Ze świata

Ze świata

Pracujesz w Niemczech? Merkel chce iść drogą Wielkiej Brytanii

Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała, że zamierza wykorzystać porozumienie UE z Wielką Brytanią, dotyczące ograniczeń w dostępie do świadczeń socjalnych dla imigrantów z innych krajów Unii, do ukrócenia nadużyć w korzystaniu z tych świadczeń w Niemczech.

Polskie tiry wrócą do Rosji. Na granicy na razie cisza

Na polsko-rosyjskich przejściach w sobotę jest niewielki ruch ciężarówek; granicę przekraczają jedynie litewskie tiry. Służby graniczne spodziewają się, że ciężarówki z Polski i Rosji pojawią się na przejściach w przyszłym tygodniu - podała Izba Celna w Olsztynie.

Uwaga winda. Włosi biją na alarm

We Włoszech ogłoszono alarm windowy. Jak obliczyli eksperci, w całym kraju jest 700 tysięcy urządzeń, które nie spełniają nawet minimalnych europejskich norm bezpieczeństwa.

Polacy stracą zasiłki w Wielkiej Brytanii? Te cztery punkty mają zatrzymać Londyn w Unii

Widmo Brexitu na chwilę oddala się. W nocy z piątku na sobotę w Brukseli zakończył się specjalny szczyt, którego tematem było wypracowanie kompromisu z Londynem. Zachęciłby on Wielką Brytanię do pozostania w Unii Europejskiej. W efekcie rozmowy sprowadziły się do ustaleń w zakresie ograniczenia świadczeń socjalnych dla emigrantów. Ale to nie koniec tej historii. W sobotę premier David Cameron przedstawi ustalenia z Brukseli swojemu rządowi, a w najbliższych dniach zamierza wyznaczyć datę referendum w sprawie obecności jego kraju w UE. Bo to, czy Wielka Brytania pozostanie we Wspólnocie, zależy tylko od obywateli.

Ile cukru kryje kawa? "Nie jedną ma twarz"

Badania przeprowadzone przez organizację Action on Sugar są zatrważające. Napoje w popularnych sieciówkach zawierają ogromne ilości cukru. Urszula Somow zachęca, by czytać etykiety na produktach. - Cukier nie jedną ma twarz - przestrzega, dodając, że jest on często zastępowany innymi słodkimi substytutami, jak np.: syrop glukozowo-fruktozowy. Materiał z programu "Dzień na świecie".

Lagarde zachowała swoją pozycję

Christine Lagarde po raz drugi została w piątek wybrana na szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformowała ta międzynarodowa instytucja gospodarcza w komunikacie. Była jedyną kandydatką na to stanowisko, jej kadencja potrwa pięć lat.

Rosja tnie wydatki na obronność

Budżet Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej na 2016 rok zostanie obcięty o 5 proc. - poinformował w piątek dziennik "Wiedomosti", powołując się na źródło zbliżone do tego resortu. Przyczyną redukcji jest recesja, w której pogrąża się gospodarka Rosji.

Logo niegodne Igrzysk Olimpijskich? Wielkie faux pas Francuzów

Jesteśmy gotowi, chcemy być gospodarzami Igrzysk! - oficjalnie ogłasza Paryż. Francuzi chwalą się wysokim budżetem, prawie całkowicie gotowymi obiektami, a nawet nowym logo. Choć w tej ostatniej kwestii jest lekki problem, bo znak graficzny jest bardzo podobny do innego. Należącego do jednej z brytyjskich firm. Materiał "Faktów z zagranicy".

Rywale z Doliny Krzemowej poparli Apple w sporze z FBI

Główni rywale Apple'a stanęli murem za technologicznym gigantem w sporze z FBI. Facebook i Twitter poparły odwołanie Apple'a od sądowego nakazu odblokowania iPhone’a, który należał do zabójcy z San Bernardino Syeda Rizwana Farooka. Firmy podkreślają, że spełnienie żądań stworzyłoby niebezpieczny precedens naruszający prywatność klientów.

Oto najdroższe monety świata

Zbieranie monet może być nie tylko pasją, ale i trafną inwestycją. Paweł Blajer prezentuje zestawienie najdroższych monet świata - prawdziwe marzenie wielu numizmatyków. Największą wartość - bo 10 mln dol. - ma srebrno-miedziany dolar z 1794 roku. Moneta Flowing Hair Liberty Dollar jest pierwszą jednodolarówką w historii.

Miazga drzewna zamiast parmezanu. Skandal żywnościowy w USA

Dziennikarze Bloomberga opisali liczne przypadki fałszowania sera w USA. Zdarzało się, że w opakowaniach, które miały zawierać tarty parmezan, tego sera nie było w ogóle, a zamiast niego konsumenci dostawali tańsze substytuty i miazgę drzewną.

Brytyjscy pracodawcy: dobrzy dla młodych matek, skąpi dla chorujących

Wielka Brytania jest jednym z najlepszych krajów w Europie dla pracujących matek, choć jednocześnie jest jednym z najgorszych dla pracowników, którzy potrzebują płatnego zwolnienia chorobowego lub są bezrobotni - sugerują badania przygotowane przez Glassdoor, które przytacza Bloomberg.

Ważą się losy Wielkiej Brytanii w Europie. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć o Brexicie

Decydujące godziny dla Wielkiej Brytanii jak i całej Unii Europejskiej. Eksperci nie mają bowiem złudzeń, ewentualny Brexit oznaczałby zawirowania na rynkach finansowych oraz opuszczenie Londyńskiego City przez biznesmenów. Stawiałby także pod ścianą setki tysięcy Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach. Wyjaśniamy, o co toczy się gra w unijnych negocjacjach z Wielką Brytanią. Kto straci, a kto zyska na Brexicie?

Wenezuela podnosi ceny benzyny. Pierwszy raz od 20 lat

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił w środę czasu lokalnego pierwszą od 20 lat podwyżkę cen benzyny, które i tak pozostaną najniższe na świecie. Popularna 95 podrożeje za litr 60-krotnie. Poprzednia podwyżka doprowadziła do krwawo stłumionych rozruchów.

Brexit. Projekt kompromisu z Londynem poprawiany "po myśli Polski"

Projekt porozumienia w sprawie warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w UE "jest poprawiany w kierunku polskich oczekiwań" - ocenił we wtorek w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Porozumienie ma zostać uzgodnione na spotkaniu, które odbędzie się pod koniec tygodnia.