Euro w Polsce. Sześć rzeczy, które zdecydują o wspólnej walucie

[object Object]
Euro w Polsce do 2025 roku? Relacja Macieja Sokołowskiego z BrukseliTVN24 BiS
wideo 2/6

Zobowiązaliśmy się do przyjęcia euro, ale nie zobowiązaliśmy się do żadnego terminu. Tego się trzymamy - powiedział na antenie TVN24 BiS szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - Uznamy przyjecie euro za korzystne dla Polski, kiedy będzie to rzeczywiście dla Polski dobre - dodał. Jak wynika z badań opinii, większość Polaków jest przeciwna przyjęciu europejskiej waluty. Tymczasem wiele wskazuje na to, że właśnie strefa euro będzie bardziej integrowała państwa europejskie.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał, że Komisja Europejska chciałaby do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach Unii. Wiceszef Komisji Europejskiej do spraw euro Valdis Dombrovskis podkreślił w oświadczeniu, że "prawdopodobnie doszło do pewnego nieporozumienia".

- Omawialiśmy spełnienie warunków unii walutowo-gospodarczej do 2025 roku. Pod koniec miesiąca powstanie na ten temat dokument, ale to nie oznacza, że wszystkie państwa UE do tego czasu muszą być w strefie euro - powiedział Dombrovskis na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Strefa euro

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej wstępując do wspólnoty zobowiązuje się do realizacji konkretnych ustaleń. Polska od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej i zarazem Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW), objętym derogacją.

Oznacza to, że obowiązek wprowadzenia euro został bezterminowo uchylony do momentu spełnienia wszystkich warunków formalnych. Wyjątek stanowią Dania i Wielka Brytania, które w traktacie akcesyjnym wynegocjowały klauzulę opt-out na podstawie, której pozostają przy swojej walucie.

Pytanie nie brzmi więc: "czy Polska wejdzie do strefy euro", ale "kiedy Polska wejdzie do strefy euro".

1. Warunki przystąpienia do strefy euro

Aby wejść do strefy euro należy spełnić kilka warunków formalnych. Są to tzw. kryteria konwergencji (inaczej zwane kryteriami zbieżności lub kryteriami z Maastricht). Można wyróżnić cztery podstawowe warunki:

- kryterium stabilności cen oznacza, że poziom inflacji w roku poprzedzającym badanie nie może przekroczyć o więcej niż 1,5 punktu procentowego średniej inflacji z trzech państw Unii Europejskiej o najbardziej stabilnych cenach. Polska spełnia to kryterium od maja 2013 roku.

- kryterium fiskalne oznacza, że państwo nie może być objęte procedurą nadmiernego deficytu. Jego deficyt budżetowy nie może przekraczać 3 procent PKB, a dług publiczny nie może przekraczać 60 procent PKB. Polska spełnia to kryterium, procedura nadmiernego deficytu został zdjęta z Polski w czerwcu 2015 roku.

- kryterium kursowe nakazuje przystąpienie do Europejskiego Mechanizmu Kursowego (ERM II),a kraj musi się wykazać przynajmniej dwuletnim okresem stabilizacji kursowej względem euro (dopuszczalne marże wahań wynoszą +/- 15 proc.). Od momentu wejścia do Unii Europejskiej Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II.

- kryterium stóp procentowych – mówi o tym, że w ciągu roku poprzedzającego badanie średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa nie mogła przekraczać o więcej niż 2 punkty procentowe średniej stopy procentowej z trzech państw o najbardziej stabilnych cenach. Polska spełnia to kryterium od lutego 2013 roku.

2. Zmiana konstytucji

Kryteria obejmują również konwergencję prawną, co ma zapewnić zgodność ustawodawstwa krajowego z Traktatem, jak i ze statusem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego.

Do spełnienia kryteriów prawnych przez Polskę potrzebna jest zmiana konstytucji, która może nastąpić w drodze ustawy uchwalonej przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski uważa, że kwestia wprowadzenia w Polsce waluty euro jest jednym z możliwych pytań ws. zmian w konstytucji, które zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Zauważył jednocześnie, że obecna ustawa zasadnicza zabrania wejścia do strefy euro.

3. Polacy nie chcą euro

Jak wynika z ostatniego badania CBOS-u przeprowadzonego w dniach 30 marca-6 kwietnia 2017 roku, przeciwników przyjęcia euro jest łącznie 62 proc. Z czego 45 proc., jest zdecydowanie przeciwna, a 27 proc. raczej przeciwna. Poparcie dla przyjęcia euro zadeklarowało 22 proc. badanych, z czego zdecydowanie na tak jest 6 proc., a 16 proc., raczej na tak. Tylko 6 proc., ankietowanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".

4. Stanowisko polskich władz

W marcu lider PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że przyjęcie euro uderzyłoby w polską gospodarkę. - Wejście do strefy euro będzie oznaczać, że albo złotówka zostanie wyceniona wysoko, co uderzy w nasz eksport, czyli w naszą gospodarkę - 45 proc. PKB to eksport, czyli w ostatecznym rachunku nasz poziom życia. Albo ocenimy ją nisko, ale to będzie oznaczać cios w naszą stopę życiową, spadek popytu, a więc również uderzenie w gospodarkę. Nie ma z tego ucieczki - powiedział.

Kilka dni temu, wicepremier Mateusz Morawiecki, pytany o perspektywy wejścia Polski do strefy euro przekonywał, "dzisiaj nie widzimy powodu, by tracić podstawowy instrument", jakim jest "prowadzenie niezależnej polityki monetarnej", możliwej dzięki własnej walucie.

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów nie chciał ustosunkowywać się do informacji podanych przez dziennik "FAZ".

- Jak propozycja padnie to się zastanowimy. My mówimy zawsze, że euro będziemy wprowadzać tylko w odpowiednim czasie. 2025 rok to jest dość istotna perspektywa czasu więc kto wie. To naprawdę trzeba przeanalizować, być może do tego czasu nasza gospodarka będzie już zdolna do przyjęcia euro - powiedział Kowalczyk w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS. Zaznaczył, że teraz jest na to za wcześnie. - W obecnej chwili wejście do strefy euro mogłoby absolutnie zaszkodzić polskiej gospodarce - stwierdził.

- My chcemy realizować to, co jest w traktatach. Zobowiązaliśmy się do przyjęcia euro, ale nie zobowiązaliśmy się do żadnego terminu. Tego się trzymamy. Uznamy przyjecie euro za korzystne dla Polski, kiedy będzie to rzeczywiście dla Polski dobre. Tego terminu nie powinna wybierać nam Komisja Europejska - dodał.

5. Strefa euro w tarapatach

Ryszard Czarnecki z PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreślał w poniedziałek w programie "Otwarcie Dnia", że w pierwszej piątce najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej jest tylko jeden, który przyjął walutę euro, natomiast pięć krajów z najwolniejszym tempem wzrostu gospodarczego należy do strefy euro.

- Nie ma sensu wchodzić do strefy euro w momencie jej kryzysu. Dane są takie, że Polska ma dwa i pół razy większy wzrost PKB niż strefa euro i dwa razy większy niż średnia unijna. W tej chwili średnią unijną podwyższają kraje spoza strefy euro. W tej sytuacji wchodzenie do eurolandu ogarniętego kryzysem byłoby poważnym błędem - podkreślił.

O tym, że strefa euro ma swoje problemy mówiła też na antenie TVN24 BiS Agata Szczęśniak z OKO.Press. - Te problemy widzieliśmy przy okazji kryzysu w Grecji. Faktycznie jest tak, że kraje peryferyjne, biedniejsze miały kłopoty, również dlatego, że przy przystępowaniu (do strefy euro-red.) nie spełniały niektórych zasad - powiedział.

Według niej potrzebna jest "poważna dyskusja na ten temat".

Z kolei Janusz Lewandowski powiedział w poniedziałek w "Poranku" w TVN24 BiS, że skomentował przeciek ze spotkania komisarzy z wybranymi eurodeputowanymi. - Jest on zgodny ze zwycięską dominująca wizją przyszłości Unii Europejskiej, która pewnie potwierdzi się w czerwcu w dokumencie programowym Komisji Europejskiej. To nie jest wesoła zapowiedź dla Polski bo z niej wynika, że prawdziwa Unia Europejska to będzie strefa euro, obudowana własnymi instytucjami w tym budżetem - mówił.

6. Ceny mogą podskoczyć

Badania ekonomistów z różnych krajów dowodzą, że wprowadzanie euro może powodować niewielką podwyżkę cen. Jednak Janusz Lewandowski nazywa obawy przed wzrostem cen "strachami na lachy". - One wywodzą się z historii włoskiego lira i Włoch, gdzie zadziałał "efekt cappuccino". Po przeliczeniach niektóre ceny detaliczne rzeczywiście wzrosły, ale pozostałe z kraje, zwłaszcza z naszej części Europy takie jak Słowenia, Słowacja, Litwa czy Łotwa potrafiły się do tego dobrze przygotować i tego efektu nie było - zaznaczył.

Natomiast płace, emerytury, renty i wszelkie inne świadczenia oraz oszczędności w bankach, funduszach itp., zostaną przeliczone według kursu ustalonego przez Radę Unii Europejskiej z udziałem władz danego państwa. Kurs wymiany nie będzie później podlegał zmianom.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Polska to w tej chwili niekwestionowany lider wzrostu w Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Jak stwierdził, nie należy bagatelizować zewnętrznych ryzyk, ale nasza gospodarka jest "silna i bardzo odporna na zewnętrzne szoki".

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

"To wszystko napędza i będzie napędzało gospodarkę"

Źródło:
tvn24.pl

Resort infrastruktury chce corocznie waloryzować opłaty za przeglądy techniczne pojazdów, a im dłużej zwlekać się będzie z obowiązkowym przeglądem, tym opłata ma być wyższa - poinformował w środę w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Kierowców czekają podwyżki

Kierowców czekają podwyżki

Źródło:
PAP

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Piotr Kubicki, członek zarządu pełniący jednocześnie stanowisko dyrektora do spraw transformacji cyfrowej PKP Polskich Linii Kolejowych, został w środę odwołany z pełnionych funkcji - poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. W ubiegłym miesiącu reporterki "Czarno na białym" ujawniły skalę opóźnienia we wdrażaniu w Polsce nowoczesnego systemu sterowania ruchem kolejowym.

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Członek zarządu PKP PLK odwołany. Wcześniej był reportaż "Czarno na białym"

Źródło:
PAP, TVN24

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

TEDi wycofuje ze swoich sklepów poduszkę na szyję - poinformowała sieć w komunikacie. Jako powód wskazano stwierdzenie podwyższonej zawartości niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Znana sieć wycofuje produkt

Znana sieć wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

Francję odwiedziło w ubiegłym roku 100 milionów turystów - taki wynik plasuje ją na pierwszym miejscu najpopularniejszych kierunków turystycznych. Szefowa francuskiego resortu turystyki zauważa jednak, że jej kraj ma silną konkurencję.

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Ten kraj odwiedziło w 2024 roku najwięcej turystów

Źródło:
France24, UNWTO

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który obowiązuje od 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Rozumiem niezadowolenie tych, którzy czekają na pieniądze, biorę to na klatę i przepraszam - mówi wiceministra Aleksandra Gajewska.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. Wiceministra przeprasza

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy polskie babcie korzystają z "babciowego"? Według danych na dodatek dla opiekunek i opiekunów małych dzieci, zostających z nimi w domu, wydano z budżetu już ponad 200 mln zł. Ale eksperci ostrzegają, że nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Nie każda babcia będzie chciała zostać z wnukiem. - Kobieta ma prawo do swojej aktywności, wolnego czasu, że już nie wspomnę, jak takie wcześniejsze przejście na emeryturę wpłynie na wysokość świadczeń - podkreśla psycholożka Aleksandra Piotrowska. O ocenę programu pytamy też wiceministrę Aleksandrę Gajewską.

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Babcie na umowie. "Przekonało ją dopiero, że to pieniądze od państwa"

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

Te produkty zdrożały najbardziej

Te produkty zdrożały najbardziej

Źródło:
PAP

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku wyniosło 8821,25 złotego, co oznacza wzrost o 9,8 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Tyle zarabiają Polacy. "Dane nieco zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 8,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Nowe dane z przemysłu. "Produkcja rozczarowała"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura przekazała Zjednoczonym Emiratom Arabskim (ZEA) przetłumaczony wniosek ekstradycyjny wobec Samera A. - poinformowała rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak. Dodała, że wniosek trafi do ministerstwa sprawiedliwości ZEA, gdzie zostanie poddany ocenie.

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Prokuratura: wniosek o ekstradycję Samera A. został przekazany

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Monover. Decyzja została podjęta ze względu na wykrycie obecności szkła w jednej fiolce produktu.

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Szkło w fiolce. Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Lotto ponownie żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać aż 19 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 stycznia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Lotto

Potężna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Włoski Sąd Najwyższy przyznał rację zdradzonemu mężczyźnie, który zażądał zwrotu luksusowego mieszkania, jakie podarował swojej ówczesnej narzeczonej. To była nie tylko zdrada, ale także niewdzięczność osoby obdarowanej - orzekł sąd w uzasadnieniu.

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Zdradziła i nie okazała wdzięczności. Musi oddać mieszkanie

Źródło:
PAP

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny