Boom na rynku mieszkaniowym. Mocny wzrost liczby pozwoleń na budowę

[object Object]
Spiesz się. Nawet 100 tysięcy na mieszkanie z rządowego programuTVN24 BiS
wideo 2/5

W okresie czterech miesięcy 2017 roku liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła o 36,8 procent rok do roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Duże wzrosty pozwoleń na budowy, o blisko 50 procent, uzyskali także deweloperzy.

Zdaniem ekspertów rynku mieszkaniowego, dane urzędu statystycznego za cztery miesiące pokazują, że na rynku mieszkaniowym trwa ożywienie. Ich zdaniem, inwestorzy "planują wykorzystać koniunkturę i rozpocząć kolejne projekty budowlane".

"W okresie styczeń-kwiecień wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 83 tys. 440 mieszkań, czyli o 36,8 procent więcej niż 2016 roku (wobec wzrostu przed rokiem o 13 procent)" - poinformował w piątek GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 61 tys. 846, czyli o 12,9 procent (wobec wzrostu przed rokiem o 10,5 procent).

Gotowe mieszkania

Jak podał GUS, "według wstępnych danych, w okresie styczeń-kwiecień 2017 roku oddano do użytkowania 50 tys. 935 mieszkań, tj. o 0,4 procent mniej w porównaniu z 2016 roku, w którym to odnotowano wzrost o 21,3 procent". "W okresie styczeń-kwiecień 2017 roku inwestorzy indywidualni oddali do użytkowania 26 tys. 435 mieszkań, tj. o 5 procent więcej niż przed rokiem (wobec spadku w ubiegłym roku o 4,9 procent) co stanowiło 51,9 procent w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania" - przekazał w komunikacie GUS.

W tej grupie inwestorów "w porównaniu z 2016 roku odnotowano wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym - do 34 tys. 796 mieszkań, tj. o 24,4 procent (wobec wzrostu przed rokiem o 10,4 procent)" - informował GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 29 tys. 134 mieszkań, o 12,8 procent (wobec wzrostu przed rokiem o 11 procent).

Spółdzielnie budują mniej

Deweloperzy w okresie czterech miesięcy 2017 r. "oddali do użytkowania 23 tys. 397 mieszkań (co stanowiło 45,9 procent ogólnej liczby mieszkań oddanych do użytkowania), czyli o 4,2 procent mniej niż w 2016 roku, kiedy notowano wzrost o 68,5 procent" - podaje GUS. Inwestorzy budujący na "sprzedaż lub wynajem uzyskali pozwolenia na budowę 46 tys. 351 mieszkań, (49,2 procent więcej niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 13 procent)" - poinformował GUS. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 31 tys. 158 mieszkań, tj. o 13,8 proc., wobec wzrostu przed rokiem o 7,1 proc. Mniej budują spółdzielnie mieszkaniowe. Według raportu GUS "w okresie czterech miesięcy 2017 roku oddały one do użytkowania 624 mieszkania wobec 806 mieszkań przed rokiem. Spadła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto - do 787 wobec 918 mieszkań przed rokiem". Wzrosła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia - do 711 wobec 421 mieszkań w roku poprzednim.

Gdzie najwięcej

W okresie styczeń-kwiecień 2017 roku wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w ośmiu województwach. Największy w województwie wielkopolskim (24,8 procent) i pomorskim (18,9 procent).

Jak podał GUS, "spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wystąpił w ośmiu województwach, w tym największy w województwie dolnośląskim (19,1 procent)". W województwie mazowieckim, które ma największy udział na rynku budownictwa mieszkaniowego, oddano do użytkowania 10 tys. 848 mieszkań, to jest o 9,4 procent mniej niż przed rokiem. Dane GUS pokazują, że w ciągu czterech miesięcy 2017 roku wzrost liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, zanotowano w piętnastu województwach, spadek wystąpił tylko w województwie opolskim. W okresie styczeń-kwiecień 2017 roku wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto, odnotowano w trzynastu województwach, w tym największy w podlaskim - 1425 mieszkań (939 przed rokiem).

Jakie prognozy

Bartosz Turek, analityk rynku mieszkaniowego z Open Finance, komentując wskaźniki powiedział, że "wyniki deweloperów za cztery miesiące dalej są dobre". Dodał, że deweloperzy "to jest taka najbardziej interesująca gałąź budownictwa. Polacy budują dla siebie domy indywidualne bez względu na to czy jest kryzys, czy nie ma. Inaczej jest jednak z deweloperami" - powiedział. Zaznaczył, że wskaźniki samego kwietnia mogą być słabsze, bo "w święta Wielkanocne i tuż przed majówką nikt mieszkań nie oddawał do użytku". Marcin Górka, analityk Domiporta.pl dodał w komentarzu, że dane GUS wskazują, że "inwestorzy w perspektywie najbliższych miesięcy planują jeszcze intensywniej wykorzystać dobrą koniunkturę i rozpocząć kolejne projekty budowlane". Analityk Domiporta.pl przypomniał, że u deweloperów "rośnie udział transakcji gotówkowych i w zależności od rynku wynosi on od 30 do nawet 60 proc. wszystkich zawieranych obecnie transakcji". Zdaniem analityka, jest to "wynikiem utrzymujących się niskich stóp procentowych, które wpływają na niewielki zysk z depozytów bankowych, przez co inwestorzy szukają innych instrumentów finansowych i form alokacji kapitału". Jak przypomniał Górka, według GUS na "przestrzeni pierwszych czterech miesięcy 2017 roku wydano 83 tys. 440 pozwoleń na budowę lub dokonano zgłoszeń, co stanowi wzrost o 36,8 proc. względem tego samego okresu w minionym, także rekordowym roku". Zdaniem Górki, "rekordowe dane dotyczące rosnącej podaży spotykają się z rosnącym popytem". Według danych firmy Reas "w pierwszym kwartale 2017 roku na sześciu największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź) sprzedano ponad 18,6 tys. nowych mieszkań, czyli o 5 tys. więcej niż w ostatnim kwartale 2016 roku" - podsumował.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

We wtorek mija termin na złożenie zeznania podatkowego PIT za 2023 rok. Zeznanie można wysłać drogą elektroniczną lub na papierze i złożyć w Urzędzie Skarbowym albo wysłać pocztą.

Ostatnie godziny na rozliczenie PIT

Ostatnie godziny na rozliczenie PIT

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Nowy okres świadczeniowy 800 plus startuje 1 czerwca bieżącego roku i potrwa do 31 maja 2025 roku. Osoby, które chcą pobierać pieniądze nieprzerwanie, powinny złożyć nowy wniosek do wtorku, 30 kwietnia. W innym przypadku wypłata środków zostanie wstrzymana.

Chcesz zachować ciągłość świadczenia 800 plus? To ostatni dzień na złożenie wniosku

Chcesz zachować ciągłość świadczenia 800 plus? To ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor generalny grupy HSBC Noel Quinn nieoczekiwanie, po prawie pięciu latach pełnienia tej funkcji, odchodzi. W firmie spędził 37 lat.

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Źródło:
BBC

Niemal połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych "na rękę" - wynika z raportu "Student w pracy 2024" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa. Blisko co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły jednak aspiracje, co do płacy w przyszłości.

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Źródło:
tvn24.pl

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II połowie 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Marzena Czarnecka ma dwa domy, cztery mieszkania i ponad milion złotych w polskiej walucie - wynika z oświadczenia majątkowego minister przemysłu. Oprócz tego w zeznaniu znalazły się torebki, zegarki i biżuteria o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. 

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Źródło:
PAP

We wtorek rząd ma podjąć decyzję o ewentualnym wprowadzeniu zmian w przyznawaniu 800 plus dla obywateli z Ukrainy. Zgodnie z projektem będą mogli je pobierać nasi sąsiedzi ze wschodniej granicy po spełnieniu określonych kryteriów. Poza tym rząd zajmie się również rewizją Krajowego Planu Odbudowy.

800 plus dla ukraińskich dzieci. We wtorek ważna decyzja rządu

800 plus dla ukraińskich dzieci. We wtorek ważna decyzja rządu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) uznała, że iPadOS - system operacyjny firmy Apple na tablety - to tak zwany strażnik dostępu, a więc podlega surowszym regulacjom w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Amerykański gigant technologiczny ma pół roku na dostosowanie się do przepisów.

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT są wśród zainteresowanych zakupem czeskiej spółki lotniczej Smartwings - podał w poniedziałek portal czeskiego dziennika ekonomicznego "Hospodarzske Noviny". Drugim chętnym ma być niemiecki Eurowings. Smartwings może kosztować około miliard koron czeskich, czyli 40 mln euro.

Czeskie media: PLL LOT zainteresowany zakupem spółki lotniczej Smartwings

Czeskie media: PLL LOT zainteresowany zakupem spółki lotniczej Smartwings

Źródło:
PAP

Ceny kakao wciąż rosną. Przekłada się to na podwyżki cen innych artykułów. "Na przełomie marca i kwietnia 2024 roku ceny produktów spożywczych zawierających w składzie kakao wzrosły o ok. 10 proc." - czytamy w raporcie UCE Research i WSB Merito. To jednak nie koniec wzrostów. Główną przyczyną niedoborów kakao na rynku są słabe zbiory w Afryce wywołane problemami klimatycznymi.

Ceny słodkich przekąsek w górę. Zmiany klimatu podbijają wzrosty

Ceny słodkich przekąsek w górę. Zmiany klimatu podbijają wzrosty

Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk poinformował, że poprosił o odwiedziny prokuratora generalnego i koordynatora służb specjalnych. Jak napisał, chodzi o sprawę "kluczową dla bezpieczeństwa państwa". Wcześniej Onet przekazał, że prezesem szwajcarskiej spółki Orlenu był pochodzący z Libanu Samer A., podejrzewany o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Do słów Tuska we wpisie w mediach społecznościowych odniósł się Daniel Obajtek.

Tusk: Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!

Tusk: Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!

Źródło:
tvn24.pl

Władysław Kosiniak-Kamysz wypełnił oświadczenie majątkowe, z którego wynika, że nie ma on żadnego domu, auta czy oszczędności w walutach obcych. W zeznaniu minister obrony narodowej wymienił natomiast 84-metrowe mieszkanie oraz kilka działek rolnych i budowlanych. 

Skromne oszczędności, lecz sporo nieruchomości. Majątek szefa MON

Skromne oszczędności, lecz sporo nieruchomości. Majątek szefa MON

Źródło:
tvn24.pl