Ostatnie dni na rozliczenie podatku

TVN24 Biznes

tvn24Emilewicz o podatku cyfrowym (wypowiedź z marca 2019 r.)

30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie podatku za 2018 rok. Podatnicy, którzy tego nie zrobią w terminie, mogą spać spokojnie - dzięki usłudze Twój e-PIT fiskus rozliczy ich automatycznie.

Rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek przypomniał, że rozliczenie za pomocą usługi Twój e-PIT jest skierowane do osób, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38. W praktyce chodzi o podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu umów o pracę, o dzieło, zlecenie, z praw autorskich, emerytur, rent, bądź też uzyskują dochody z giełdy.

- W tym roku dla podatników takich po raz pierwszy przygotowaliśmy propozycję zeznania, które za pośrednictwem systemu Twój e-PIT można zaakceptować bez wprowadzania zmian lub skorygować - powiedział rzecznik MF.

Warto sprawdzić rozliczenie

Podatnicy mogą też nic nie zrobić, co będzie oznaczało, że 30 kwietnia, wraz z końcem terminu przyjmowania deklaracji, administracja skarbowa uzna, że właściwym zeznaniem podatkowym jest wygenerowane przez system Twój e-PIT.

Jeśli okazałoby się, że podatnik zdecydował się złożyć deklarację np. w formie papierowej, czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, to wówczas takie zeznanie będzie miało pierwszeństwo i będzie traktowane jako właściwe.

- W tym roku po raz pierwszy większość podatników składających PIT-37 i PIT-38 nie musi się martwić o terminowe rozliczenie. Jest tylko jeden wyjątek, dotyczy sytuacji, kiedy podatnik w systemie Twój e-PIT odrzuci zeznanie. W takim przypadku ma obowiązek złożenia deklaracji w inny sposób - podkreślił przedstawiciel MF.

Może też mieć miejsce sytuacja, kiedy podatnik nie zapoznał się ze swoim rozliczeniem w systemie Twój e-PIT, natomiast wynika z niego zaległość podatkowa.

- System przyjmie deklarację wygenerowaną przez administrację skarbową, po czym do 31 maja podatnik otrzyma pocztą powiadomienie, że w ciągu siedmiu dni powinien wpłacić należny podatek - tłumaczył Jurek.

Rzecznik zachęcił też do zalogowania się do usługi Twój e-PIT i sprawdzenia swojego rozliczenia. Powinni to zrobić przede wszystkim podatnicy, którzy chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź dzieckiem. Mają wówczas szansę na wprowadzenie zmian w deklaracji, rozliczenia podatkowe w systemie Twój e-PIT są bowiem przygotowane w formie indywidualnej.

- To ważne także wtedy, gdy podatnicy chcą skorzystać z ulg podatkowych, o czym fiskus nie wie. Chodzi na przykład o ulgę rehabilitacyjną - administracja skarbowa nie ma pojęcia, jaką kwotę dana osoba przeznaczyła na cele związane z rehabilitacją. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku darowizn - dodał Jurek.

Po zalogowaniu się do systemu podatnik może uzupełnić deklarację o wybraną przez siebie ulgę, co obniży należny podatek.

Priorytet dla zeznań elektronicznych

Jurek namawiał także do wyboru za pośrednictwem Twojego e-PIT-a organizacji pożytku publicznego, która będzie mogła uzyskać 1 proc. podatku. W wygenerowanej przez fiskusa deklaracji będzie uwzględniona organizacja wybrana w rozliczeniu sprzed roku, ale jeśli w zeszłym roku podatnik organizacji nie wybrał, to w tym roku rubryka ta również pozostanie pusta.

W tym roku skrócono czas na zwrot podatku przez fiskusa. Dotychczas przepisy mówiły o trzymiesięcznym terminie. Jeśli jednak rozliczymy się z fiskusem drogą elektroniczną, zwrot podatku otrzymamy w ciągu 45 dni.

Na stronie www.podatki.gov.pl znajdują się najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z usługą Twój e-PIT.

Autor: kris/mmh / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock