Ze świata

Ze świata

Grecja z pozytywną oceną. Będzie kolejny przelew

Grecja wprowadziła reformy, dzięki którym ministrowie finansów strefy euro będą mogli dać w poniedziałek zielone światło do wypłaty temu krajowi kolejnej, wynoszącej 2,8 mld euro transzy pomocy - uważa komisarz ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

Komisarz Bieńkowska zapowiada pomoc UE dla młodych przedsiębiorców

Za miesiąc Komisja Europejska ma przyjąć strategię, służącą tworzeniu przyjaznych warunków zarówno dla nowych przedsiębiorstw - tzw. startupów, jak i tych firm, które chcą i mogą bardzo szybko się rozwijać, tzw. scaleupów – zapowiedziała unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska.

Wielka Brytania za grosze. Skorzystaj z taniego funta

Funt szterling jest obecnie najtańszy od 31 lat, w poniedziałek kosztuje niewiele powyżej 4,70 zł. Zachęca to turystów, wyjeżdżających do Wielkiej Brytanii, do spędzenia tam weekendu: w dużym mieście czy dłuższego urlopu na angielskiej wsi. To także okazja do tanich zakupów i zwiedzania. O sposobach na brytyjski wyjazd mówił Jakub Porada, dziennikarz TTV.

Samotna wędrówka po Islandii

- Aby dobrze poznać jakiś kraj, to trzeba przejść go na piechotę. Taki też był mój plan na Islandię. Przejść kraj od najdalszego punktu na wschodzie do najdalszego na zachodzie. Łącznie pokonałem ponad 900 km - mówił w TVN24 BiS Łukasz Supergan, podróżnik. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Ekonomiczny Nobel przyznany. Dwóch laureatów

Pochodzący z Wielkiej Brytanii Amerykanin Oliver Hart i Fin Bengt Holmstrom zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Szwedzka Akademia Nauk doceniła ich wkład w teorię kontraktu.

Podróż do kraju Inków

- Peru to utopia dla niemal każdego podróżnika, który szuka spokoju. W Peru zachwyciło mnie to, że jest tam niemal wszystko: od gór, przez lodowiec i pustynię po dżunglę - mówiła w TVN24 BiS Karolina Kowalczyk, podróżniczka i autorka bloga Twinsontour. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Polowanie na zorzę polarną

- Wybrałam Norwegię dla zorzy polarnej. Chciałam zobaczyć taniec świateł na niebie. Zorzę trzeba upolować. W jednych miejscach ją widać, a innych nie. Trzeba znaleźć miejsce, gdzie wieczorem nie będzie chmur. Musi być też daleko od sztucznych świateł miasta - mówiła w TVN24 BiS Dorota Chojnowska, podróżniczka i autorka bloga "Ale Piękny Świat". Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Strajk kontrolerów lotów, anulowano dziesiątki lotów

W sobotę, pierwszym dniu strajku kontrolerów lotów w Grecji, miejscowe linie lotnicze odwołały wiele rejsów. Jest to protest przeciwko zmianom m.in. definicji ich zawodu w związku z reformami wymaganymi przez wierzycieli Grecji. Strajk ma potrwać do czwartku.

Stacja przyszłości stanie w Warszawie. Ma szansę na tytuł najlepszego budynku świata

Deszczówkę wykorzysta w myjni, a energię kinetyczną samochodów do oświetlenia dystrybutorów. Taka innowacyjna, trzypoziomowa stacja paliwowa stanie w przyszłym roku w Warszawie, a potem w nieco zmodyfikowanej formie w innych europejskich miastach. Stworzony przez Polaków projekt został nominowany do jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Jury World Architecture Festival umieściło go w gronie finalistów konkursu na "Najlepszy budynek świata 2016 roku" i to w dwóch kategoriach.

"Nord Stream 2 to projekt polityczny"

- Nord Stream 2 nie jest projektem ekonomicznym – to projekt polityczny - ocenia w rozmowie z TVN24 BiS Amos Hochstein, specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA ds. energetyki.

Żywność na całym świecie podrożała

Ceny żywności na całym świecie poszły w górę we wrześniu - podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Ekspert FAO w rozmowie z BBC powiedział, że spodziewa się dalszego wzrostu stawek w nadchodzących miesiącach.

Everest w dwa miesiące. Jak zdobyć dach świata?

- Do zdobycia Mount Everest trzeba się przygotować fizycznie oraz psychicznie - podkreśla wspinacz Adam Ruciński. Jak dodaje, "wchodzimy powyżej 8 tys. m, a więc do strefy śmierci i poruszamy się non stop w warunkach nienaturalnych dla zwykłego człowieka". Gość cyklu "Pokaż nam świat" wskazuje, że wyprawa na najwyższy szczyt świata zajmuje dwa miesiące licząc także okres potrzebny na zaaklimatyzowanie się.

Radykalizacja pracowników we Francji. Media: Air France ma problem

W Air France mnożą się przypadki zradykalizowanych pracowników, którzy umyślnie niszczą części maszyn - donoszą francuskie media. Wielu wypisuje na pokładach samolotów islamskie hasła. Francuskie linie lotnicze szybko zdementowały te informacje. Ale media dotarły do dowodów, które pokazują, że do takich sytuacji jednak dochodziło.

Przełomowa umowa klimatyczna. Szybko wejdzie w życie

Uzgodnione w Paryżu światowe porozumienie klimatyczne, które ma pomóc utrzymać wzrost globalnych temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną, wejdzie w życie za 30 dni - podano w środę na stronie konwencji klimatycznej ONZ.

Czym jest CETA? Odpowiadamy na najważniejsze pytania

CETA, umowa o wolnym handlu wynegocjowana przez Unię Europejską i Kanadę, poza zniesieniem praktycznie wszystkich ceł, ma przynieść likwidację barier pozataryfowych oraz liberalizację przepływu usług. Przeciwnicy umowy przekonują, że europejski rynek zaleje genetycznie modyfikowana żywność. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące CETA.

Tatuaż z prochami bliskich. "Powrót do mojego ciała"

Tatuaż wykonywany tuszem z prochami zmarłych to dla wielu sposób na poradzenie sobie z utratą bliskiej osoby. - Dobrze im jest pomagać, ale to są ogromne emocje, czasem jest trudno - przyznaje tatuażystka. Na taki tatuaż zdecydowała się m.in. Dayna Durr po tym, jak pijany kierowca zabił jej 15-letnią córkę i jej przyjaciółkę. - Jej prochy mogą symbolizować jej powrót do mojego ciała - mówi. Materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS.

"Meta Seta Galareta" nie dla Sfinksa

Sfinks odstąpił od negocjacji w sprawie nabycia od Cafe Contact oraz Inwento marek gastronomicznych "Meta Seta Galareta", "Meta Disco" i "Funky Jim" - podała giełdowa spółka w komunikacie.

Listy pracujących cudzoziemców. Kontrowersyjna propozycja brytyjskiej minister

Brytyjskie gazety szeroko komentują propozycję minister spraw wewnętrznych Amber Rudd, zgodnie z którą pracodawcy mieliby obowiązek prowadzenia list zatrudnionych cudzoziemców. Musieliby też przedstawiać analizy wpływu zatrudnienia migrantów na lokalny rynek pracy. Oprócz reform rynku pracy zapowieda także zaostrzenie przepisów imigracyjnych i wizowych dla studentów zagranicznych.

We Francji głośno o zerwanych negocjacjach ws. Caracali

Francuskie media szeroko komentują decyzję o zakończeniu negocjacji offsetowych z Airbusem Helicopters. Wskazują, że polski rząd być może będzie musiał zapłacić kilkaset milionów złotych kary za zerwanie kontraktu ws. Caracali. Jednocześnie próbują tłumaczyć tę decyzję tym, że Polacy chcą wybierać takie kontrakty, które gwarantują miejsca pracy i pieniądze nad Wisłą. W tej sprawie nadal nie ma stanowiska francuskiego rządu. Relacja Anny Kowalskiej, korespondentki TVN24 BiS.

Jesteś tym, co jesz. Dieta a ryzyko chorób

Coraz szybsze tempo życia nie sprzyja w przestrzeganiu zdrowej diety. Może mieć to poważne konsekwencje dla organizmu. Do tego częste spożywanie niezdrowych posiłków prowadzi do szeregu groźnych chorób. W TVN24 BiS mówiły, o tym Aneta Łańcuchowska, dietetyk, oraz Elżbieta Kasztelaniec, mikrobiolog.

Solo przez Azję, czyli kobieca podróż rowerem

Ewa Świderska zdecydowała się na wyjątkową podróż po świecie. Wyruszyła samotnie rowerem, na który jak sama mówi, przeniosła część swojego życia. Zaczynała od zwiedzania Polski, później wyruszyła w głąb Europy, a następnie Azji. Podróżniczka przyznaje, że podczas rowerowych wypraw trzeba być przygotowanym na różne warunki. Dziennie pokonywała około 70 km.