Ze świata

Ze świata

Ludzie głodują. Rząd odrzuca propozycję pomocy

Paragwaj w imieniu około trzydziestu krajów wystąpił w czwartek do ONZ z wnioskiem o uruchomienie specjalnego programu pomocy żywnościowej dla Wenezueli, która odczuwa od miesięcy ciężki kryzys w zaopatrzeniu w żywność.

Jachty warte miliony, czyli zabawki dla bogaczy

300 mln dolarów - tyle kosztuje futurystyczny jacht o nazwie "A", należący do rosyjskiego oligarchy Andrieja Mielniczenki. To nic innego jak pływający luksus. Za wyposażenie jachtu odpowiada legendarny francuski projektant Phillipe Starck. Na pokładzie znajdują się m.im. trzy baseny, a jeden z nich ma szklane dno, które jest jednocześnie sufitem znajdującej się pod nim dyskoteki. Nie zabrakło też miejsca na lądowisko dla helikopterów, barów, jacuzzi oraz salonu o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Co ciekawe, drzwi sypialni, która wyłożona jest płytkami ze skóry płaszczki, otwierają się na odciski palców. - To są rzeczy z innej bajki - przyznaje kpt. Janusz Zbierajewski. Jak dodaje ten jacht potrzebny jest do robienia wrażenia oraz celów biznesowych. - To jest jak z superluksusowymi mieszkaniami. One nie są do mieszkania. One stoją puste, a dwa razy w roku właściciel zaprasza swoich kolegów biznesmenów i musi im pokazać swoją nową zabawkę. W przeciwnym razie oni stwierdzą, że z takim biedakiem nie będą robili interesów - podkreśla gość TVN24 BiS.

37 stóp luksusu. Oto motorówka od Astona Martina

Światowa premiera motorówki Astona Martina odbyła się wczoraj w Monako. Stolica światowego blichtru została wybrana nieprzypadkowo. Łódź motorowa produkowana w Gaydon będzie bowiem bardzo luksusowa i bardzo droga.

Zagranica komentuje rekonstrukcję rządu

"Polska ma superministra od finansów", "Polska premier zwalnia ministra finansów" - to tylko niektóre z tytułów w światowych mediach po zmianach w rządzie. Nominacja wicepremiera Mateusza Morawieckiego nie przeszła bez echa, bo Polska to szósta gospodarka Unii Europejskiej. Materiał z programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS.

Szykuje się kolejny spór z Brukselą. Stawką miliardy złotych w budżecie

Komisja Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia postępowania przeciwko Polsce w związku z organizacją aukcji na częstotliwości superszybkiego internetu LTE - dowiedziała się PAP ze źródeł unijnych. Rozpoczęta w lutym, a zakończona w październiku 2015 r. aukcja przyniosła ponad 9 mld zł wpływów do budżetu w tym roku.

Powstaje superbrowar. Sprzeda co czwarty złoty trunek na świecie

Udziałowcy grupy browarniczej SABMiller wyrazili w środę zgodę na przejęcie spółki przez lidera rynku, firmę AB InBev. Jak zaznacza Sky News, warta 79 miliardów funtów transakcja to największe przejęcie korporacyjne w historii Wielkiej Brytanii. Koncern jest udziałowcem Kompanii Piwowarskiej.

Zaczarowana Afryka Zachodnia. "Ghańczycy wierzą w czary"

Gościem cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS był Mateusz Matuszczak. Podróżnik opowiadał o wyprawie do Ghany. - Najprościej dotrzeć tam samolotem. Cena biletu jest porównywalna z kosztem podróży na inne kontynenty - wskazywał, jednocześnie podkreślając, że "Ghana jest krajem bezpiecznym". Wybierając się do tego kraju warto odwiedzić m.in. obozy dla wiedźm. - Aktualnie jest ich sześć. Ghańczycy wierzą w czary - opowiadał Mateusz Matuszczak.

Jim Yong Kim ponownie wybrany na prezesa Banku Światowego

Amerykanin Jim Yong Kim został we wtorek ponownie wybrany na prezesa Banku Światowego. Jego wyboru jednomyślnie dokonał zarząd wykonawczy BŚ. 56-letni Kim nie miał żadnych konkurentów; swą nową pięcioletnią kadencję rozpocznie 1 lipca 2017 roku.

"Kolebka amerykańskiego wspinania". Niezwykła podróż do USA

Gościem cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS była Magdalena Nowak, której pasją jest wspinaczka. Podróżniczka opowiadała o wyprawie do Parku Narodowego Yosemite. - Jest to kolebka amerykańskiego wspinania - wyjaśniła. - To miejsce przepiękne i mające ogromny potencjał jeżeli chodzi o wspinanie - mówiła.

W Niemczech rodzi się więcej dzieci. Pierwszy raz od 30 lat

Niemcy zatrzymują trwający od trzydziestu lat spadek liczby urodzeń. Jak twierdzą analitycy trend zaczyna się odwracać, choć do sytuacji gwarantującej stabilną wymianę pokoleń jeszcze daleko. Polki, to obok obywatelek Niemiec i Turcji, najliczniejsza grupa rodzących.

Strefa euro dotąd odporna na Brexit. Ale istnieje ryzyko

Gospodarka strefy euro była na razie odporna na Brexit - oświadczył w poniedziałek szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi. Chce on w pełni utrzymać cztery swobody w ramach jednolitego rynku, podczas gdy Londyn domaga się ograniczenia wolności przepływu osób.

Media ujawniają, jak Barroso spotykał się z ludźmi z Goldman Sachs

Portugalski dziennik "Publico" ujawnił, że Jose Barroso będąc szefem Komisji Europejskiej kontaktował się z władzami banku Goldman Sachs, swojego obecnego pracodawcy. Polityk potwierdził, że dochodziło do spotkań, lecz zapewnił, że były to kontakty służbowe i miały na celu walkę z kryzysem.

Pierwsze starcie Clinton vs. Trump. Oglądaj debatę w TVN24 BiS

Media już okrzyknęły to starcie debatą stulecia. W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego odbędzie się pierwsza w obecnej kampanii wyborczej dyskusja twarzą w twarz kandydatów na prezydenta USA - Hillary Clinton i Donalda Trumpa. Na transmisję na żywo z tego wydarzenia zapraszamy na antenę TVN24 BiS.

Merkel odwraca się plecami od Deutsche Banku

Mocno tanieją walory Deutsche Banku, który zmierza do ustanowienia nowego rekordowego "minimum". Amerykański nadzór może żądać nawet 14 mld dol. sankcji nałożonych z powodu papierów wartościowych opartych na kredytach hipotecznych, które oferowane były przez Deutsche Bank.

Podróż sposobem na życie. Czasem warto się zgubić

- W podróży nie wolno za dużo planować. Trzeba postawić na spontaniczność. Warto znaleźć miejsca, których nie ma w przewodniku - mówi Tomasz Obarski. - Pewnego razu przez nawigację GPS zgubiliśmy się w górach Sierra Nevada w Hiszpanii. W przewodniku nic o nich nie było a okazało się, że widoki w tym miejscu są niezwykłe. Nie spodziewaliśmy się tego w Hiszpanii, a wyglądało to jak Wielki Kanion - wspominała Katarzyna Przybysz. Podróżnicy byli gośćmi w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS.

Oto ranking "najzdrowszych" krajów na świecie. Jest i Polska z listą problemów

Po trwających blisko 10 lata pracach, na łamach czasopisma medycznego "The Lancet" opublikowano zestawienie najzdrowszych krajów na świecie. Wieloletnie badania zostały sfinansowane przez fundację Billa i Melindy Gatesów. Polska uplasowała się na 39. miejscu rankingu. Największe bolączki, z którymi boryka się nasz kraj to: samobójstwa, uzależnienie od nikotyny oraz trudności z planowaniem rodziny.

Poszukiwanie, podróżowanie, odkrywanie. Wyspy Salomona

- Ja tam pojechałem w celach poszukiwawczo-podróżniczo-odkrywczych - zdradził Wojciech Bobilewicz, który odwiedził Wyspy Salomona. - To nie jest tak dzikie miejsce, jak niektóre rejony dżungli afrykańskiej czy południowoamerykańskiej, więc nie jest to aż tak niebezpieczne, ale poruszanie się po tej dżungli samotnie nie jest wskazane, ze względu na to, że mieszkańcy są bardzo terytorialni. Każdy skrawek należy do wodza, plemienia, wioski - dodał gość "Pokaż nam świat". W niektórych wioskach jeszcze kilkadziesiąt lat temu praktykowano kanibalizm.

"Zostały mi tylko dwa szczyty". Ta Polka chce zdetronizować Martynę Wojciechowską

- W pewnym momencie okazuje się, że już się nie da zdobywać tych szczytów samemu, bo nie da się dostać do dzikiego miejsca w pojedynkę, ale takie szczyty jak: Mount Blanc, Elbrus, Kilimandżaro zdobywałam w miarę możliwości sama, korzystając z przewodnika tylko tam, gdzie to było obowiązkowe - mówiła w programie "Pokaż nam świat" Miłka Raulin, autorka projektu „Siła marzeń - Korona Ziemi”, która zdobyła już 7 z 9 najważniejszych szczytów świata. Podczas swojej podróży m.in. spędziła trzy dni w papuaskiej, dzikiej wiosce i odwiedziła kopalnię złota. Niedługo wyruszy na Mount Everest i przejmie od Martyny Wojciechowskiej miano najmłodszej Polki, która zdobyła ten szczyt.