Ze świata

Ze świata

"Góry zawsze były moją pasją". Droga do zdobycia Korony Ziemi

Wymyśliłam sobie kiedyś, że chciałabym zdobyć Koronę Ziemi. Z dziewięciu szczytów udało mi się dotąd stanąć na siedmiu - mówi Bogumiła Raulin, która od 2011 roku realizuje projekt "Siła marzeń - Korona Ziemi". Podróżniczce do zdobycia zostały dwa szczyty: Mount Everest i Masyw Vinsona. - Góry zawsze były moją pasją, tam się resetuję - dodała Raulin. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

EY: Wielką Brytanię czeka recesja. Przez Brexit

Na przełomie roku Wielka Brytania wpadnie w „krótką, płytką recesję”. Powodem jest wpływ Brexitu na ceny mieszkań, miejsca pracy oraz wydatki - wynika z analiz EY Item Club, które oficjalnie zostaną przedstawione w poniedziałek.

Druga w NATO, dziewiąta na świecie. Potęga tureckiej armii

Turecka armia jest druga w NATO, a dziewiąta na świecie pod względem wielkości. Liczy około pół miliona żołnierzy, ma do dyspozycji trzy tysiące czołgów, 16 fregat i 14 okrętów podwodnych. W powietrzu może walczyć kilkaset samolotów tureckich. Na utrzymanie olbrzymiego potencjału militarnego wydawane są corocznie miliardy dolarów.

Mapa globalnego terroryzmu. Tych krajów unikaj

Turcja i Francja znajdują się na liście czterdziestu najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie. Kilka europejskich krajów zostało oznaczonych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii jako najbardziej zagrożone terroryzmem. Polska należy do niewielkiej grupy najbezpieczniejszych państw.

Wybierasz się do Turcji? Sprawdź, czy twój lot nie został odwołany

Część sobotnich lotów z Warszawy do Turcji została odwołana, podobnie jak loty powrotne z tego kraju - poinformowano na stronie warszawskiego Lotniska Chopina. W połowie dnia tureckie linie lotnicze oficjalnie poinformowały, że praca lotniska w Stambule wraca do normy, choć mogą zdarzać się opóźnienia lotów.

Ekspert: pojawiały się sygnały, że terroryści mogą zaatakować

Tego typu zamachom trzeba zapobiegać w fazie planowania i przygotowywania. W fazie realizacji jest to bardzo utrudnione, albo wręcz niemożliwe - mówi o zamachach w Nicei w TVN24 Krzysztof Liedel, ekspert od bezpieczeństwa. Jak podkreśla, służby mają sposoby żeby inwigilować środowiska i internet.

Tumanił, śmieszył, przestraszał. Ale żarty się skończyły

Tumani, śmieszy, przestrasza. Długo analitycy brytyjskiej polityki patrzyli na Borisa Johnsona przez pryzmat tych trzech słów. Ale żarty się skończyły. Były burmistrz Londynu został nowym szefem brytyjskiej dyplomacji. Jak wcześniej radził sobie z dyplomacją? Bywało z tym różnie, o czym mówił w programie "24 Godziny" Michał Sznajder.

Biznes przygarnia polityków. Ich nowe funkcje budzą kontrowersje

Goldman Sachs ogłosił, że Jose Barroso zaczyna dla niego pracę. Decyzja banku spotkała się z falą krytyki. Były szef Komisji Europejskiej spełnia wszystkie warunki do pełnienia ważnej funkcji w większości instytucji finansowych. Jednak eksperci podejrzewają, że może wykorzystywać je nie fair. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku Gerharda Schoredera, który z siedziby kanclerza Niemiec przeniósł się do Gazpromu. Z kolei Mario Monti po pracy w banku został premierem Włoch. Choć przechodzenie z polityki do biznesu może budzić kontrowersje, zajmujący czołowe stanowiska mają niezbędne doświadczenie, aby wykorzystać je w dużych firmach. Materiał "Faktów z zagranicy".

Maile pod ochroną. Microsoft wygrał ważny proces

Federalny sąd apelacyjny w Nowym Jorku orzekł w czwartek, że Microsoftu, ani żadnej innej amerykańskiej firmy nie można zmusić do wydania e-maili przechowywanych na serwerach poza Stanami Zjednoczonymi.

Theresa May: Wielka Brytania potrzebuje czasu na Brexit

Nowa premier Wielkiej Brytanii Theresa May powiedziała w czwartek szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi, że ma nadzieję na pozytywne rozmowy z Unią Europejską w sprawie opuszczenia Wspólnoty, ale potrzebuje czasu na ich przygotowanie. Informację taką przekazała rzeczniczka May po rozmowie obojga polityków.

Życie u źródła Nilu, czyli niesamowite oblicze Ugandy

Justyna Śnieżek mieszka na co dzień w Ugandzie. W ubiegłym roku wyjechała do tego afrykańskiego kraju i zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Zaczęła nowe życie, pracuje z ludźmi z różnych kręgów kulturowych i religijnych. - To niesamowita lekcja - mówiła podróżniczka.

Coiffeurgate, czyli afera nad Sekwaną. Francuzi kpią z prezydenckiego fryzjera

Głowa głowy państwa ma być opanowana i w absolutnym ładzie, bo stawka jest wysoka. Podobnie jak cena, którą przychodzi za to zapłacić - prawie 10 tysięcy euro miesięcznie. Tyle zarabia fryzjer Francois Hollande'a. Czy to aby nie za dużo? W programie "24 Godziny" coiffeurgate, czyli "aferę fryzjerską" nad Sekwaną komentował Michał Sznajder.

Efekt Brexitu. Milionerzy omijają Londyn

Londyn do niedawna przyciągał rekordową liczbę milionerów. Setki tysięcy zamożnych inwestorów przelewało swoje pieniądze w zamian za "złote wizy", które dawały im prawo do życia w Unii Europejskiej. Brexit może zablokować ten przepływ gotówki, pierwsze efekty już są widoczne.

Na Węgrzech dramatycznie brakuje rąk do pracy

Niedostatek siły roboczej na Węgrzech jest coraz poważniejszy. Problem wynika z emigracji obywateli oraz przyczyn demograficznych – ocenia tygodnik gospodarczy „Vilaggazdasag”. Węgry nie dopuszczają jednak pomysłu przyjmowania większej liczby imigrantów.

Połowa pracowników z zarzutami. Uchylali się od pracy

Z kartonowym pudłem na głowie, by uniknąć rozpoznania, pracownik urzędu gminy na południu Włoch podbijał karty pracy za siebie i kolegów. Scenę tę zarejestrowały kamery. Miejscowość Boscotrecase to kolejna gmina pogrążona w skandalu uchylania się od pracy.

Sudan Południowy jakiego nie znamy. Tam priorytetami są krowa i rodzina

Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" był Piotr Horzela, który spędził dwa lata na podróżowaniu i pracy w Sudanie Płd., nazywanym najmłodszym państwem świata. - Tam ludzie mają zupełnie inne priorytety, inne postrzeganie czasu i estetyki. Na co dzień żyją rodziną i relacjami z innymi ludzi. Więcej wydają na telefon niż jedzenie, bo tak lubią rozmawiać - opowiada. Jak dodaje chęć posiadania ogranicza się do krów, których liczba wyznacza status społeczny.

Gospodarczy cud w Irlandii. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe"

Irlandia ogłosiła we wtorek, że jej wzrost gospodarczy w roku 2015 wyniósł 26,3 proc. "To zbyt piękne, aby było prawdziwe" - napisał w środę francuski "L'Obs". Tygodnik wyjaśnia, że gwałtowny skok PKB wynika z przeniesienia do Irlandii siedzib wielu amerykańskich korporacji.

Luksus w kryzysie. Burberry zarabia mniej, wynosi się z Warszawy

Burberry, ekskluzywny brytyjski dom mody, odnotował w ostatnich trzech miesiącach roku 3-proc. spadek sprzedaży. Rozczarowujące wyniki spowodowały, że obecny prezes ustąpił ze stanowiska. Firma ogranicza asortyment i zmienia strategię. Jak dowiedział się portal tvn24bis.pl salon Burberry w Warszawie będzie działał tylko do końca lipca.