Ze świata

Ze świata

DiCaprio i kultowa kreskówka. Będzie przebój?

Paramount i należąca do Leonardo DiCaprio firma produkcyjna Appian Way Productions łączą siły. Kolektyw rekrutuje właśnie ekipę, przy pomocy której stworzy filmową wersję „Kapitana Planety”. Przekaz pozostaje ten sam, co przed laty: obniżyć poziom zanieczyszczeń do zera.

Egzotyczna Sulawesi, czyli tajemnica indonezyjskiej wyspy

Katarzyna Maniszewska to podróżniczka, która odkrywa tajemnice wysp Indonezji. Jedną z nich jest Sulawesi, położona między Papuą a Borneo. Mieszka tam prawie 17 mln osób. Gość programu opowiadała o ich kulcie, tradycji i zwyczajach, odmiennych dla europejskiej cywilizacji.

Czerwone światło dla CETA. Przez Belgię

Państwa Unii Europejskiej nie porozumiały się we wtorek w sprawie zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Sprawę będą omawiać przywódcy unijni na czwartkowo-piątkowym szczycie.

Mają powód do dumy. Tak dobrze nie było od 1982 roku

Wskaźnik urodzin w Niemczech wzrósł w 2015 roku do 1,5 dziecka na kobietę i był najwyższy od 1982 roku - poinformował w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). Pozytywna tendencja jest przede wszystkim zasługą kobiet z zagranicznym paszportem.

Z teatrem cieni w Meksyku. Niezwykła podróż

- Od 10 lat jeździmy po Polsce i po świecie robiąc warsztaty z edukacji emocjonalnej - mówiła Olga Ślepowrońska. Pewnego razu do podróżniczek zgłosiła się szkoła z Meksyku. - Stwierdziłam czemu nie. Kultura Meksyku zawsze mnie pociągała - powiedziała Natalia Nguyen. Podróżniczki spędziły tam trzy miesiące, przez ten czas wystawiając swój teatrzyk m.in. w szkołach, domach dziecka, domach kultury. To stało się oknem do różnych światów: prezydenta stanu San Thomas Choutla, domów meksykańskich artystów, a nawet wspólnoty Zapatystów. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Dwie kromki chleba dziennie. Włosi rezygnują z pieczywa

Do rekordowego w historii minimum spadło spożycie chleba we Włoszech. Każdy w tym kraju zjada średnio 85 gramów pieczywa dziennie, czyli mniej niż dwie kromki. Obecnie pieczywa spożywa się o połowę mniej niż przed 10 laty.

Światowy Dzień Żywności. Polacy masowo ją wyrzucają

Niemal 1/3 Polaków zdarza się wyrzucać żywność; do najczęściej wyrzucanych produktów należą: wędliny, pieczywo, warzywa i owoce - wynika z danych Federacji Polskich Banków Żywności. Każdy Polak wyrzuca około 52 kg żywności rocznie. W niedzielę przypada Światowy Dzień Żywności.

Sześć tysięcy kilometrów przez Afrykę. Wyprawa bez tajemnic

- Najbardziej w Afryce zafascynowała mnie przyroda i zwierzęta - mówiła Karolina Szymula. Podróżniczka z grupą 11 osób odwiedziła południe Czarnego Lądu. - Ze strony ludzi nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. To, na co trzeba uważać, to zwierzęta - zwracała uwagę Karolina Szymula. Jak dodała, podczas podróży po Afryce wynajętymi samochodami przejechali 6 tys. km, zwiedzając przy tym m.in. Zambię, Zimbabwe, Botswanę i Namibię. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Jak podbić świat z dziećmi? Praktyczne porady eksperta

- Fascynacja dalekimi podróżami zaczęła się od Afryki - mówi Łukasz Wierzbicki, autor wielu książek o podróżowaniu. - Gdzieś we mnie zostają, odkładają się refleksje i później wplatam je w książki dla dzieci - tłumaczy. Gość cyklu "Pokaż nam świat" odkrywa zakątki świata wraz całą rodziną. Jego syn wybrał się w pierwszą podróż do Namibii mając zaledwie 7 miesięcy. - Byliśmy tam wielokrotnie wcześniej i wiedzieliśmy, jak przygotować się do takiej wyprawy - podkreśla Łukasz Wierzbicki.

"The Economist": "twardy" Brexit ciosem dla mieszkańców Wysp. Rząd May zmieni kurs?

"Twardy" Brexit uderzy w mieszkańców Wysp Brytyjskich - ostrzega tygodnik "The Economist". Zdaniem prestiżowego tygodnika, opuszczenie unii celnej i jednolitego rynku przyczyni się do poważnych problemów tamtejszej gospodarki. Wymieniając ich długą listę konkluduje, że dla rządu Theresy May jeszcze nie jest za późno, by zmienić kurs.

"FAS": Angela Merkel chce zaostrzyć sankcje wobec Rosji

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce na najbliższym szczycie w Brukseli nakłonić Unię Europejską do zaostrzenia sankcji wobec Rosji - podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Powodem jest udział Moskwy w wojnie w Syrii.

Sondaż: wolny handel ważniejszy niż migracja

Zawarcie dobrego porozumienia handlowego z UE po Brexicie jest ważniejsze niż odzyskanie kontroli nad migracją – wynika z sondażu zrealizowanego przez ComRes na zlecenie "The Independent". Tak uważa 49 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 39 proc.

Chcesz pracować w Google? Oto pytania z rozmowy kwalifikacyjnej

Te pytania na długo zostaną w pamięci Pierre'a Gauthiera, który starał się o pracę w Google. Choć nie udało mu się przejść procesu rekrutacyjnego, to postanowił podzielić się kulisami z internautami. "Może to być przydatne, jeśli Google wezwie was pewnego dnia" - pisze na swoim blogu.

Jest globalne porozumienie w sprawie gazów cieplarnianych

Ponad 150 państw porozumiało się w sobotę w Rwandzie ws. redukcji stosowania szkodliwych dla środowiska gazów HFC (fluorowęglowodorów). HFC, stosowane m.in. w klimatyzatorach i lodówkach, są dla atmosfery o wiele bardziej niebezpieczne niż dwutlenek węgla.

Duda: budowa Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego

Plan budowy gazociągu Nord Stream 2 nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie - mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Wersal fałszerzy. 250 tysięcy euro strat

O przyłapaniu pięciu pracowników pałacu królewskiego w Wersalu na sprzedaży fałszywych biletów wstępu doniósł w piątek zajmujący się sztuką portal Art Newspaper. Szajka od sierpnia naraziła muzeum na straty w wysokości 250 tys. euro.

"Zmiana kulturowa" czy "moralna degrengolada"? Pytania o eutanazję

- Coraz więcej ludzi uważa, że powinni sami decydować o zakończeniu życia. Musimy pogodzić się ze zmianą kulturową - mówił w TVN24 BiS prof. Jan Hartman, bioetyk i filozof. - Część eutanazji w Holandii dokonuje się na ludziach, którzy są zbędni społeczeństwu. Rozszerzenie tego prawa spowoduje jeszcze większą moralną degrengoladę - uważa ks. Kazimierz Sowa.