Z kraju

Z kraju

Przemysł rośnie szybciej niż oczekiwano

Produkcja przemysłowa w czerwcu 2018 roku wzrosła o 6,8 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 4,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane lepsze od prognoz.

Unia dosypie pieniędzy do Baltic Pipe

Projekt Baltic Pipe otrzymał 18,3 milionów euro unijnego dofinansowania na prace przedinwestycyjne - poinformował we wtorek polski operator systemu przesyłu gazu Gaz-System.

Państwowy fundusz przejmuje Pesę

Polski Fundusz Rozwoju i Pesa Bydgoszcz podpisali umowę inwestycyjną. Fundusz zainwestuje w spółkę prawie 300 milionów złotych, przejmując prawie 100 procent akcji.

Lotnisko Chopina idzie na rekord. Liczba pasażerów szybko rośnie

Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło około 8 mln pasażerów - poinformował we wtorek port. To o 14,8 procent więcej niz w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy to od stycznia do czerwca 2017 roku ze stołecznego lotniska skorzystało prawie 7 milionów osób.

Pełczyńska-Nałęcz: wydźwięk spotkania idealny dla Rosji, a fatalny dla nas

Wydźwięk spotkania Donalda Trumpa z Władimirem Putinem jest idealny dla Rosji, a fatalny dla nas - oceniła amerykańsko-rosyjski szczyt w Helsinkach w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie. Zdaniem byłego ambasadora Polski w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa tę rozgrywkę "zdecydowanie wygrał Putin".

Zwrot w sprawie opłat za parkowanie w weekend. Jeszcze niedawno pilnowała tego prokuratura

Jeśli uchwalone przez Sejm przepisy zostaną zaakceptowane przez senatorów i prezydenta Andrzeja Dudę, największe miasta zyskają możliwość wprowadzenia opłat za parkowanie nie tylko w dni powszednie, jak jest obecnie, ale także w soboty i niedziele. Jeszcze dwa lata temu uchwały rady gmin, które próbowały interpretować dotychczasowe przepisy na korzyść samorządów i żądały należności także za parkowanie w soboty, znajdowały się na celowniku prokuratury.

Prezes PKO BP: fala przejęć wymiecie średnie i małe banki

Presja na koncentrację w sektorze bankowym jest większa niż wcześniej. W Polsce jest miejsce na około pięć dużych instytucji finansowych, a obecna fala konsolidacji wymiecie banki średnie i małe – ocenia Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. Dodał, że bank nie jest zainteresowany przejęciem instytucji o aktywach niższych niż 100 miliardów złotych.

Ziobro bierze się za budowę dróg. "Wprowadzimy nowatorskie rozwiązanie"

W sprawach między innymi budowy dróg i autostrad wprowadzimy jasną zasadę: dostajesz pieniądze dopiero, jak zapłacisz podwykonawcy - zapowiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Szef resortu przedstawił założenia projektu nowego prawa przeciw nadużyciom koncernów przy budowie dróg i autostrad.

Bez dostępu do ważnych usług. Resort zapowiada prace serwisowe

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o planowanych pracach serwisowych. Z tego powodu przez kilkanaście godzin użycie profilu zaufanego może być niemożliwe. Ponadto niedostępne mogą być Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, a także serwisy Obywatel.gov.pl i mDokumenty.

Zakaz handlu do poprawki. "Niektóre przepisy zostaną zmienione"

Niektóre przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele zostaną zmienione poprzez ich doprecyzowanie - zapowiedział Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy. Zaznaczył jednocześnie, że "zdecydowana większość handlowców respektuje zakaz pracy w niedziele objęte takim zakazem".

Rząd szykuje rewolucję w dowodach osobistych. Wymiana ruszy w przyszłym roku

E-dowody mają wesprzeć cały proces cyfryzacji, na przykład zdjąć z obywatela konieczność wypełniania formularzy czy chodzenia do urzędu - powiedział we "Wstajesz i weekend" wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. Dodał, że Polska jest jednym z ostatnich krajów europejskich, które nie rozpoczęły jeszcze wydawania dowodów z warstwą elektroniczną.

Wzrost wydatków na ochronę zdrowia rozłożony na raty

Senat przyjął w piątek bez poprawek ustawę zakładającą przyspieszenie tempa wzrostu nakładów finansowych na publiczny system ochrony zdrowia, tak by nie mniej niż 6 procent Produktu Krajowego Brutto (PKB) było przeznaczane na ten cel od 2024 roku. Wcześniej zakładano, że nastąpi to w roku 2025.

Tusk o powiązaniu środków unijnych z praworządnością. "To byłby krok w niewłaściwym kierunku"

Uważałbym to za bardzo ryzykowne i krok w niewłaściwym kierunku. Nie byłoby dobrze, gdyby mieszać dwa porządki. Pieniądze, które w budżecie przeznaczamy na różne kwestie, nie powinny podlegać kryteriom czysto politycznym - odpowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Rady Europejskiej Donald Tusk pytany o sprawę uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad praworządności.

Trudne dzieciństwo piłkarskich gwiazd

Robią to, co kochają, opływają w luksusy i mają miliony fanów na całym świecie. Ale wiele gwiazd futbolu, zanim wzniosło się na piłkarskie wyżyny, musiało stawić czoła chorobom, biedzie czy problemom rodzinnym. Żeby dojść na sam szczyt, długo musieli walczyć o swoje. O trudnym dzieciństwie wielkich piłkarskich gwiazd opowiemy w programie "Epicentrum" na antenie TVN24 BiS w sobotę o 10.30 i 15.30 oraz oraz w niedzielę o 18.10.

Duże kontrowersje w sprawie decyzji ministra. "Zaprzepaszczenie starań na rzecz ochrony pszczół"

Minister rolnictwa zgodził się na czasowe stosowanie pestycydów z grupy neonikotynoidów do zaprawiania nasion rzepaku. Decyzję tę z zadowoleniem przyjęli producenci rzepaku, a krytycznie ekolodzy, według których środki te są szkodliwe dla pszczół. - Pszczoły są podtruwane, co wpływa na ilość miodu, który uzyskuje pszczelarz - mówi Piotr Mrówka, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Zawodowych.

Zakopianka "made in China". Jest wykonawca kluczowego odcinka

Ruszają przygotowania do budowy ponad 16-kilometrowego odcinka nowej, dwupasmowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad fragment drogi krajowej numer 47 wybuduje chińska firma Stecol Corporation. Realizacja tej inwestycji ma kosztować 706 milionów złotych i potrwa 49 miesięcy, nie licząc okresu zimowego.

Ta opłata podniesie ceny paliw. Jest podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, która wprowadza m.in. opłatę emisyjną od paliw - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Z opłaty mają być finansowane projekty związane z elektromobilnością w Polsce.

Bez porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Strony pracowników i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego nie wypracowały wspólnego stanowiska w sprawie rządowych założeń budżetu na 2019 rok, propozycji wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w budżetówce w 2019 roku i przyszłorocznej płacy minimalnej.