Ze świata

Ze świata

Rzecznik Kremla: szantaż gospodarczy Rosji to krótkowzroczne działanie. Moskwa nigdy się nie ugnie?

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że próby zwiększenia nacisku gospodarczego na Rosję w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy są destrukcyjne, nie do usprawiedliwienia i krótkowzroczne. - Zamiast zwiększenia nacisku na tych, którzy odmawiają zaangażowania się w dialog, aby rozwiązać konflikt drogą pokojową, słyszymy ponownie o szantażowaniu gospodarczym Rosji - dodał.

Brytyjczycy wciąż chcą irlandzkiego przewoźnika. Do trzech razy sztuka?

Właściciel brytyjskich linii lotniczych British Airways, przygotowuje się do przejęcia kontroli nad irlandzkimi liniami Aer Lingus. Dwie pierwsze propozycje zakupu irlandzkiego przewoźnika zostały odrzucone. Trzecia oferta, znacznie korzystniejsza finansowo, może jednak zakończyć się powodzeniem.

Rosja zakazuje importu soli od ukraińskiego potentata

Rosyjski urząd ochrony konsumentów poinformowała, że zakazuje importu soli produkowanej przez ukraińską firmę Artyomsol. Spółka ma siedzibę w regionie donieckim, gdzie trwają aktualnie walki między prorosyjskimi separatystami, a ukraińskimi wojskami.

Cena ropy nadal spada. 44 dolary za baryłkę

Ropa zaczyna tydzień od dalszych spadków. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 44,35 USD, po spadku o 1,24 USD.

"BamS": Niemcy wstrzymują eksport broni do Arabii Saudyjskiej

Niemcy wstrzymały na razie wszelki eksport broni do Arabii Saudyjskiej z powodu zbyt niestabilnej sytuacji w tamtym regionie – twierdzi niedzielna gazeta „Bild am Sonntag” („BamS”), powołując się na nieokreślone bliżej źródła rządowe.

Niskie cen ropy zmiotą prezydenta Wenezueli? "Marsz pustych garnków" w Caracas

Kolejne antyrządowe protesty na ulicach Caracas. Po 10 miesiącach przerwy Wenezuelczycy znów wychodzą na ulicę. Demonstracja odbyła się pod hasłem "Marsz pustych garnków". Protestujący żądali ustąpienia prezydenta Nicolasa Maduro. Wcześniejsze protesty od których minął już prawie rok zakończyły się brutalnymi interwencjami policji.

Cappucino w towarzystwie sów. W Japonii powstała ptasia kawiarnia

Kocie i psie kawiarnie to już nie jest nowość. Tymczasem w Tokio moda na picie kawy w towarzystwie zwierząt poszła o krok dalej. Fukuro no Mise to jedna z sowich kawiarni. Jak nazwa wskazuje, można w nich pogłaskać czy dokarmiać sowy. Poza napojami, dostępne są przekąski w kształcie tych właśnie ptaków. Czy ten pomysł przyjmie się również w Polsce?

Przyszłość według Gatesa: świat odmienią szczepionki, łączność i konta bankowe

- Nadchodzące lata będą okresem niesłychanego postępu. Ale, aby kraj dobrze funkcjonował, musi iść naprzód w zakresie standardów odżywiania, zdrowia, wykształcenia czy redukcji wykluczenia ekonomicznego - mówi Bill Gates. - Medycyna, edukacja, sposób korzystania z banków - wiedzę o tych sprawach przekazuje się dziś łatwiej niż kiedykolwiek. Dlatego zakładamy, że najbliższych 15 lat będzie kluczowe w podstawowych sprawach, jak przeżywalność dzieci czy liczba posiadaczy kont bankowych. Jego fundacja, obchodząca właśnie piętnastolecie istnienia, przekazuje miliardy dolarów na wparcie badań naukowych (m.in. nad szczepionkami przeciwko groźnym chorobom, jak AIDS czy malaria), rozwój świadomości ekonomicznej mieszkańców państw rozwijających się czy stypendia dla studentów. Pytany o pozytywne zmiany na świecie, do których jego fundacja przyczyniła się dotąd, Gates wymienia m.in. ograniczenie śmiertelności z powodu chorób zakaźnych, postęp w badaniach nad HIV oraz w technologii żywienia i produkcji żywności.

Polonia w Grecji zniechęcona wyborami. "Polacy często pracują tu na czarno, nie są ubezpieczeni"

Polacy mieszkający w Grecji z niechęcią podchodzą do niedzielnych wyborów parlamentarnych. Wielu z nich nie zagłosuje, gdyż – jak oceniają – ani konserwatyści, ani lewicowa SYRIZA nie będą troszczyć się o interesy zwykłych ludzi, w tym emigrantów. - Polacy często pracują na czarno, ale robi tak samo wielu Greków. SYRIZA zapowiada, że to zmieni, że uwolni ludzi od tej niewolniczej polityki, ale przecież są to jedynie puste hasła, o czym wielu Greków przekona się bardzo szybko - uważa Krzysztof mieszkający od kilku lat w Grecji.

Pęka solidarność w Unii Europejskiej. To koniec izolacji Rosji?

Unijna jedność wobec Moskwy zdaje się pękać. Część państw chce sprzedawać Rosjanom mięso, a Francja coraz głośniej mówi o dostarczaniu Mistrali. Nawet kanclerz Niemiec Angela Merkel twierdzi, że czas dostarczyć Rosji jakieś rozwiązanie. Prorosyjską politykę prowadzi węgierski premier Viktor Orban, który zaprosił do Budapesztu prezydenta Władimira Putina. Prymat zysku nad wartościami udowodnił Gazprom, któremu dwa włoskie banki zdecydowały się pożyczyć ponad 800 mln euro. Biznes z Moskwą, mimo jej chłodnych relacji z Waszyngtonem, robi też amerykański firma Orbital Sciences - za miliard dolarów dostarczy Rosjanom silniki do ich rakiet kosmicznych.