Od czwartku 1 października obowiązuje akcyza na płyn do e-papierosów. Celem zmian jest przede wszystkim polityka prozdrowotna rządu - wskazała Maria Rutka, dyrektor departamentu podatku akcyzowego w Ministerstwie Finansów.
- Dostępność i niska cena e-papierosów sprawia, że ich palenie jest powszechne szczególnie wśród młodzieży. Uzależnienie powoduje choroby, które mają istotny wpływ na wzrost kosztów leczenia, przez co wzrastają również wydatki na publiczną służbę zdrowia - zwróciła uwagę Maria Rutka.
Poinformowała, że w trosce o małe i średnie podmioty z tej branży zagwarantowany został dodatkowy czas na dostosowanie się do regulacji akcyzowych poprzez wprowadzenie stawki zerowej, która obowiązywała nieprzerwanie od 1 lutego 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. Ze względu na pandemię przedłużono ten okres jeszcze o 3 miesiące.
Inne kraje
Przedstawicielka MF zwróciła uwagę, że poza Polską płyn do papierosów elektronicznych opodatkowuje 13 krajów. W Polsce stawka wynosi 0,55 zł za 1 ml. Wyższy podatek, bo od 0,18 do 0,32 euro za 1 ml, nałożyło sześć krajów UE. Wśród nich są: Słowenia, Szwecja, Estonia, Finlandia i Portugalia. W Danii toczą się prace legislacyjne, które zakładają opodatkowanie od 1 lipca 2022 roku. Na podobnym do Polski poziomie - od 0,1 do 0,13 euro za 1 ml płynu - stawki określiły cztery kraje. Pozostałe cztery mają stawki w przedziale od 0 - Chorwacja, do 0,08 euro za 1 ml - Włochy.
Przedstawicielka resortu finansów zaznaczyła, że w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych wysyłanych poza Polskę, podmioty nadal nie będą obciążone akcyzą, ponieważ podatek ten dotyczy wyłącznie wyrobów skonsumowanych na terytorium naszego kraju.
Maria Rutka zauważyła, że w 2019 roku co czwarty dorosły Polak był konsumentem nikotyny.
Bez banderoli
Zgodnie z informacją MF, do końca tego roku obowiązuje zwolnienie z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Oznacza to, że posiadacze tych wyrobów, wprowadzonych do obrotu do 31 grudnia 2020 roku, a przeznaczonych do sprzedaży, będą mieli czas na wyprzedaż swoich wyrobów do 30 kwietnia 2021 roku, bez konieczności oznaczania ich banderolami legalizacyjnymi.
- Ponadto Ministerstwo Finansów, na wniosek branży, podjęło działania zmierzające do wprowadzenia dodatkowego wzoru banderol na płyn do papierosów elektronicznych bez warstwy klejowej - wskazała przedstawicielka MF.
Jednocześnie zapewniła, że "Krajowa Administracja Skarbowa jest przygotowana do podjęcia wszelkich działań zmierzających do kontroli przestrzegania przepisów w zakresie podatku akcyzowego".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock