Ze świata

Ze świata

"FT": Konieczna jest fundamentalna rewizja zasad UE

Zapowiadając piątkowy nieformalny szczyt w Bratysławie poświęcony przyszłości UE po Brexicie, brytyjski dziennik "Financial Times" pisze w czwartek, że UE jest w głębokim kryzysie, który wymaga rewizji zasad rządzących Wspólnotą, w tym swobody przepływu osób.

Inwazja kotów w londyńskim metrze

Koty zawładnęły jedną ze stacji metra w Londynie. I to dosłownie. Ich zdjęcia pojawiły się na wszystkich powierzchniach reklamowych i tak będzie przez kilka najbliższych tygodni. Miejsca wykupiły dwie organizacje, zajmujące się szukaniem domów dla bezpańskich zwierząt. Zapłaciły za to - w przeliczeniu - ok. 100 tys złotych, ale było warto, bo akcja zrobiła furorę, nie tylko w Wielkiej Brytanii. Materiał programu "24 Godziny".

Węgry są za słabe na euro

Przyłączenie się Węgier do strefy euro będzie celowe dopiero wówczas, gdy kraj będzie wystarczająco silny i w całej rozciągłości osiągnie poziom rozwoju strefy euro – powiedział szef Węgierskiego Banku Narodowego (MNB) Gyoergy Matolcsy.

Więcej niedźwiedzi niż mieszkańców. Podróż na Spitsbergen

Na ląd nie wolno schodzić bez broni, bo niedźwiedzi polarnych jest tam więcej niż mieszkańców - mówi Katarzyna Pawełczyk, gość cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS, która jachtem popłynęła na norweską wyspę Spitsbergen. Jak dodaje "człowiek jest tam zdany tylko na siebie". - Nie ma zasięgu, nie ma internetu - podkreśla.

Juncker: nie możemy zaakceptować, by polscy pracownicy byli mordowani

- Europejczycy nie mogą zaakceptować, by polscy pracownicy byli napastowani, bici, a nawet mordowani na ulicach Essex - powiedział w środę w Parlamencie Europejskiej Jean-Claude Juncker. Szef Komisji Europejskiej przedstawia swoją wizję dotyczącą przyszłości UE dwa dni przed nieformalnym szczytem przywódców 27 krajów w Bratysławie, bez Wielkiej Brytanii. Więcej na ten temat znajdziesz w TVN24 BiS.

Libijski koncern naftowy zamierza wznowić eksport ropy

Libijski koncern naftowy National Oil Corp. (NOC) zakomunikował we wtorek, że zamierza niezwłocznie wznowić eksport ropy z portów opanowanych niedawno przez siły wierne dowódcy Chalifowi Haftarowi kontrolującemu znaczną część wschodniej Libii.

500 plus po włosku ruszyło. Pieniądze trzeba wydać w internecie

Od czwartku mieszkańcy Włoch kończący w tym roku 18 lat mogą odbierać przyznane im z tej okazji przez rząd bony w wysokości 500 euro z przeznaczeniem na kulturę. Młodzież może za tę kwotę kupić książki, komputer, tablet, bilety na koncert, do teatru i do kina.

Sieciówka zrezygnowała z idealnych modelek. Kontrowersyjna reklama

Jedna z popularnych odzieżowych sieciówek postanowiła zaskoczyć swoje klientki. Jesienną kolekcję promuje bardzo niestandardowym filmem: nie występują w nim młode, śliczne i filigranowe modelki. W filmie można zobaczyć za to kobiety z charakterem. W ten sposób marka dołącza do grona firm walczących o prawa kobiet.

Większość rosyjskich banków zamykana z powodu prania pieniędzy

Pranie pieniędzy było głównym powodem zamknięcia w ostatnich latach dużej liczby rosyjskich banków - powiedziała we wtorek prezes banku centralnego Rosji Elwira Nabiullina. Jej zdaniem nastąpił postęp w walce z powiązaniami sektora bankowego z przestępczością.

Minimalna płaca w górę. "Niektórzy mogą stracić zatrudnienie"

Podniesienie płacy minimalnej do 2 tys. zł powinna poprzedzić reforma systemu podatkowego dla przedsiębiorców - uważa prof. Piotr Broda-Wysocki z Insty­tutu Pracy i Spraw Soc­jal­nych. Zdaniem dr Igi Magdy z IBS należy obniżyć podatki dla osób, które zarabiają najmniej.

Drugie życie starego drewna. Zobacz, jak wykorzystać je w domu

Drewno wraca do łask - ostatnio furorę robi odnawianie starych, drewnianych mebli, a także wykorzystywanie naturalnych kawałków drzew do tworzenia niepowtarzalnego wyposażenia domu. Pojawiają się także nowe technologie czy formy, które nadają drewnu nowe życie, np. zatapianie szkła. Gośćmi TVN24 BiS byli Tomasz Pągowski, projektant i konserwator drewna zabytkowego oraz Patrycjusz Saczuk z Wood Anatomy.

Słodki smak Meksyku, czyli podróż w szczytnym celu

Magdalena Kaczor jest wolontariuszką misyjną, która pół roku spędziła w Meksyku. Początkowo chciała się realizować w Afryce, jednak została skierowana na inny kontynent. Pomagała w nauczaniu języka angielskiego, zarówno dzieci, jak i osób starszych. W TVN24 BiS opowiadała o różnorodności smaków, jakie kryje Meksyk.

Chiny przyśpieszają. "To dobry czas na reformy"

O 6,3 proc. w sierpniu wzrosła produkcja przemysłowa w Chinach. To najszybszy wzrost od pięciu miesięcy. To efekt m.in. boomu na rynku nieruchomości. Eksperci twierdzą, że to dobry czas na reformy, które odbudują zaufanie inwestorów.

Kluby w odwrocie. Ludzie nie chcą się bawić na parkietach

W Europie częściej kluby się zamyka niż otwiera. Na przestrzeni ostatnich 10 lat ubyło ich o połowę. Słynny londyński Fabric kończy działalność. Czy ludzie nie chcą się już bawić? A może nie chcą się bawić tak, jak kiedyś? O tym, jak imprezowanie wyglądało kiedyś i jak wygląda teraz – w programie "24 godziny" Michał Sznajder rozmawiał z dziennikarzem muzycznym i znawcą kultury klubowej, Łukaszem Naporą.

Muzyka napędza gospodarkę. Piosenkarze wyśpiewali miliardy

Brytyjskie szlagiery napędzają gospodarkę. Tylko w zeszłym roku Adele, Coldplay i inni wyśpiewali – i wygrali 4 miliardy funtów. I to nie jest przypadek – Wielka Brytania to muzyczna potęga i to już od lat. Jak kraj może zarobić na zwykłych piosenkach? W programie 24 Godziny mówił o tym Michał Sznajder.

Pracuje dla bankowego giganta. Stracił przywileje w Brukseli

Komisja ds. etyki w Komisji Europejskiej zajmie się sprawą zatrudnienia byłego szefa tej instytucji Jose Manuela Barroso w amerykańskim banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Portugalczyk będzie traktowany w Brukseli jak lobbysta, a nie były wysoki urzędnik.

Pieszo przez świat. "Zakochaliśmy się w chodzeniu"

Gośćmi cyklu "Pokaż nam świat" byli piechurzy Wojciech Kostyk i Daria Urban-Kostyk, którzy podczas swoich wypraw pokonali już 7,5 tys. km. - Zaczęliśmy od Drogi św. Jakuba, przeszliśmy z Pirenejów do Santiado de Compostela. To tam zakochaliśmy się w chodzeniu - opowiadali podróżnicy. I tłumaczyli, jak spakować się, by w małym plecaku zabrać najpotrzebniejsze rzeczy do takiej wyprawy.

Pociągiem przez Europę. Gdzie zapłacimy najwięcej?

Przejazdy koleją są coraz bardziej popularne w całej Europie. Sprawdziliśmy, jaką kwotę muszą zapłacić podróżujący za pokonanie 100 km. Okazuje się, że na tle Europy Polska wypada bardzo korzystnie. Za podróż koleją Polacy zapłacą dziesięciokrotnie mniej niż Szwajcarzy. Ale dzięki wyższym cenom, rośnie komfort takich przejazdów. Szczegóły zdradzał Łukasz Kijek na antenie TVN24 BiS.

Bałkańska przygoda, czyli Bośnia i Hercegowina bez tajemnic

Ewa Mielczarek to podróżniczka, która zdecydowała się wyruszyć do Bośni i Hercegowiny. W TVN24 BiS przekonywała, że kraj jest bezpieczny, gotowy na turystów i nie ma problemu z wyszukaniem tanich linii lotniczych udających się w tym kierunku. Wiele osób, ze względu na niewielką odległość od Polski, jeździ tam również samochodem. Swoją wędrówkę warto zaplanować tak aby, zobaczyć niezwykłe, różnorodne widoki, które czynią Bośnię zielonym, malowniczym, bałkańskim diamentem.