Zamknięte restauracje i kawiarnie, otwarte apteki i pralnie. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Sprawdź, gdzie nie zrobisz zakupów, a które miejsca pozostaną otwarte.
Od północy z piątku na sobotę swoją działalność ograniczają restauracje, kawiarnie czy puby. Nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.
Zdaniem premiera "dowożenie generuje mniejsze ryzyko".
"Wszyscy specjaliści, epidemiolodzy ostrzegają przed tym, żeby nie dopuszczać do tego, żeby ludzie mogli się gromadzić w skupiskach" - tłumaczył taką decyzję.
Ograniczona będzie także działalność galerii handlowych. Jak mówił podczas konferencji, pozostaną w nich otwarte otwarte sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie.
"Tam, gdzie można kupić środki higieny osobistej. To są ważne artykuły w przypadku epidemii, która nam bardzo wyraźnie jednoznacznie grozi" - mówił Morawiecki.
Które sklepy będą otwarte?
Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:
sklepy spożywcze,
apteki,
drogerie,
pralnie.
Otwarte pozostaną także banki i bankomaty.
"Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów" - powiedział Morawiecki.
Wcześniej Narodowy Bank Polskie zapewniał, że pieniędzy nie zabraknie dla żadnego klienta banku.
"Pieniądze do bankomatów są wydawane przez Narodowy Bank Polski na bieżąco, bez opóźnień i ograniczeń" - informował bank centralny w komunikacie. Jak dodano, gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP "na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń".
Jednocześnie NBP zaznacza, że ponieważ klienci banków zaczęli częściej niż zwykle wypłacać pieniądze, w niektórych miejscach mogą pojawić się opóźnienia w dostawach gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę.
Stan zagrożenia epidemicznego
- W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od niedzieli 15 marca wprowadzamy zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców, a wszyscy obywatele wjeżdżający na terytorium Polski będą poddani kwarantannie - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Od niedzieli 15 marca będzie obowiązywać:
- Zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami).
- 14-dniowa kwarantanna domowa dla wjeżdżających na terytorium RP.
- Zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych.
- Granice zostaną otwarte dla przepływu towarów.
Autor: mmh / Źródło: PAP