Ze świata

Ze świata

Akcje AirAsia na giełdzie poleciały na łeb na szyję

O 11,6 proc. spadła wartość akcji spółki AirAsia na otwarciu poniedziałkowego handlu. To efekt niedzielnego zaginięcia jednego z samolotów, który należał do malezyjskich linii lotniczych. Według wstępnych ustaleń służb maszyna rozbiła się na morzu.

AirAsia startowała z dwoma samolotami. A stała się potentatem w regionie

Linie lotnicze Air Asia zostały zbudowane w 2001 roku "na dwóch samolotach" a dziś posiadają ponad 180 maszyn. Z 475 zamówionymi lub już dostarczonymi samolotami AirAsia stała się największym azjatyckim klientem Airbusa. Ale wydaje się, że ostatnie wydarzenia to jedno z największych wyzwań w historii firmy - pisze Reuters.

Chude lata dla producentów ropy. Kraje OPEC tracą miliardy dolarów

Przychody netto krajów OPEC z eksportu ropy - z wyłączeniem Iranu - spadną w 2014 i 2015 roku - prognozuje amerykańska agencja analityczna U.S. Energy Information Administration należąca do Departamentu Energetyki. To wynik globalnego spowolnienia gospodarczego i spadających cen surowca.

Najważniejsze wydarzenia, które wstrząsnęły rosyjską gospodarką w 2014 r.

Rosja rozpoczęła 2014 rok od spowolnienia wzrostu gospodarczego. Ale to, co najgorsze miało dopiero nadejść. Zachodnie sankcje, załamanie cen ropy naftowej oraz kursu rubla pogłębiły fatalne nastroje i spowodowały, że Moskwa, w obliczu ekonomicznej izolacji, zwróciła się w kierunku Chin. Oto gospodarcze podsumowanie roku w Rosji.

Chiny wyprzedzą USA, a Indie - Japonię. Czeka nas dekada zmian

USA, Chiny i Japonia to największe gospodarki świata, ale w ciągu 10 lat ma dojść do przetasowań na podium. Tak wynika z opublikowanego w piątek dorocznego rankingu ośrodka badawczego CEBR, opracowanego w oparciu o parytet siły nabywczej. W pierwszej dziesiątce znalazły się też cztery unijne gospodarki - niemiecka, brytyjska, francuska i włoska.

Żar Karaibów, chłodna Skandynawia, a może bezludna wyspa? Podpowiadamy, dokąd pojechać na Sylwestra

Nowy Rok to jeden z najbardziej obleganych i najpopularniejszych okresów turystycznych. Sylwestrowe podróże należy planować z dużym wyprzedzeniem, ale jeżeli ktoś "zaspał", to wciąż ma szansę na upolowanie ciekawej wycieczki. O kierunkach i cenach noworocznych podróży rozmawiamy z podróżnikiem Tomaszem Michniewiczem i specjalistą od tanich wojaży Kamilem Lodzińskim z portalu Fly4free.

Walka hakerów? Anonymous krytykują Lizard Squad

Międzynarodowa grupa aktywistów Anonymous zaapelowała do hakerskiej grupy Lizard Squad, aby "wycofała się" i przestała atakować Tor. To darmowe oprogramowanie i strona będące jednym z najbardziej efektywnych miejsc do komunikacji szyfrowanej. Korzystał z niego m.in Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), który ujawnił tajne informacje o masowej inwigilacji zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców.

Soczi drugim Aspen? "Może stać się światowym kierunkiem turystycznym"

W czasie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich Soczi było synonimem hiperkonsumpcji. Z kosztem organizacji na poziomie 50 mld dolarów igrzyska te były najdroższą tego typu imprezą w historii. Wielu obserwatorów podkreślało, że wybudowane na zawody obiekty staną się bezużyteczne po zakończeniu imprezy. Jak pisze "The Moscow Times", nie wszyscy są tego zdania. Horst Schulze, który stał za sukcesem marki Ritz Carlton w latach 80. i 90., przekonuje, że kurort będzie przebojem turystycznym - rosyjską wersją Aspen.

Minister finansów: Rosja jest na drodze do ostrej recesji

Rosja jest na drodze do ostrej recesji - przyznał w piątek rosyjski minister finansów Anton Siłuanow. W przyszłym roku rosyjska gospodarka może skurczyć się o cztery procent, jeśli cena baryłki ropy utrzyma się na poziomie 60 dolarów - zaznaczył minister w rozmowie z dziennikarzami.

Nowy Jork ma kłopot z bezdomnymi. Jest ich najwięcej od kryzysu z lat 30.

W ostatnich latach liczba bezdomnych w Nowym Jorku wzrosła do poziomu niespotykanego od czasów wielkiej depresji z lat 30. W październiku każdej nocy w miejskich schroniskach nocowało blisko 60 tysięcy osób. Nawet ludzie, którzy mają pracę, często nie są w stanie sprostać rosnącym kosztom wynajmu i na ulice trafiają całe rodziny.

Rosja zwiększa pomoc dla Trust Banku. To pierwsza ofiara kryzysu walutowego

Rosyjskie władze znacznie zwiększyły w piątek tzw. środki ratunkowe dla Trust Banku - podaje Reuters. Jest on pierwszą ofiarą w sektorze bankowym kryzysu walutowego kraju. Dziś te pożyczki to w sumie 2,4 mld dolarów. Bankowcy mają nadzieję, że dzięki temu wsparciu uda się uratować zaufanie do banków.