Od 1 czerwca wchodzą w życie zmiany w zasadach zatrudniania pracowników tymczasowych. Najważniejsza zmiana ma zapobiec nadużywaniu terminów zatrudnienia. Dodatkowo pracownice w ciąży zyskują uprawnienia podobne do kobiet zatrudnionych na etatach.
1. Limit pracy
Kluczowa zmiana w sposobie zatrudniania pracowników tymczasowych dotyczy limitu czasu pracy u jednego pracodawcy.
Pracownik będzie mógł być skierowany do pracy tymczasowej wykonywanej na rzecz jednego pracodawcy przez okres nieprzekraczający łącznie 18 miesięcy w okresie trzech lat (36 miesięcy).
Z drugiej strony pracodawca będzie mógł skorzystać z usług tego samego pracownika również przez 18 miesięcy w czasie 36 miesięcy. To rozwiązanie ma zapobiegać dotychczasowym sposobom na omijanie limitów zatrudnienia.
2. Zatrudnienie
Pracownik tymczasowy nie może wykonywać tego samego rodzaju pracy, jaką wykonywał pracownik wcześniej zwolniony z przyczyn nieleżących po jego stronie.
Oznacza to, że jeśli w ciągu trzech miesięcy pracodawca zwolnił osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, wyjaśniając to zmianami organizacyjnymi lub koniecznością redukcji zespołu, nie będzie mógł skorzystać z usług agencji pracy i zatrudnić za jej pośrednictwem osoby, która miałaby podobny zakres obowiązków, co poprzednik.
3. Kobiety w ciąży
Pracownice w ciąży zyskują ochronę podobną do kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
Jeśli ich umowa uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży miałyby ją przedłużaną do czasu porodu. Po porodzie przysługuje jej zasiłek macierzyński.
4. Kontakt
W umowie jaką pracownik zawiera z agencją pracy tymczasowej, znajdą się dane umożliwiające pracownikowi kontakt z pracodawcą.
5. Kary
Za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć mandat do 5 tys. zł.
Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 czerwca, oprócz tych, dotyczących kontroli opłacania składek, które wejdą w życie z początkiem 2018 r.
Autor: kn/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock