Ze świata

Ze świata

Złote wizy za domy. Portugalia dobrze zarabia na imigrantach

Obywatele niedemokratycznych krajów spoza Unii Europejskiej kupili w ciągu pięciu lat w Portugalii nieruchomości za blisko 2 mld euro. W zamian otrzymali od Lizbony tzw. złote wizy, uprawniające do stałego pobytu i przemieszczania się po krajach strefy Schengen.

Napływa kolejna fala imigrantów. "Dżungla" się rozrasta

Zwane "dżunglą" obozowisko dla migrantów w Calais na północy Francji liczy już blisko 10 tys. osób. Migranci regularnie napływają do Calais w nadziei na przedostanie się do Wielkiej Brytanii. O tym jak wygląda obecna sytuacja w miasteczku dla uchodźców w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Amerykanie polecą na Kubę. Czekali na to pół wieku

USA zyskuje nowe połączenia lotnicze na Kubę. To kolejny przełom w trudnej historii obu krajów, bowiem planowane loty komercyjne będą pierwszymi od ponad pół wieku. Zgodę na wydawanie połączeń amerykański departament transportu wydał sześciu przewoźnikom. Początkowo loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu.

Rozgwieżdżone niebo nad Maderą okiem fotografa

Krzysztof Podgórzak to podróżnik, którego pasją jest fotografia nieba. Szuka miejsc, gdzie może zrobić najlepsze zdjęcia, a należą do nich Madera i Teneryfa, a w Polsce są to Bieszczady. Podstawą są odpowiednie warunki - jak najmniejsza ilość światła. Aby fotografować rozgwieżdżone niebo, wystarczy lustrzanka dla amatorów. Materiał z serii "Pokaż nam świat".

Salsa w cieniu palm, czyli karaibskie wakacje na Kubie

Salsa, rum i plaże z palmami - te trzy wyrażenia, które jako pierwsze przychodzą na myśl Łukaszowi Nowakowi, który w czerwcu odwiedził Kubę. - To wyspa, na której zatrzymał się czas - powiedział podróżnik w TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat".

Od rabunków korsarzy do światowego centrum handlu. Historia londyńskiego City

Kariera Londynu jako światowego centrum finansowego rozpoczęła się od rabowania wyładowanych srebrem i złotem hiszpańskich galeonów przez korsarskie floty Francisa Drake'a. Zgromadzony w ten sposób kapitał dał impuls do powstania giełdy królewskiej, budowy manufaktur i rewolucji przemysłowej. W XIX wieku londyńskie City było już najważniejszym centrum finansowym świata. Do czasu I wojny światowej stolica Wielkiej Brytanii właściwie nie miała konkurencji, teraz o tytuł najważniejszego światowego centrum handlu walczy z Nowym Jorkiem, Singapurem czy Tokio. Materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS.

Dwugłos ws. TTIP. KE odpowiada Francuzom

Komisja Europejska zarzuca niemieckim i francuskim politykom, że "spisują na straty" porozumienie UE-USA o wolnym handlu (TTIP), bez wiedzy o najnowszym stanie negocjacji.

Umowa TTIP nie za kadencji Obamy. Hollande rozwiewa wątpliwości

Prezydent Francois Hollande oświadczył we wtorek, że Francja "nie chce utrzymywać iluzji", że umowę o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a UE można będzie zawrzeć "przed końcem roku" i jeszcze za mandatu prezydenta USA Baracka Obamy.

Polacy nie boją się Brexitu. "Zaradny na pewno da sobie radę"

Polacy, którzy od wielu lat mieszkają w Wielkiej Brytanii, nie boją się Brexitu. Jeżeli ktoś jest zaradny, na pewno da sobie radę; niczego się nie obawiam - mówią. Według niektórych nie jest jeszcze przesądzone, czy Wielka Brytania rzeczywiście opuści UE.

Fiasko rozmów o TTIP? Bruksela zapewnia, że "piłka wciąż jest w grze"

Komisja Europejska, która w imieniu rządów państw UE prowadzi negocjacje w sprawie umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym z USA, zapewniła w poniedziałek, że ma odnowiony mandat do prowadzenia rozmów i jest gotowa sfinalizować porozumienie przed końcem roku. Rzecznik KE dodaje, że na stole są propozycje w sprawie niemal wszystkich rozdziałów porozumienia.

Podróż do kraju kontrastów, czyli Maroko na własną rękę

Ewelina i Radosław Jakubowscy wybrali się w podróż po różnorodnych szlakach Maroka. Przekonywali, że wystarczą dwa tygodnie, aby poczuć klimat tego niezwykłego kraju. W programie opowiadali nie tylko o krajobrazach, które udało im się zobaczyć, ale także o oryginalnej kuchni czy o zadziwiających dla Polaków zachowaniach Marokańczyków.

Miasteczko górnicze na sprzedaż. Za 122 mln euro

122 mln euro - za tyle można nabyć hiszpańskie miasteczko Cinera de Gordon, które zamieszkuje około 800 osób. Firma, która przez wiele lat była właścicielem kopalni i przyległych jej terenów zbankrutowała. Miasteczko weszło w skład jej masy upadłościowej i trafiło na sprzedaż.

Na lądzie czy pod wodą? Podróżowanie przez nurkowanie

Monika Olędzka opowiadała podczas programu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS o nurkowaniu u wybrzeży Indonezji. Przestrzegała jednak, że nie jest to miejsce idealne dla początkujących adeptów pływania pod powierzchnią wody. Wspomniała również, dlaczego powinniśmy dbać o rafy koralowe.

Wicekanclerz Niemiec o umowie handlowej z USA: rozmowy de facto nie powiodły się

Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel przyznał w niedzielę, że rozmowy o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), czyli umowie o wolnym handlu negocjowanej przez Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską „de facto nie powiodły się” - donosi Reuters cytując wypowiedzi ministra dla niemieckiej telewizji ZDF.

Kup bilet do muzeum. Pomożesz odbudować Włochy

Dochód z niedzielnych wizyt we włoskich muzeach i wielu innych centrach kultury będzie przeznaczony na odbudowę zniszczonych w trzęsieniu ziemi miejscowości. Do udziału w akcji zachęcał Włochów minister ds. dóbr kultury i turystyki Dario Franceschini.

Pizza dostarczona dronem. Testy nowej technologii

Jedna z międzynarodowych sieci pizzerii rozpoczęła w Nowej Zelandii testy dostarczania pizzy przy użyciu drona. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. Sieć planuje wprowadzenie usługi jeszcze w tym roku. Na nagraniu widać jeden z próbnych lotów, który odbył się w Auckland. Władze Nowej Zelandii już w zeszłym roku zezwoliły na wykorzystywanie dronów w celach komercyjnych.

Europa jest droga. Podróżując warto pójść trochę dalej

Zanim zacząłem podróżować, zawsze miałem takie wyobrażenie, że to musi bardzo dużo kosztować. Paradoksalnie to właśnie Europa jest kontynentem, który jest bardzo drogi. Warto pójść trochę dalej - zachęcał podczas programu „Pokaż nam świat” podróżnik i artysta Sebastian Placzek.

Miękkie lądowanie po wakacjach. Jak gładko wrócić do pracy i szkoły?

- Pourlopowy stan depresyjny jest naturalny. Trwa od dwóch do trzech tygodni - mówiła na antenie TVN24 psycholog Magdalena Korzewska. Aby zapobiec załamaniom po wypoczynku, należy sobie uświadomić przede wszystkim, że taka potrzeba powrotu jest nieunikniona. Przed pójściem na urlop warto także uporządkować wszystkie swoje sprawy, by nie zmagać się z zaległościami i dodatkowo zadaniami, które nagromadzą się podczas nieobecności. Psycholog radzi także, by nie rzucać się w wir pracy od razu. Podobne dylematy dotykają także dzieci, które wracają do szkół po zakończeniu wakacji. Gość TVN24 mówi, że warto im pomóc w płynnym powrocie, np. poprzez wcześniejsze wstawanie przez cały tydzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego.

500 plus po włosku. Rząd daje prezent osiemnastolatkom

Włoski rząd daje nastolatkom obchodzącym w tym roku 18. urodziny specjalny talon o wartości 500 euro. Mogą go wydać na książki, bądź też bilety do kina, teatru, muzeum czy na koncert - donosi "Corriere della Sera". Rząd będzie musiał przygotować na tel cel nawet 290 mln euro.

Britney wydała nowy album. Gwiazda jak "produkt marketingowy"

Britney Spears wydała w piątek swoją najnowszą, dziewiątą już, płytę „Glory”. O życiu popowej gwiazdy powstaje także dokument. Opowiadał będzie o czasach jej dzieciństwa spędzonego w Luizjanie, jej związku z Justinem Timberlakiem, małżeństwie z Kevinem Federlinem a także o jej załamaniu nerwowym, którego świadkiem był cały świat i próbie jej powrotu na szczyty muzycznych list. - Mam wrażenie, że to jest już taki trochę produkt marketingowy trzymany na świeczniku. Że ona wie co się dzieje, ale nie do końca. Gdzieś się do tego przyzwyczaiła i pogodziła z tym. Ale może to jest tylko moje odczucie - komentowała na antenie TVN24BiS Gabi Drzewiecka, dziennikarka muzyczna Radia Zet.

Samochody i mieszkania za medale z Rio. Zobacz, czym nagrodzono sportowców

Rosja zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej Igrzysk Olimpijskich w Rio. Rząd uznał to za sukces, zwłaszcza po zdyskwalifikowaniu lekkoatletycznej części rosyjskiej reprezentacji. W nagrodę, każdy z medalistów dostał od premiera białe BMW. To nie jest jednak najbardziej niezwykła nagroda dla olimpijczyków, bowiem w Wenezueli rozdano sportowcom mieszkania. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Sprzedaż burkini bije rekordy, brakuje towaru w sklepach

Dyskusja wokół noszenia burkini - muzułmańskiej wersji bikini zasłaniającej ciało, znacznie zwiększyła zainteresowanie klientek nietypowym strojem kąpielowym. Fortunę zbijają na tym sprzedawcy. W sieci Marks & Spencer burkini momentalnie zniknęło z półek, choć zapasy gromadzono od ubiegłego roku.

Jak zarabiają gwiazdy Hollywood? Ranking najbogatszych

"Forbes" opublikował ranking najlepiej zarabiających aktorów. Na podium znaleźli się w tym roku Dwayne Johnson, Jackie Chan, Matt Damon, którzy w ostatnich miesiącach zasilili swoje konta gigantycznymi sumami. Z kolei aktorki w Hollywood nadal zarabiają o wiele mniej, od swoich kolegów z planu.

Francja pójdzie w ślady Wielkiej Brytanii? Niepewna przyszłość w UE

Szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej zastanawiają się, jak zreformować Unię Europejską, aby żaden inny kraj nie poszedł śladami Wielkiej Brytanii. Tymczasem pogłoski o ewentualnym opuszczeniu wspólnoty państw pojawiły się we Francji. Ponad połowa Francuzów chciałaby przeprowadzić referendum w tej sprawie.