"Poland: creative people, smart energy" - pod taki hasłem w Kazachstanie zaprezentuje się Polska. Nasz pawilon na Expo zostanie oddany za kilka dni. Zobacz, jak będzie wyglądał.
Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 potrwa od 10 czerwca do 10 września w stolicy Kazachstanu. Wystawa odbywa się pod hasłem "Energia przyszłości".
Polska zaprezentuje się pod hasłem "Poland: creative people, smart energy". Oprócz rozwiązań dla energetyki, w tym nowoczesnego, czystego spalania węgla, zamierza też pokazać, jak wykorzystać lasy do redukcji emisji dwutlenku węgla, a także promować kandydaturę Łodzi, jako gospodarza Expo w 2022 roku. - To już ostatnie chwile przed rozpoczęciem wystawy, która rozpoczyna się 10 czerwca i trwać będzie do 10 września. Przed otwarciem wystawy ma miejsce okres prób technicznych. Zgodnie z założonym wcześniej planem prace nad polskim pawilonem zakończone będą do 26 maja, czyli do końca tego tygodnia. Pokażemy w nim nasze osiągnięcia w zakresie wykorzystania tradycyjnych i alternatywnych źródeł energii - powiedział Stefański. Targi w kazachstańskiej stolicy zajmą 25 ha. Organizatorzy spodziewają się 5 mln zwiedzających, głównie z Kazachstanu, Chin, Rosji, oraz innych krajów, w tym Unii Europejskiej. - Zwiedzający nasz pawilon, odwiedzi strefę technologii, gdzie między innymi pokażemy nasze nowoczesne, czyste technologie przeróbki węgla, zapozna się z naszymi osiągnięciami w zakresie zalesiania kraju, bo jest to efektywny i bardzo ciekawy sposób zwalczania skutków emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto pozna też ofertę turystyczną i osiągnięcia poszczególnych polskich województw. A rodziny z dziećmi będą miały możliwości odpocząć w strefie odpoczynku - powiedział.
Co Polska pokaże na Expo?
Jak dodał, na pierwszym piętrze naszego pawilonu zostanie otworzona restauracja. "To będzie pierwsza polska restauracja na terenie Kazachstanu. Jej scenografia pokaże osiągnięcia w zakresie rewitalizacji Łodzi, ponieważ jednym z głównych celów naszej obecności na Expo będzie promocja kandydatury Polski do organizacji Expo w 2022 roku w Łodzi" - powiedział. Przez 93 dni trwania wystawy - w restauracji codziennie będzie serwowane zróżnicowane menu, będzie można zjeść m.in. polski pierogi. Jak przekazał, poza pawilonem, Politechnika Warszawska będzie prezentowała swój nowatorski system optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych. "Będzie to w specjalnym pawilonie dobrych praktyk energetycznych. Pokazanych tam będzie około 20 wiodących technologii z całego świata. Te technologie wybrało międzynarodowe jury, spośród kilkunastu polskich zgłoszeń, ten jeden został zaakceptowany" - powiedział.
Stefański podkreślił, że jednym z głównych celów naszej obecności na Expo jest zacieśnienie więzów gospodarczych z Kazachstanem, ale też z całym regionem Azji Centralnej. - Innym celem jest też zacieśnienie więzów z naszą diasporą, która mieszka w Kazachstanie - dodał.
Zalesienie, rewitalizacja i czyste technologie węglowe
Stefański powiedział, że budżet naszego przedsięwzięcia, który obejmuje przygotowanie do wystawy, samą wystawę plus szereg towarzyszących Expo wydarzeń to około 22 mln zł. Za udział Polski w Expo 2017 odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) we współpracy z Ministerstwem Rozwoju. Podstawą przygotowań, koordynowanych przez działające w ramach PARP Biuro Komisarza, jest Koncepcja programowa udziału Polski w Astana EXPO 2017, którą 6 grudnia 2016 r. przyjął rząd. Polska dysponuje ok. 400 m kw. powierzchni, w ramach której będzie dwukondygnacyjna ekspozycja o powierzchni ponad 700 m kw. Dodatkowo, na piętrze pawilonu oprócz polskiej restauracji będzie zlokalizowana m. in. sala konferencyjna. Trzy główne wątki, które będą przeplatały się w polskiej ekspozycji to: rewitalizacja, zalesianie oraz czyste technologie węglowe. Resort rozwoju podkreśla, że udział Polski w wystawie "to szansa na długofalową promocję wizerunku Polski jako kraju nowoczesnego, ale jednocześnie umiejętnie czerpiącego ze swej tradycji".
Autor: kn/gry / Źródło: PAP