Z kraju

Z kraju

Taksówkarze zażądali wyłączenia popularnych aplikacji. Czy rząd może to zrobić?

"Czasowego wyłączenia aplikacji służących do zamawiania przejazdów" - tego domagają się protestujący taksówkarze. Jak wynika ze wstępnego porozumienia z przedstawicielami rządu tą sprawą we wtorek ma się zająć Rada Ministrów. Eksperci nie pozostawiają jednak złudzeń. - Rząd nie ma prawnej możliwości, by wyłączyć aplikacje - podkreślił dr Paweł Litwiński, adwokat z Kancelarii Barta Litwiński.

Co dalej z egzaminem gimnazjalnym? Ekspert wyjaśnia

W jakich sytuacjach może się odbyć egzamin gimnazjalny? Czy szkoły mogą wspólnie organizować egzaminy? Czy uczeń może samodzielnie zdecydować o podejściu do egzaminu w innej szkole? Kto może być członkiem zespołu nadzorującego przebieg egzaminu gimnazjalnego? To tylko część pytań, na które w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 odpowiadał mecenas Robert Kamionowski, ekspert w dziedzinie prawa oświatowego, partner w Kancelarii Peter Nielsen & Partners.

Prezydent: chciałbym, żeby w Polsce żyło się tak, jak w Niemczech

Chciałbym, aby owoce wzrostu gospodarczego były odbierane przez całe polskie społeczeństwo, by były sprawiedliwie dzielone - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Słubic w województwie lubuskim. Dodał, że jego ambicją jest, by "w Polsce żyło się tak, jak w Niemczech".

"Strajk nauczycieli był oczywisty". Ekonomista pokazuje wykres

W ostatnich latach pogłębiły się różnice między przeciętnym wynagrodzeniem w edukacji a przeciętnym wynagrodzeniem w całej gospodarce. Jak zauważa ekonomista Ignacy Morawski ze SpotData, "nauczyciele w szkołach publicznych nie załapali się na wielką falę podwyżek płac ostatnich dwóch lat".

Trzy postulaty protestujących taksówkarzy

Egzekwowanie prawa transportowego, rezygnacja z rządowej nowelizacji ustawy o transporcie drogowym oraz przygotowanie nowego projektu w tej sprawie - to główne postulaty taksówkarzy, którzy w poniedziałek protestowali w Warszawie. Protestujący zawiesili protest do godziny 14 we wtorek, kiedy strona rządowa ma poinformować o swoim stanowisku wobec postulatów.

Rozbudowa pasa w Radomiu. Przetarg przedłużony

Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" kolejny raz przekłada termin rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Jak wskazano w komunikacie, termin składania ofert został przedłużony do 23 kwietnia "ze względu na duże zainteresowanie postępowaniem".

Skąd środki na podwyżki dla nauczycieli? Propozycja pracodawców

Uważamy, że w przypadku przedstawienia przez rząd oferty podwyżek płac nauczycieli, część brakujących środków można jednorazowo sfinansować z Funduszu Pracy - napisali we wspólnym oświadczeniu Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego. Skrytykowano natomiast finansowanie "trzynastki dla emerytów" środkami z funduszu.

Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki"

Brak szerokiego spojrzenia na handel, nieuwzględnienie analiz i głosu organizacji branżowych - to tylko niektóre z zarzutów, jakie pod adresem przygotowanego przez ministerstwo przedsiębiorczości i technologii raportu o skutkach ograniczenia handlu w niedziele formułuje firma analityczna Retail Institute.

Co mogą zrobić rodzice w trakcie strajku nauczycieli. "Trzy możliwości"

W obliczu strajku nauczycieli pracujący rodzice mają trzy możliwości - wyjaśniał na antenie TVN24 dr Artur Rycak z Kancelarii Prawa Pracy i HR. Jak tłumaczył, chodzi o urlop na żądanie, zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem oraz zasiłek opiekuńczy. Każde z rozwiązań ograniczone jest jednak pewnymi warunkami.

"Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy". Skąd pieniądze?

100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy - zapowiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jak wyjaśniał europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk, źródłem finansowania tych obietnic mają być środki unijne. Prezes Kaczyński rozdaje budżet, którego jeszcze nie ma - skomentował były unijny komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski.

Lepsza obsługa to realne zyski. Doświadczenie klienta z zakupu przekłada się na jego lojalność wobec marki

Istnieje istotna zależność między poszczególnymi standardami dotyczącymi obsługi klienta i ich wypełnianiem a poziomem jego lojalności wobec marki – wynika z badania Daymakerindex 2019. Zadowoleni z procesu sprzedażowego klienci nie tylko chętniej wrócą do sklepu, ale i polecą zakupy rodzinie i znajomym. A to przekłada się na wyniki finansowe. Największy wpływ ma oczywiście zaangażowanie doradcy, ale zaskakująco istotne jest np. proponowanie sprzedaży dodatkowej.

Nowe świadczenie z ZUS. Minister podaje liczby

W ramach programu Mama 4 plus przyznano już 38 tysięcy 467 świadczeń, z czego 14 tysięcy 694 w pełnej kwocie, zaś 23 tysiące 773 w kwocie uzupełniającej - poinformowała w mediach społecznościowych szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Wysyp nowych tras z Polski. Linie lotnicze ogłosiły plany

Pasażerowie z Polski zyskają osiemnaście nowych połączeń z Krakowa oraz siedem z Poznania. To wynik planów ogłoszonych na najbliższe miesiące przez linie lotnicze Wizz Air oraz Ryanair. Nowe trasy z Warszawy uruchomią również Polskie Linie Lotnicze LOT.

Obowiązek jazdy na oponach zimowych? Ministerstwo odpowiada

Ministerstwo infrastruktury nie planuje wprowadzenia obowiązku jazdy na oponach zimowych podczas kalendarzowej zimy - poinformował w odpowiedzi na poselską interpelację Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w tym resorcie. Do zmiany przepisów przekonuje branża oponiarska. - Wprowadzenie takiego wymogu, to jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wypadku o 46 procent - stwierdził w rozmowie z TVN Turbo Piotr Sarnecki z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

Wycinka drzew bez żadnej kontroli. Raport NIK

Gminy nie miały dostatecznej kontroli nad wycinką drzew i krzewów, a częste zmiany prawa potęgowały chaos - wynika z opublikowanego właśnie raportu Najwyższej Izby Kontroli. Zezwolenia na wycinkę drzew wydawano na przykład na podstawie niekompletnych wniosków.

Raport: Ukraińcy chcą zostać w Polsce

Migranci zarobkowi ze Wschodu nie szykują się do masowych wyjazdów do pracy w Niemczech. Nasz kraj wciąż pozostaje ich preferowanym kierunkiem wyjazdów na saksy i na stałą emigrację - czytamy w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Waldemar Pawlak przed komisją do spraw VAT

Były wicepremier i minister gospodarki w rządzie PO-PSL Waldemar Pawlak zeznał w czwartek przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT, że nic nie wie o sytuacjach, by ktoś celowo rozszczelniał system podatkowy.