Euro w Polsce. Sześć rzeczy, które zdecydują o wspólnej walucie

[object Object]
Euro w Polsce do 2025 roku? Relacja Macieja Sokołowskiego z BrukseliTVN24 BiS
wideo 2/6

Zobowiązaliśmy się do przyjęcia euro, ale nie zobowiązaliśmy się do żadnego terminu. Tego się trzymamy - powiedział na antenie TVN24 BiS szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. - Uznamy przyjecie euro za korzystne dla Polski, kiedy będzie to rzeczywiście dla Polski dobre - dodał. Jak wynika z badań opinii, większość Polaków jest przeciwna przyjęciu europejskiej waluty. Tymczasem wiele wskazuje na to, że właśnie strefa euro będzie bardziej integrowała państwa europejskie.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" napisał, że Komisja Europejska chciałaby do 2025 roku wprowadzić wspólną walutę euro we wszystkich 27 krajach Unii. Wiceszef Komisji Europejskiej do spraw euro Valdis Dombrovskis podkreślił w oświadczeniu, że "prawdopodobnie doszło do pewnego nieporozumienia".

- Omawialiśmy spełnienie warunków unii walutowo-gospodarczej do 2025 roku. Pod koniec miesiąca powstanie na ten temat dokument, ale to nie oznacza, że wszystkie państwa UE do tego czasu muszą być w strefie euro - powiedział Dombrovskis na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli.

Strefa euro

Każde państwo członkowskie Unii Europejskiej wstępując do wspólnoty zobowiązuje się do realizacji konkretnych ustaleń. Polska od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej i zarazem Unii Gospodarczej i Walutowej (UGiW), objętym derogacją.

Oznacza to, że obowiązek wprowadzenia euro został bezterminowo uchylony do momentu spełnienia wszystkich warunków formalnych. Wyjątek stanowią Dania i Wielka Brytania, które w traktacie akcesyjnym wynegocjowały klauzulę opt-out na podstawie, której pozostają przy swojej walucie.

Pytanie nie brzmi więc: "czy Polska wejdzie do strefy euro", ale "kiedy Polska wejdzie do strefy euro".

1. Warunki przystąpienia do strefy euro

Aby wejść do strefy euro należy spełnić kilka warunków formalnych. Są to tzw. kryteria konwergencji (inaczej zwane kryteriami zbieżności lub kryteriami z Maastricht). Można wyróżnić cztery podstawowe warunki:

- kryterium stabilności cen oznacza, że poziom inflacji w roku poprzedzającym badanie nie może przekroczyć o więcej niż 1,5 punktu procentowego średniej inflacji z trzech państw Unii Europejskiej o najbardziej stabilnych cenach. Polska spełnia to kryterium od maja 2013 roku.

- kryterium fiskalne oznacza, że państwo nie może być objęte procedurą nadmiernego deficytu. Jego deficyt budżetowy nie może przekraczać 3 procent PKB, a dług publiczny nie może przekraczać 60 procent PKB. Polska spełnia to kryterium, procedura nadmiernego deficytu został zdjęta z Polski w czerwcu 2015 roku.

- kryterium kursowe nakazuje przystąpienie do Europejskiego Mechanizmu Kursowego (ERM II),a kraj musi się wykazać przynajmniej dwuletnim okresem stabilizacji kursowej względem euro (dopuszczalne marże wahań wynoszą +/- 15 proc.). Od momentu wejścia do Unii Europejskiej Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II.

- kryterium stóp procentowych – mówi o tym, że w ciągu roku poprzedzającego badanie średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa nie mogła przekraczać o więcej niż 2 punkty procentowe średniej stopy procentowej z trzech państw o najbardziej stabilnych cenach. Polska spełnia to kryterium od lutego 2013 roku.

2. Zmiana konstytucji

Kryteria obejmują również konwergencję prawną, co ma zapewnić zgodność ustawodawstwa krajowego z Traktatem, jak i ze statusem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego.

Do spełnienia kryteriów prawnych przez Polskę potrzebna jest zmiana konstytucji, która może nastąpić w drodze ustawy uchwalonej przez Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski uważa, że kwestia wprowadzenia w Polsce waluty euro jest jednym z możliwych pytań ws. zmian w konstytucji, które zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Zauważył jednocześnie, że obecna ustawa zasadnicza zabrania wejścia do strefy euro.

3. Polacy nie chcą euro

Jak wynika z ostatniego badania CBOS-u przeprowadzonego w dniach 30 marca-6 kwietnia 2017 roku, przeciwników przyjęcia euro jest łącznie 62 proc. Z czego 45 proc., jest zdecydowanie przeciwna, a 27 proc. raczej przeciwna. Poparcie dla przyjęcia euro zadeklarowało 22 proc. badanych, z czego zdecydowanie na tak jest 6 proc., a 16 proc., raczej na tak. Tylko 6 proc., ankietowanych odpowiedziało "trudno powiedzieć".

4. Stanowisko polskich władz

W marcu lider PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że przyjęcie euro uderzyłoby w polską gospodarkę. - Wejście do strefy euro będzie oznaczać, że albo złotówka zostanie wyceniona wysoko, co uderzy w nasz eksport, czyli w naszą gospodarkę - 45 proc. PKB to eksport, czyli w ostatecznym rachunku nasz poziom życia. Albo ocenimy ją nisko, ale to będzie oznaczać cios w naszą stopę życiową, spadek popytu, a więc również uderzenie w gospodarkę. Nie ma z tego ucieczki - powiedział.

Kilka dni temu, wicepremier Mateusz Morawiecki, pytany o perspektywy wejścia Polski do strefy euro przekonywał, "dzisiaj nie widzimy powodu, by tracić podstawowy instrument", jakim jest "prowadzenie niezależnej polityki monetarnej", możliwej dzięki własnej walucie.

Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów nie chciał ustosunkowywać się do informacji podanych przez dziennik "FAZ".

- Jak propozycja padnie to się zastanowimy. My mówimy zawsze, że euro będziemy wprowadzać tylko w odpowiednim czasie. 2025 rok to jest dość istotna perspektywa czasu więc kto wie. To naprawdę trzeba przeanalizować, być może do tego czasu nasza gospodarka będzie już zdolna do przyjęcia euro - powiedział Kowalczyk w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS. Zaznaczył, że teraz jest na to za wcześnie. - W obecnej chwili wejście do strefy euro mogłoby absolutnie zaszkodzić polskiej gospodarce - stwierdził.

- My chcemy realizować to, co jest w traktatach. Zobowiązaliśmy się do przyjęcia euro, ale nie zobowiązaliśmy się do żadnego terminu. Tego się trzymamy. Uznamy przyjecie euro za korzystne dla Polski, kiedy będzie to rzeczywiście dla Polski dobre. Tego terminu nie powinna wybierać nam Komisja Europejska - dodał.

5. Strefa euro w tarapatach

Ryszard Czarnecki z PiS, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreślał w poniedziałek w programie "Otwarcie Dnia", że w pierwszej piątce najszybciej rozwijających się krajów Unii Europejskiej jest tylko jeden, który przyjął walutę euro, natomiast pięć krajów z najwolniejszym tempem wzrostu gospodarczego należy do strefy euro.

- Nie ma sensu wchodzić do strefy euro w momencie jej kryzysu. Dane są takie, że Polska ma dwa i pół razy większy wzrost PKB niż strefa euro i dwa razy większy niż średnia unijna. W tej chwili średnią unijną podwyższają kraje spoza strefy euro. W tej sytuacji wchodzenie do eurolandu ogarniętego kryzysem byłoby poważnym błędem - podkreślił.

O tym, że strefa euro ma swoje problemy mówiła też na antenie TVN24 BiS Agata Szczęśniak z OKO.Press. - Te problemy widzieliśmy przy okazji kryzysu w Grecji. Faktycznie jest tak, że kraje peryferyjne, biedniejsze miały kłopoty, również dlatego, że przy przystępowaniu (do strefy euro-red.) nie spełniały niektórych zasad - powiedział.

Według niej potrzebna jest "poważna dyskusja na ten temat".

Z kolei Janusz Lewandowski powiedział w poniedziałek w "Poranku" w TVN24 BiS, że skomentował przeciek ze spotkania komisarzy z wybranymi eurodeputowanymi. - Jest on zgodny ze zwycięską dominująca wizją przyszłości Unii Europejskiej, która pewnie potwierdzi się w czerwcu w dokumencie programowym Komisji Europejskiej. To nie jest wesoła zapowiedź dla Polski bo z niej wynika, że prawdziwa Unia Europejska to będzie strefa euro, obudowana własnymi instytucjami w tym budżetem - mówił.

6. Ceny mogą podskoczyć

Badania ekonomistów z różnych krajów dowodzą, że wprowadzanie euro może powodować niewielką podwyżkę cen. Jednak Janusz Lewandowski nazywa obawy przed wzrostem cen "strachami na lachy". - One wywodzą się z historii włoskiego lira i Włoch, gdzie zadziałał "efekt cappuccino". Po przeliczeniach niektóre ceny detaliczne rzeczywiście wzrosły, ale pozostałe z kraje, zwłaszcza z naszej części Europy takie jak Słowenia, Słowacja, Litwa czy Łotwa potrafiły się do tego dobrze przygotować i tego efektu nie było - zaznaczył.

Natomiast płace, emerytury, renty i wszelkie inne świadczenia oraz oszczędności w bankach, funduszach itp., zostaną przeliczone według kursu ustalonego przez Radę Unii Europejskiej z udziałem władz danego państwa. Kurs wymiany nie będzie później podlegał zmianom.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP