Ze świata

Ze świata

Węgry przed unijnym sądem. Pozew o ustawę o ziemi

Komisja Europejska pozwała w czwartek Węgry do sądu unijnego w związku z ich kontrowersyjnym ustawodawstwem dotyczącym obrotu gruntami rolnymi, ograniczającym prawa cudzoziemców, co - według Brukseli - stoi w sprzeczności ze "swobodą przepływu kapitałów" w UE.

Polacy jadą na Wyspy. Co stanie się jeśli dojdzie do Brexitu?

Polacy stanowią drugą grupę narodowości, którzy zamieszkują Wielką Brytanię. Tylko w tym roku na Wyspy przeprowadziło się ponad 100 tysięcy rodaków. Jeśli dojdzie do Brexitu, wielu z nich straci niektóre świadczenia czy możliwość wykonywania tanich przelewów gotówki dla rodzin z Polski.

Niezwykłe oblicze Irańczyków. "Znają Mickiewicza i Szymborską"

Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" był Łukasz Supergan, który podróżował po Iranie. - O Iranie mówi się czasami, że jest groźny, nieznany i nieprzyjazny. Tymczasem ten kraj to gościnni i życzliwi ludzie. Dużo więcej wiedzą o nas niż my o nich. Gdy spotykałem Irańczyków często słyszałem, że mamy fantastycznych twórców. Często słyszałem nazwiska takie jak Szymborska, Mickiewicz, Kieślowski. Dla mnie to był szok kulturowy - wyjaśniał podróżnik.

Tusk: trudno być optymistą w obliczu sondaży nt. Brexitu

Trudno być optymistą w obliczu sondaży przed przyszłotygodniowym referendum na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - oświadczył w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Większość badań daje przewagę zwolennikom Brexitu.

Juncker spotka się z Putinem. "Chcę budować mosty"

Jedyną drogą do uchylenia sankcji gospodarczych wobec Rosji jest realizacja porozumień mińskich - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem wszystkie kraje Europy Środkowej i Wschodniej powinny mieć niedyskryminacyjny dostęp do dostaw energii.

Bruksela grozi palcem Niemcom i Francuzom

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie wobec Francji w związku z zastosowaniem do sektora transportu międzynarodowego przepisów o płacy minimalnej. Uzupełnione upomnienie w tej samej sprawie KE wysłała też do Niemiec.

Jak Brexit wpłynie na Polaków?

Zagrożony swobodny przepływ ludzi, limity imigracyjne oraz znak zapytania przy unijnym budżecie. To tylko niektóre z możliwych konsekwencji ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Im bliżej referendum tym większy chaos panuje także na rynkach walutowych. Złoty traci w parach do najważniejszych walut.

Gospodarczy mecz Polska-Niemcy. Jak wypadamy w tym starciu?

Już dziś wieczorem w podparyskim Saint-Denis naprzeciw siebie staną piłkarze Polski i Niemiec. W związku z tym meczem sprawdzamy, jak oba kraje wypadają w starciu gospodarczym. Dane z 2015 roku pokazują, że Polska eksportowała do swoich zachodnich sąsiadów towary i usługi o wartości 48,5 mld euro. Z kolei import w Niemiec do Polski osiągnął wartość 40 mld euro.

Klasa średnia rzadziej je mięso. Zaglądamy w talerze Polaków

Klasa średnia (reprezentanci wyższych kadr kierowniczych i specjalistów, pracownicy umysłowi i właściciele) rzadziej jedzą mięsa i zupy kojarzone ze zwyczajami robotników i chłopów - wynika z badania polskich naukowców. A jakie są różnice w menu Polek i Polaków?

Putin nie ma powodów do radości. Gospodarka Rosji zwalnia

Kondycja rosyjskiej gospodarki nadal nie jest najlepsza. PKB tego kraju od stycznia do maja br. skurczył się o prawie 1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - poinformował w czwartek rosyjski minister gospodarki Aleksiej Uliukajew.

Były premier Rosji stanowczo: Nie należy znosić sankcji wobec Moskwy

Sankcje zostały nałożone na Rosję w celu powstrzymania agresji w Donbasie. Powody ich wprowadzenia przez UE nie zniknęły, dlatego nie powinny być znoszone - mówi b. premier Rosji, opozycyjny polityk Michaił Kasjanow. Powinniście szanować siebie i mocno obstawać przy swoim stanowisku - dodaje.

Papież nie przyjął darowizny. Nie lubi liczby 666

Zgrzyt na linii Watykan-Buenos Aires. Wydaje się to dziwne, skoro papież Franciszek wywodzi się właśnie z Argentyny. Ale najwyraźniej nie jest w dobrych relacjach z prezydentem Mauricio Macrim. Ostatnio odmówił przyjęcia od niego darowizny na cel charytatywny. Macri przekazał 16 666 000 peso. Sprawę omawiali w programie "24 Godziny" Michał Sznajder i Kamila Kalińczak.

Ulga podatkowa dla motocyklistów. Za oddanie narządów po śmierci

Zapłacisz mniejszy podatek jeśli zgodzisz się zostać dawcą organów do przeszczepu. Taką ofertę dla motocyklistów ma jeden z rosyjskich deputowanych w Radzie Federacji. Wadim Tiulpanow, który przedstawił taką propozycję zmian prawa argumentuje, że chce w ten sposób wywołać dyskusję o bezpieczeństwie na drogach w Rosji.

Czołowy producent ropy i gazu będzie neutralny węglowo

Norwegia, jeden z czołowych producentów ropy i gazu na świecie, ma od 2030 roku stać się krajem o całkowitej neutralności węglowej - zadecydował parlament. Termin ten oznacza 100-procentowe zrekompensowanie emisji gazów cieplarnianych różnymi działaniami.

W USA bez zmian. Stopy procentowe na niskim poziomie

Na skutek niepewności na rynku pracy w USA amerykańska Rezerwa Federalna (bank centralny, Fed) pozostawiła w środę bez zmian główną stopę procentową - poinformowano po zakończeniu posiedzenia. Takiej decyzji spodziewała się większość analityków.

Kołodko przestrzega przed Brexitem. "Wielkiej Brytanii może nie być"

- Sądzę, że Brytyjczycy w większości się zreflektują i niewielką większością zdecydują się pozostać w Unii Europejskiej - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego. Ocenił, że zwycięstwo obozu, który jest za wyjściem, byłoby bardziej kosztowne niż pozostanie w UE. Referendum na Wyspach odbędzie się 23 czerwca.

Ważne zatrzymanie ws. Panama Papers. Informatyk aresztowany

Informatyk genewskiego biura kojarzonej z aferą Panama Papers kancelarii prawniczej został kilka dni temu aresztowany w związku z podejrzeniem usunięcia znacznej ilości danych - poinformował w środę szwajcarski dziennik "Le Temps", powołując się na źródło bliskie tej sprawy.

Niemcy też stracą na Brexicie. Gospodarka oberwie rykoszetem

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE najpewniej doprowadziłoby do podwyższenia taryf eksportowych, a w konsekwencji zmniejszenia wymiany handlowej Niemiec i spadku wzrostu gospodarczej największej gospodarki Europy o 0,5 punktu proc. w 2017 r. - poinformował instytut DIW.

Rowerowa podróż życia, czyli Sumatra na dwóch kółkach

Rower kupiony za zaledwie 100 dol. w Chinatown w Bangkoku, a sprawdził się w górzystej Sumatrze. O tym, że nie trzeba być wyczynowcem, żeby zwiedzać świat na jednośladzie przekonał się Jarek Czakański. W programie "Pokaż nam świat" opowiadał o gościnności ludzi i łamaniu barier językowych, wymieniał zalety i wady samotnego podróżowania oraz mówił o przygodach z dzikimi zwierzętami.

Zamieszki w Paryżu. Premier apeluje do protestujących

Premier Francji Manuel Valls powtórzył w środę, że rząd nie wycofa się z kontrowersyjnej reformy prawa pracy i zaapelował do lewicowej centrali związkowej CGT, by przestała organizować protesty w Paryżu, podczas których we wtorek doszło do starć.