Ze świata

Ze świata

"Europa nie chce nowych sankcji przeciwko Rosji"

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) oświadczył w czwartek, że Europa nie jest zainteresowana nakładaniem nowych, ostrzejszych sankcji na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim. Zarazem podkreśli, że Moskwa musi przestrzegać porozumienia z Mińska.

Ateny chcą wstrzymać prywatyzację Pireusu. Chiny zaniepokojone

Chińskie ministerstwo handlu wyraziło w czwartek głębokie zaniepokojenie planami greckiego rządu w sprawie wstrzymania procesu prywatyzacji portu w Pireusie. Większościowy pakiet akcji zamierzał zakupić chiński konglomerat COSCO (China Ocean Shipping Company).

Nowa broń w szpiegowaniu. Wirus Qwerty atakuje rządy i instytucje

Program Qwerty, używany przez amerykańskich i brytyjskich szpiegów do nagrywania sekwencji klawiszy komputerowych, był częścią zaawansowanych operacji hakerskich w kilkunastu krajach - poinformowali eksperci ds. cyberbezpieczeństwa. To reakcja na wyciek kodu źródłowego programu. Do wycieku informacji przyczynił się Edward Snowden - pisze Reuters.

Ropa będzie jeszcze tańsza? Przez rekordowe zapasy w USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po mocnej zniżce w środę. Zapasy surowca w USA wzrosły w ub. tygodniu o ponad 8 mln baryłek - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na marzec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 44,42 USD, po zniżce o 3 centy.

Szkocja wstrzymała wydawanie zezwoleń na gaz łupkowy

Władze Szkocji ogłosiły w środę wstrzymanie wydawania zezwoleń na prace związane z wydobyciem gazu łupkowego. Reuters pisze, że stawia to pod znakiem zapytania ambitne plany premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona dotyczące tego surowca.

Wall Street po początkowych zwyżkach mocno w dół

Po spadkowym wtorku w środę amerykańskie giełdy szły początkowo w górę po lepszych od oczekiwań wynikach spółek takich jak Apple, Yahoo, Boeing czy AT&T. Komunikat FOMC spowodował jednak silną przecenę na zamknięciu.

Fed nadal "cierpliwie" czeka z podwyżką stóp

Amerykańska rezerwa federalna powtórzyła, że w podejmowaniu decyzji o tym kiedy podnieść stopy procentowe wykaże się “cierpliwością”. W komunikacie Fed dodał, że amerykańska gospodarka, pomimo zawirowań na światowych rynkach, jest na dobrej drodze.

Co z niemiecką płacą minimalną? Minister porozmawia o tym w Berlinie

O sytuacji polskich międzynarodowych przewoźników drogowych, w związku ze zmianą przepisów o płacy minimalnej w Niemczech, szefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak będzie rozmawiała w czwartek w Berlinie z niemieckim ministrem transportu i infrastruktury cyfrowej Alexandrem Dobrindtem.

Negatywna reakcja greckiej giełdy. Po deklaracjach rządu

Giełda w Atenach zareagowała w środę negatywnie na pierwsze deklaracje zdominowanego przez radykalne lewicowe ugrupowanie SYRIZA rządu Grecji, a jej główny wskaźnik obniżył się od chwili porannego otwarcia do godziny 14 o 8,5 proc., do 716,96 punktów.

Rosja ma plan. Na walkę z kryzysem wyda aż 35 mld dolarów

Rosja ogłosiła w środę wart 35 mld dolarów (2,3 bln rubli) plan antykryzysowy, który ma wesprzeć gospodarkę nadwerężoną przez zachodnie sankcje i taniejącą ropę naftową. Prezydent Władimir Putin zarządził, by nie obcinano wydatków socjalnych i na obronność.

Będą nowe sankcje dla Rosji? Jutro spotkanie na unijnym szczeblu

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, na czwartek zwołała nadzwyczajne posiedzenie ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w celu omówienia eskalacji przemocy we wschodniej Ukrainie. Projekt dokumentu, który ma zostać przyjęty na jutrzejszym spotkaniu zakłada rozszerzenie sankcji na Rosję.

Amerykanie dają Ukraińcom kredyt, a Rosjanom grożą dalszymi sankcjami

- Stany Zjednoczone podpisały w Kijowie porozumienie, w którym zgadzają się na przekazanie 2 miliardów dolarów w poręczeniach kredytowych w 2015 roku - powiedziała Natalia Yaresko, ukraińska minister finansów. Ze strony Stanów Zjednoczonych, umowę parafował Jack Lew, sekretarz skarbu.