencji.

Prawdziwy Rosjanin zaciska pasa. Boją się kryzysu

Ponad trzy czwarte Rosjan (77 proc.) twierdzi obecnie, że żyje oszczędzając: 56 proc. regularnie ogranicza wydatki, a 21 proc. zaczęło to robić dopiero przed kilkoma miesiącami - wynika z grudniowego sondażu ośrodka badania opinii publicznej WCIOM.

"Wiacki kwas" lepszy od coca-coli. Czy Putin pomoże w promocji napoju?

- Robimy dużo kwasu. To bardzo dobry napój, ale problem polega na tym, że nie można go kupić w zagranicznych sieciach handlowych. A jest na pewno lepszy od coca-coli. Co mamy robić, żeby wyjść na rynek - pytał Putina jeden z Rosjan w czasie dorocznej konferencji prasowej. Napój, o którym wspomniano podczas konferencji z prezydentem Rosji to kwas chlebowy.

Putin: wzrost rubla nieunikniony. Spowolnienie potrwa dwa lata

- Obecna sytuacja ekonomiczna jest spowodowana przez czynniki zewnętrzne. Przy najgorszym scenariuszu spowolnienie potrwa dwa lata. Potem wzrost gospodarczy w Rosji i odbicie rubla jest nieuchronne - mówił Władimir Putin w czasie w dorocznej konferencji prasowej. Prezydent Rosji odpowiada też na pytania zwykłych obywateli i międzynarodowych dziennikarzy. Trwa transmisja tego przemówienia w TVN24 Biznes i Świat.

Merkel: sankcje przeciwko Rosji są konieczne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w czwartek, że sankcje przeciwko Rosji w związku z Ukrainą będą utrzymane tak długo, jak długo Moskwa nie będzie przestrzegała wartości europejskich.

Kto straci na upadku Rosji? Niemcy i giganci

Rosyjska gospodarka popada w recesję. W ostatnich dniach gwałtownie na wartości tracił rubel, a przez najniższe od lat ceny ropy Kreml może mieć problem ze spięciem budżetu. Kto straci jeśli kraj rządzony przez Władimira Putina zbankrutuje?

Cena ropy na giełdach lekko w górę. Ale możliwe dalsze spadki

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na wzrosty giełdowych indeksów. Środa w USA przyniosła mocne odbicie wskaźników giełdowych po spadkach z poprzednich sesji - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 56,47 USD, po zwyżce o 54 centy, czyli 1 proc.