Coraz młodsze dzieci w sieci. "Istnieje społeczna akceptacja"

[object Object]
Rozwój internetu hamuje. Alarmujący raportTVN24 BiS
wideo 2/4

Każdego dnia młodzi Polacy korzystają z internetu średnio przez 4 godziny i 12 minut na dobę. To o 32 minuty dłużej niż cztery lata temu. 12 procent szacuje, że dziennie spędza w sieci nawet osiem godzin i więcej.

Trzecia edycja badania nastolatków i ich zachowań w sieci przeprowadzona przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy (NASK) pokazuje, że smartfon z dostępem do internetu to dla ucznia przedmiot pierwszej potrzeby. Sieć zmienia nie tylko sposób komunikowania czy dostęp do informacji. Internet dokonuje głębokich zmian w świadomości społecznej, w relacjach, gospodarce. I w przeciwieństwie do innych milowych zdobyczy techniki potrzebował zaledwie kilkunastu lat, żeby stać się fundamentem współczesnej cywilizacji.

Marta Malinowska-Hirsch: To trzecia edycja badań nastolatków w sieci. Badania są prowadzone od 2014 roku, co można wywnioskować badając relację młodzież-internet na przestrzeni 4-5 lat?

Filip Konopczyński, specjalista Pracowni Badań Społecznych Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK): Przede wszystkim – młodzież spędza coraz więcej czasu w sieci. Od ostatniego badania z 2016 roku ten czas wydłużył się o ponad pół godziny. Dziś to już 4 godziny 12 minut. Tak deklaruje przeciętny nastolatek określając świadomy czas, jaki w sieci spędza oglądając filmy, rozmawiając ze znajomymi czy szukając treści edukacyjnych. Dodając do tego użytkowe korzystanie z internetu - na przykład na przystanku sprawdzając godzinę odjazdu autobusu - online młodzież jest niemal non stop. Dla młodego pokolenia internet jest podstawowym medium, dzięki któremu pozyskuje wiedzę o świecie.

Można oczywiście z szeroko rozumianych, konserwatywnych pozycji rozpaczać nad tym, że młodzież spędza więcej czasu w internecie. Ale sami widzimy, że coraz więcej aktywności społecznej, zawodowej, edukacyjnej, rozrywkowej przenosi się do sieci. Jeśli cały świat tam migruje, to ciężko spodziewać się, że dzieci to ominie. To, co jest ważne w tej edycji badania, to fakt, że w zasadzie po raz pierwszy badaliśmy populację, która nie znała świata przed internetem. To pokolenie, dla którego świat bez technologii informacyjnej, to jak dla nas świat bez druku, czy telewizji, czy radia.

Czego nastolatki szukają w sieci?

Z badań NASK PBS wynika, że najważniejszy dla nastolatków jest dostęp do rozrywki. Słuchanie muzyki, oglądanie filmów, seriali. Prawie na takim samym poziomie są społeczne funkcje internetu, czyli kontakty z rodziną, znajomymi. Prawie połowa pytanych deklaruje, że korzysta z internetu odrabiając lekcje.

Z analiz wyników powstał pewien profil polskiego ucznia w internecie. Większość z nich to bierni użytkownicy, nie są to twórcy, nie są to osoby, które dużo treści kreują. Raczej korzystają biernie z gier, filmów, seriali, muzyki czy treści związanych z hobby czy szkołą.

Jak szybko młodzi Polacy sięgają po internet?

Badaliśmy uczniów z siódmej klasy szkoły podstawowej oraz drugiej klasy szkół średnich. Wiek pierwszego kontaktu z internetem się zdecydowanie obniża wraz z wiekiem badanych. W pierwszej edycji badania (z 2014 roku – red.) pierwszy samodzielny kontakt z siecią, bez nadzoru rodzica, był niemal dwa lata późniejszy niż w badaniu przeprowadzonym pięć lat później. Dziś nastolatki deklarują, że korzystają z sieci od siódmego roku życia, często nawet wcześniej.

Jakie są tego przyczyny?

Po pierwsze spadające koszty technologiczne. Popularyzacja smartfonów spowodowała, że są one coraz tańsze i coraz więcej osób może je kupić. Po drugie, jak pokazują wskaźniki gospodarcze, społeczeństwo się bogaci. To równoległe procesy. Ale jest też czynnik trzeci. Istnieje społeczna akceptacja, żeby coraz młodsze dzieci miały smartfony czy tablety. Warto pamiętać, że to często nie jest tak, że rodzic niechętnie daje dziecku smartfona. Wręcz przeciwnie. Rodzic traktuje często smartfon jako narzędzie kontroli rodzicielskiej, "cyfrową smycz", aby kontrolować, gdzie dziecko jest, żeby mieć z nim stały kontakt. To paradoks: z troski o bezpieczeństwo daje się dzieciom narzędzie, którego użycie w niekontrolowany sposób może wywołać cały szereg problemów. Z badań NASK PBS wynika jednak, że tylko w niewielkiej liczbie domów stosuje się jakiekolwiek formy filtrowania sieci. To niesie ze sobą łatwy dostęp do niewłaściwych treści.

Czy dorośli lub nauczyciele mają szansę dotrzeć do nastolatków bez wiedzy o najnowszych zdobyczach internetu?

Trzeba być na bieżąco. Młodzi uważają, że lepiej znają się na sieci niż dorośli czy nauczyciele. Pojawia się pytanie o rolę wychowawcy czy rodzica - jeśli chce być autorytetem i wprowadzać zasady, radzić i pomagać, to ważne, żeby jego kompetencje były uznane przez drugą stronę. Widzimy z tych badań, że młodzi kwestionują cyfrowe umiejętności osób dorosłych. Nastolatki uważają, że wiedzą lepiej.

Co pana zaskoczyło w tej edycji badania?

Ciekawe są wyniki, które odnoszą się do klimatu społecznego panującego w polskim internecie. Poprosiliśmy nastolatków, żeby ocenili, czy internet jest raczej miejscem tolerancyjnym i otwartym, czy raczej miejscem sporów i konfliktów. Niestety młodzi postrzegają świat cyfrowy jako miejsce, w którym częściej się ze sobą kłócimy, a nie zgadzamy, a panująca w "wirtualu" atmosfera jest często brutalna i nieprzyjazna. Zapytaliśmy też młodych ludzi o to, jak widzą swoją przyszłość w związku z rozwojem internetu i jedynie 1/3 - znacznie częściej chłopcy niż dziewczęta - wskazują, że chcieliby pracować w zawodzie związanym bezpośrednio z technologiami internetowymi. W kontekście tego, co dzieci słyszą dookoła, że cała gospodarka będzie miała charakter cyfrowy, to jednak większość polskich nastolatków ma do tego stosunek umiarkowany. Niekoniecznie chcą pracować w zawodach związanych z internetem.

To trzeba będzie obserwować w przyszłości. Być może paradoksalnym skutkiem coraz większej roli internetu w naszym życiu jest to, że coraz więcej osób będzie świadomie podejmowało decyzję, że chce się wyłączyć, związać swoją przyszłość z offlinem, a nie onlinem. Pomimo tego, że młodzi ludzie są tak bardzo zanurzeni w środowisku internetowym, to wciąż - i być może tym mocniej - doceniają "analogowe" aspekty życia.

***

Filip Konopczyński – specjalista Pracowni Badań Społecznych Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), członek zespołu badawczego NASK, współtwórca raportu z ogólnopolskiego badania uczniów "Nastolatki 3.0". Prawnik i kulturoznawca, absolwent MISH Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował przy projektach badawczych i społecznych m.in. dla Uniwersytetu Warszawskiego, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich czy Narodowego Banku Polskiego.

***

Badanie przeprowadzono w 2018 i 2019 roku na grupie 1173 uczniów z 55 szkół z całej Polski. W tym 531 uczniów szkół podstawowych, 25 gimnazjalistach, 456 licealistach i 161 uczniów techników.

Autor: mmh / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP