Ze świata

Ze świata

Starcie komiksowych gigantów. Wszystko, co musisz wiedzieć przed premierą

Już w piątek długo wyczekiwana premiera filmu "Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości". Choć wytwórnia nie podaje oficjalnych danych, to mówi się, że film kosztował 250 milionów dolarów. To budżety najdroższych produkcji jak "Awatar", czy jeden z części "Piratów z Karaibów". Choć jak wskazuje Marcin Cisowski z Moviemag wraz z kosztami marketingu cena filmu rośnie do niebagatelnych 400 milionów dolarów. I powoduje, że ten film będzie najdroższym w historii kina.

Polska chce więcej eksportować do Azji i Afryki. Będzie wsparcie

Zależy nam, żeby udział polskiego eksportu w krajach azjatyckich i afrykańskich zwiększał się; nasze zagraniczne placówek - wydziały promocji handlu i dystrybucji (WPHI) - mogą działać lepiej. Zreformujemy je - mówi wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

System nie zadziałał, brukselska policja musiała korzysta z WhatsApp

Komisarz generalna Federalnej Policji Belgii Catherine De Bolle zażądała śledztwa w sprawie usterek systemu Astrid - specjalnej sieci komunikacyjnej stworzonej dla służb bezpieczeństwa i ratowników - podały w sobotę dwa belgijskie tytuły - „Nieuwsblad” oraz „Gazet van Antwerpen”. Do awarii sieci doszło po ataku terrorystycznym na lotnisku Zaventem.

Prawybory w USA. Kandydaci kłócą się o... żony

Donald Trump jest wściekły, że w internecie pojawiło się roznegliżowane zdjęcie jego ukochanej. Opatrzono je słowami, że jeśli ktoś nie chce takiej pierwszej damy, to niech głosuje na Teda Cruza. W rewanżu miliarder publikuje grafikę, z której jasno wynika, że jego ukochana jest piękna, a druga połowa jego rywala... nie bardzo. Amerykanie są zgodni, że niniejszym kampania osiągnęła nowe dno. Materiał "Faktów z zagranicy".

Imperium Playboya na sprzedaż

Koncern Playboy Enterprises bada możliwość sprzedaży amerykańskiej grupy serwującej rozrywkę dla dorosłych - donosi BBC.

Piloci na celowniku. Po serii katastrof lotniczych

- Istnieją przepisy, który nakazują utrzymywać samoloty w doskonałym stanie. Dlaczego takie same przepisy nie dotyczą ludzi, którzy pilotują te maszyny? - pytał Robert Oliver, ojciec jednej z ofiar katastrofy Germanwings. Dokładnie rok temu Andrea Lubitz skierował airbusa w stronę zbocza góry. Śledztwo wykazało, że mężczyzna miał problemy psychiczne. Czynnik ludzki stał się także przyczyną katastrofy w Rostowie nad Donem sprzed tygodnia. Seria katastrof lotniczych wywołała dyskusje dotyczące procedur bezpieczeństwa. Francuska Komisja Badania Wypadków Lotniczych sugeruje, że przewoźnicy powinni mieć lepszy wgląd w stan zdrowia pilotów. Zgadza się z tym Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego, zalecając dodatkowo: by w każdym momencie w kokpicie pozostawało dwóch pilotów, by przechodzili oni badania psychologiczne, a także by poddawani byli wyrywkowym testom na obecność alkoholu i narkotyków. Problematyczna jest jednak kwestia konstrukcji drzwi do kokpitu. Materiał "Faktów z zagranicy".

Telefony "na kartę" dzielą Europę. Sprawdź, jak wygląda to u naszych sąsiadów

W 10 na 28 państw Unii Europejskiej istnieje obowiązek rejestracji telefonicznych kart pre-paid, czyli popularnych starterów do komórek „na kartę”. W Polsce telefon na kartę możemy kupić nie podając żadnych danych. Rząd planuje w ramach ustawy antyterrorystycznej wprowadzić przepisy, które będą pozwalały na sprzedaż takich numerów tylko po okazaniu dokumentu tożsamości.

Bezrobotni, młodzi i wyszkoleni. Żołnierze tzw. Państwa Islamskiego w Europie

Nawet 5 tys. "uśpionych" terrorystów może żyć na terytorium Europy. Z badań międzynarodowego zespołu analityków z Soufan Group wynika, że we Francji może znajdować się nawet 1700 dżihadystów, w Belgii 470, w Niemczech i Wielkiej Brytanii - 760. Organizacja przygotowała także profil osób, które najczęściej są rekrutowane na żołnierzy tzw. Państwa Islamskiego. Są to zazwyczaj bardzo młodzi ludzie, którzy choć są już trzecim pokoleniem imigrantów, nie są w pełni zintegrowani ze społeczeństwem, w którym żyją. Często są bezrobotni i słabo wykształceni, przez co łatwo ulegają populistycznym hasłom. Najczęstszym kanałem werbunku są media społecznościowe.

Terroryści ciągną Turcję w gospodarczą przepaść

Zamachy samobójcze w Stambule, a wcześniej w Ankarze sprawiają, że turyści zaczynają omijać ten kraj szerokim łukiem. Sytuację pogarsza awantura z Kremlem i ciężkie czasy dla rosyjskiej klasy średniej. To oznacza poważne kłopoty dla branży turystycznej w Turcji i jej całej gospodarki - pisze Reuters. Turcji, która ma być sprzymierzeńcem Europy w zatamowaniu fali uchodźców.

Coraz bliżej Brexitu? Przybywa zwolenników opuszczenia UE

Przeciwników Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, jest nadal więcej, ale ich przewaga liczebna nad zwolennikami takiego wyjścia maleje - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu pracowni Survation, przeprowadzonego przed zamachami w Brukseli.

Miliardy na integrację imigrantów. Jest projekt budżetu

Rząd Niemiec przyjął założenia do projektu budżetu na 2017 rok. Dokument przewiduje znaczny wzrost środków na integrację imigrantów. Więcej pieniędzy dostaną też resort obrony i MSW. Pomimo większych wydatków budżet ma być nadal zrównoważony.

Nowy przypadek choroby szalonych krów

Ministerstwo rolnictwa Francji potwierdziło w czwartek przypadek gąbczastej encefalopatii bydła, zwanej chorobą szalonych krów (BSE) u 5-letniej krowy, która padła w hodowli w Ardenach na północnym wschodzie kraju.