Ponad 70 procent tegorocznych maturzystów wybiera się na studia poza miejscem swojego zamieszkania (także za granicą), a jedynie 24 procent chce rozpocząć studia w miejscowości, w której mieszka. Tak wynika z najnowszego badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najczęściej wybieranym miastem do studiowania jest Warszawa.
Jak pokazują najnowsze badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, 92 procent badanych deklaruje chęć podjęcia studiów, a jedynie co 20 osoba nie planuje kontynuować nauki po maturze.
Jak wynika z badania, o zagranicznych studiach myśli jedynie 3 procent respondentów.
Studia w Warszawie
Niemal 70 procent maturzystów wybiera się na studia poza miejscem swojego zamieszkania, a jedynie 24 procent chce rozpocząć studia w miejscowości, w której mieszka. Miasta najczęściej wybierane jako miejsce studiów w Polsce to: Warszawa (21 procent), Kraków (15 procent), Wrocław (13 procent) i Poznań (10 procent).
"Z naszych badań wynika, że obecnie do najpopularniejszych uczelni należą Uniwersytety Warszawski, Jagielloński, Wrocławski i Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie" - wskazała, cytowana w komunikacie, Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Co dalej
Prawie połowa tegorocznych maturzystów (49 procent) nie jest jeszcze zdecydowana, czy po studiach chce pozostać w mieście, w którym zamierza studiować. Jednocześnie jedynie 16 procent odrzuca taką możliwość.
"Na decyzję o pozostaniu w mieście studiów mogą wpłynąć przede wszystkim wysokie zarobki (64 procent), atrakcyjny rynek pracy (61 procent) i możliwości dalszego rozwoju (50 procent)" - czytamy.
Jak dodano, dla dużo mniejszej grupy istotna jest natomiast jakość życia w mieście: to, czy miasto jest przyjazne i bezpiecznie (25 procent), dobrze skomunikowane (18 procent) i czy posiada bogatą ofertę kulturalną (16 procent). Co ciekawe również niskie koszty życia (29 procent) i dostępność mieszkań (24 procent) są ważne dla mniejszości maturzystów.
Badanie CBOS przeprowadzono w okresie 15-23 kwietnia za pomocą ankiety elektronicznej (technika CAWI). Wzięło w nich udział 1012 tegorocznych maturzystów tworzących reprezentatywną próbę, której struktura ze względu na płeć, miejsce zamieszkania odpowiada strukturze populacji.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24