Ze świata

Ze świata

Warszawa zamiast Londynu. Kostrzewa: szereg banków myśli o przeniesieniu ważnych działań do Polski

- Szereg banków wykorzystuje Brexit jako pretekst, aby myśleć o przeniesieniu działań i wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy np. do Polski - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Wojciech Kostrzewa, wiceprzewodniczący RN TVN, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu. W programie "Bilans" odpowiada o przebiegu tegorocznego forum w Davos. - Niemal wszystkie rozmowy kręciły się wokół tego, co zrobi Donald Trump - wyjaśnia Kostrzewa.

Mniej kredytów z Europy dla Polski. Ale EBI zadowolony

W minionym roku wartość kredytów udzielonych przez Europejski Bank Inwestycyjny w Polsce spadła o prawie 20 proc. - wynika z zaprezentowanych we wtorek w Brukseli danych. Polska nadal jest jednak na 6. miejscu w UE, jeśli chodzi o udział w puli pożyczek.

Bęben do przywoływania hipopotamów i biżuteria ze strusich jaj. Zobacz skarby Namibii

W Namibii mamy to, co w Afryce najlepsze. Mamy doskonałą infrastrukturę turystyczną, a jednocześnie mamy taką dzikość i kontakt z prawdziwą przyrodą - opowiadała w TVN24 BiS podróżniczka, pisarka i pilotka wypraw Anna Olej-Kobus. W programie "Pokaż nam Świat" mówiła o krajobrazach Namibii, jej mieszkańcach i kulturze. Pokazała również wiele skarbów przywiezionych z tego kraju, takich jak bęben do przywoływania hipopotamów, biżuteria ze strusich jaj i nasion, czy oryginalna zapalniczka.

Kontrowersyjna umowa z poparciem komisji handlu PE

Komisja handlu międzynarodowego PE poparła we wtorek zatwierdzenie unijno-kanadyjskiej umowy o wolnym handlu CETA. Przedstawiciele organizacji pozarządowych są zawiedzeni decyzją europosłów. Cały europarlament ma głosować nad ratyfikacją porozumienia w lutym.

Szkocki rząd zawiedziony wyrokiem ws. Brexitu

Pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon podkreśliła, że jest "zawiedziona" wyrokiem Sądu Najwyższego, który zdecydował, że brytyjski rząd nie ma prawnego obowiązku konsultacji w procesie wyjścia z Unii Europejskiej ze szkockim parlamentem.

Belgowie boją się protekcjonizmu Trumpa

Zapowiadane przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa działania protekcjonistyczne mogą kosztową Belgię utratę nawet do 5 tysięcy miejsc pracy - napisał tamtejszy dziennik gospodarczy "De Tijd".

Głosowanie nad nominacją Perry'ego i Zinke przełożone

Senacka komisja energetyki i bogactw naturalnych przełożyła zaplanowane na wtorek posiedzenie, podczas którego miało odbyć się głosowanie nad nominacją Ryana Zinke i Ricka Perry'ego na stanowiska - odpowiednio - ministra spraw wewnętrznych i energetyki.

Ropa w USA drożeje, Irak jeszcze obetnie wydobycie

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie rosną po spadku w poniedziałek o niemal 1 procent. Irak podaje, że jest blisko spełnienia swoich obietnic cięcia dostaw ropy, jak to ustalono w porozumieniu państw OPEC pod koniec 2016 r. - podają maklerzy.

Trump wycofuje USA z umowy o wolnym handlu TPP

Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek dekret formalnie rozpoczynający proces wycofywania się Stanów Zjednoczonych z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP). Była to jedna z jego zapowiedzi z kampanii wyborczej. Prezydent spotkał się też z przedstawicielami biznesu i zapowiedział znaczne korzyści dla tych, którzy będą produkować swoje towary na terytorium kraju.

Z plecakiem przez świat. Jak podróżować tanio?

- Wszystko zależy od tego, ile mamy czasu i jakie chcemy pokonać odległości. Jeśli mamy więcej czasu, to nie musimy podróżować samolotami, czy pociągami, ale np. łapiąc tzw. stopa. W ten sposób można wydać mniej - mówił w cyklu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS Artur Stec, podróżnik i autor vloga „Mr. Traveller”.

Fashion Week w Paryżu. Czego możemy się spodziewać w tym roku?

Wielkimi krokami zbliża się paryski Fashion Week. Czego możemy spodziewać się na tegorocznych pokazach? Jakie trendy będą królowały w nadchodzącym sezonie? Na te oraz wiele innych pytań w TVN24 BiS odpowiedziały: Małgorzata Leitner, agentka modelek oraz stylistka Wiganna Papina.

Fashion Week w Paryżu. „To wielki zaszczyt”

- Paryski Fashion Week jest najważniejszy na świecie, najbardziej prestiżowy. To wielki zaszczyt i honor, ale i poczucie obowiązku, że należy jak najlepiej zaprezentować siebie i kraj - mówiła w TVN24 BiS Gosia Baczyńska, projektantka mody.

Wakacje w krainie kangurów. Wyliczenia Jakuba Porady

O tym, z jakimi kosztami musimy się zmierzyć planując podróż do Australii opowiadał na antenie TVN24BiS Jakub Porada, dziennikarz TTV. Stawki różnią się w zależności od tego czy podróżujemy z biurem podróży, czy też organizujemy wycieczkę samodzielnie. Jeśli chodzi zaś o wydatki na miejscu, warto wiedzieć, że 1 dolar australijski (AUD) kosztuje ok. 3,10 zł, za posiłek w barze (stek+frytki) zapłacimy ok. 15 dolarów australijskich, a za filiżankę kawy 3,5 AUD. No i że wybierając ten kierunek warto pamiętać, by nasz wyjazd zaplanować raczej na więcej niż dwa tygodnie.

Ta para żyje na walizkach. Wszystko zaczęło się od mapy świata

Kluczowym momentem w życiu Kasi i Victora było kupno mapy świata, która zawisła w salonie. - Myśleliśmy, że nie wystarczy nam życia, by to wszystko zobaczyć - opowiadała podróżniczka w programie „Pokaż nam świat”. Para zrewolucjonizowała całe swoje życie i przygotowywała się do wyprawy po świecie przez dwa lata. W podróży są już od 14 miesięcy, a do tej pory udało im się zwiedzić m.in.: Armenię, Bułgarię, Chiny, Gruzję, Honkong, Indie, Iran, Mongolię, Nepal, Rumunię, Turcję czy Ukrainę.

Samotnie zwiedziła Amerykę na motocyklu. "Wszystko zaczyna się od marzeń"

Filigranowa blondynka pokonała motocyklem trasę 19 700 km po Stanach Zjednoczonych. O tym jak zorganizowała tę podróż oraz jak ta wyprawa na dwóch kołach przebiegała Weronika Kwapisz opowiadała w programie "Pokaż nam świat" w TVN24BiS. Swoje spostrzeżenia oraz przemyślenia spisała w książce "Wszystko zaczyna się od marzeń".

Hiszpania dosłownie "od kuchni". Czyli smaki kuchni iberyjskiej

- Przez ponad 40 dni porównywałem regionalne kuchnie w 22 różnych miejscach Hiszpanii. Tak naprawdę każdy region różni się od siebie i to mnie zafascynowało - opowiadał gość programu "Pokaż nam świat" Adrian Stojewski, podróżnik i autor bloga kulinarnego, na którym opisuje smaki Hiszpanii.

Ekspert o przemówieniu Trumpa: mizeria intelektualna, agresywna mowa

- Mizeria intelektualna, (..), bardzo agresywna mowa, dzieląca. Pierwsze zdanie sugeruje, że na śmietnik jest wyrzucony dorobek poprzednika - tak inauguracyjnie przemówienie Donalda Trumpa komentował na antenie TVN24 BiS dr Janusz Sibora, badacz protokołu dyplomatycznego. Zdaniem eksperta, retoryka, którą przyjął Trump wskazuje, że jest prawicowym, populistycznym demagogiem. Podkreślił jednak, że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych ma dwie twarze, czego przykładem jest podziękowanie Clintonom za obecność.

Nowe porządki Trumpa. Trzy ważne zmiany

Administracja nowego prezydenta Donalda Trumpa potępiła w oświadczeniu na stronie Białego Domu "antypolicyjną atmosferę" w USA i wezwała do skuteczniejszego egzekwowania prawa. Zapowiedziała także: odejście od ekologii poprzedniej administracji, wycofanie się USA z negocjacji umowy TTIP, renegocjacja NAFTA.