Ze świata

Ze świata

Ukraina nakłada sankcje. Za skazanie Sawczenko

Kijów ogłosił w środę objęcie sankcjami 84 osób, w większości obywateli rosyjskich, w związku ze skazaniem w Rosji obywateli Ukrainy: lotniczki Nadii Sawczenko, reżysera Ołeha Sencowa i działacza społecznego Ołeksandra Kolczenki.

Turyści uciekają od Turcji. Przez terroryzm

Coraz mniej turystów wybiera Turcję jako cel wakacyjnego wypoczynku. Powód: obawa przed atakami islamskich bojowników. Tylko w lutym liczba zagranicznych turystów zmalała tu o 10 proc. w porównaniu do ub.r. To największy spadek od dekady. Materiał z programu "Świat o czwartej".

Rosja mocno podnosi płacę minimalną. Bo idą wybory?

O 20 proc. wzrośnie w Rosji płaca minimalna. Premier Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że od lipca tego roku wynagrodzenia osób o niskich dochodach wzrosną do co najmniej 7,5 tys. rubli, czyli 109 dolarów. Miedwiediew dodał, że nowe prawo gwarantujące wyższe płace ma zostać zaaprobowane przez parlament, tak szybko, jak to możliwe.

Bułgarscy lekarze rodzinni protestują. "Robią z nas pismaków"

Już połowę Bułgarii objął w środę rozszerzający się, trwający trzeci dzień strajk lekarzy rodzinnych. Protestują oni przeciwko cięciom środków na leczenie i wprowadzeniu szeregu biurokratycznych wymagań w nowych przepisach, które wchodzą w życie 1 kwietnia.

Turyści rezygnują z wyjazdów do Egiptu. Ze strachu

Porwanie samolotu, do którego doszło dziś w Egipcie z pewnością nie sprawi, że turyści będą chętniej wybierać ten kierunek na wakacyjne wyprawy. To, że strach już dziś zniechęca turystów widać po udziale tej branży w PKB Egiptu. Jeszcze w 2007 roku było to 19,5 proc. W zeszłym roku niecałe 15 proc.

Prywatyzacja w Rosji. Szwajcarskie banki gotowe do pomocy

Szwajcarskie banki UBS i Credit Suisse są zainteresowane doradzaniem rosyjskiemu rządowi w sprawie kilku projektów prywatyzacyjnych, o ile nie naruszy to nałożonych na Rosję sankcji - pisze we wtorek Reuters z Moskwy, powołując się na "trzy źródła bankowe".

Starcie komiksowych gigantów. Wszystko, co musisz wiedzieć przed premierą

Już w piątek długo wyczekiwana premiera filmu "Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości". Choć wytwórnia nie podaje oficjalnych danych, to mówi się, że film kosztował 250 milionów dolarów. To budżety najdroższych produkcji jak "Awatar", czy jeden z części "Piratów z Karaibów". Choć jak wskazuje Marcin Cisowski z Moviemag wraz z kosztami marketingu cena filmu rośnie do niebagatelnych 400 milionów dolarów. I powoduje, że ten film będzie najdroższym w historii kina.

Polska chce więcej eksportować do Azji i Afryki. Będzie wsparcie

Zależy nam, żeby udział polskiego eksportu w krajach azjatyckich i afrykańskich zwiększał się; nasze zagraniczne placówek - wydziały promocji handlu i dystrybucji (WPHI) - mogą działać lepiej. Zreformujemy je - mówi wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

System nie zadziałał, brukselska policja musiała korzysta z WhatsApp

Komisarz generalna Federalnej Policji Belgii Catherine De Bolle zażądała śledztwa w sprawie usterek systemu Astrid - specjalnej sieci komunikacyjnej stworzonej dla służb bezpieczeństwa i ratowników - podały w sobotę dwa belgijskie tytuły - „Nieuwsblad” oraz „Gazet van Antwerpen”. Do awarii sieci doszło po ataku terrorystycznym na lotnisku Zaventem.

Prawybory w USA. Kandydaci kłócą się o... żony

Donald Trump jest wściekły, że w internecie pojawiło się roznegliżowane zdjęcie jego ukochanej. Opatrzono je słowami, że jeśli ktoś nie chce takiej pierwszej damy, to niech głosuje na Teda Cruza. W rewanżu miliarder publikuje grafikę, z której jasno wynika, że jego ukochana jest piękna, a druga połowa jego rywala... nie bardzo. Amerykanie są zgodni, że niniejszym kampania osiągnęła nowe dno. Materiał "Faktów z zagranicy".

Imperium Playboya na sprzedaż

Koncern Playboy Enterprises bada możliwość sprzedaży amerykańskiej grupy serwującej rozrywkę dla dorosłych - donosi BBC.

Piloci na celowniku. Po serii katastrof lotniczych

- Istnieją przepisy, który nakazują utrzymywać samoloty w doskonałym stanie. Dlaczego takie same przepisy nie dotyczą ludzi, którzy pilotują te maszyny? - pytał Robert Oliver, ojciec jednej z ofiar katastrofy Germanwings. Dokładnie rok temu Andrea Lubitz skierował airbusa w stronę zbocza góry. Śledztwo wykazało, że mężczyzna miał problemy psychiczne. Czynnik ludzki stał się także przyczyną katastrofy w Rostowie nad Donem sprzed tygodnia. Seria katastrof lotniczych wywołała dyskusje dotyczące procedur bezpieczeństwa. Francuska Komisja Badania Wypadków Lotniczych sugeruje, że przewoźnicy powinni mieć lepszy wgląd w stan zdrowia pilotów. Zgadza się z tym Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, zalecając dodatkowo: by w każdym momencie w kokpicie pozostawało dwóch pilotów, by przechodzili oni badania psychologiczne, a także by poddawani byli wyrywkowym testom na obecność alkoholu i narkotyków. Problematyczna jest jednak kwestia konstrukcji drzwi do kokpitu. Materiał "Faktów z zagranicy".