Sankcje nałożone na Moskwę w związku z kryzysem na Ukrainie mogą w najbliższych latach zmniejszyć PKB tego kraju o 9 proc. - poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Według MFW gospodarka Rosji wykazuje oznaki stabilizacji po perturbacjach spowodowanych zachodnimi sankcjami finansowymi i rosyjskimi kontrposunięciami, ale niskie ceny eksportowanej ropy kładą się dodatkowym ciężarem na kurs rubla i finanse publiczne. "Efekty sankcji w odniesieniu do zewnętrznego dostępu do rynków finansowych i nowych technologii dla inwestycji będą się utrzymywać" - zaznacza raport, podsumowujący wyniki majowej misji badawczej MFW w Rosji.
W piątek kurs rubla spadł do najniższego poziomu od ponad czterech miesięcy. Stało się to po decyzji Banku Rosji, który obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 11 proc.
Kosztowne sankcje
"Skutki sankcji w zakresie zewnętrznego dostępu do rynków finansowych i nowych technologii dla inwestycji będą się utrzymywać" - poinformował Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie podsumowującym wyniki majowej misji badawczej MFW w Rosji.
W ub.r. zachodnie kraje nałożyły restrykcje, które ograniczają międzynarodowe finansowanie dla największych banków Rosji i przedsiębiorstw energetycznych, a także zakazują eksportu zaawansowanych technologii do sektora energetycznego. Rosja zakazała w odwecie importu większości zachodnich produktów spożywczych.
Fundusz szacuje, że bezpośrednim skutkiem sankcji i kontrsankcji jest spadek PKB o 1-1,5 proc. Natomiast w ciągu najbliższych kilku lat koszty restrykcji sięgną 9 proc. PKB.
"Sankcje wywierać będą negatywny wpływ w perspektywie krótkoterminowej w rezultacie osłabienia inwestycji i konsumpcji. Modelowe szacunki sugerują, że sankcje i kontrsankcje mogły początkowo zmniejszyć rzeczywisty produkt krajowy brutto o 1 do 1,5 proc. Przedłużające się sankcje mogą doprowadzić w perspektywie średnioterminowej do skumulowanego spadku sięgającego nawet 9 proc." - czytamy w dokumencie. Jego autorzy zastrzegają jednak, że ryzyko błędnych wyników jest w przypadku analiz modelowych znaczne.
Słaby wzrost
Przed wybuchem globalnego kryzysu w 2008 roku rosyjska gospodarka rosła w tempie ok. 7 proc. rocznie.
Zarówno reformy strukturalne, jak i inwestycje przebiegają bardzo powoli - podkreślił MFW, powtarzając swoje wieloletnie rady dla Rosji: ograniczenie roli państwa w gospodarce, ochronę praw własności i zwiększenie konkurencji.
MFW szacuje, że w przyszłym roku wzrost PKB wyniesie 0,2 proc. Prognozy na ten rok mówią o 3,4- procentowym wzroście. Czynnikami odzyskiwania dynamiki będą wspierana tańszym rublem konkurencyjność, wzrost popytu zewnętrznego i normalizacja wewnętrznej sytuacji finansowej.
Rosjanie odczuwają skutki słabnącej gospodarki:
Autor: tol/mn / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: InnaFelker / Shutterstock.com