Biura podróży kuszą niskimi cenami i atrakcyjnymi kierunkami. Serwisy codzienne donoszą o upadających biurach podróży i turystach, którzy nie mogą wrócić do domu. Zobacz, jak wybrać biuro podróży, by wakacje były pod każdym względem bezpieczne i udane.
Podróżuj bezpiecznie z biurem podróży
Udane wakacje to takie, które gwarantują nam dobry wypoczynek i poczucie bezpieczeństwa w najbardziej błahych sprawach. Na urlopie nie chcemy się martwić o to, gdzie będziemy spać, co będziemy jeść, czy do plaży będzie daleko i jak się dogadać z obsługą hotelu. Szczególnie to ostatnie budzi spore obawy i wiele osób rezygnuje z zagranicznych wyjazdów właśnie ze względu na nieznajomość języka.
Podróż z biurem podróży zdejmuje nam z głowy całą logistykę. To touroperator zadba o przelot, transfer z lotniska do hotelu, zakwaterowanie i (jeśli zostało opłacone) wyżywienie. Możemy też wykupić wycieczki fakultatywne. W zagranicznych hotelach są rezydenci – jeśli jest jakiś problem, najwygodniej zwrócić się właśnie do nich. Biuro podróży gwarantuje bezpieczeństwo, o ile sam organizator jest godny zaufania. Poniżej podpowiemy, jak takiego znaleźć.
Jak sprawdzić biuro podróży?
Rzecz nie jest skomplikowana, ale wymaga odrobiny czasu i wysiłku. Wszystko można zrobić przez internet bez wychodzenia z domu.
Sprawdź, czy biuro, z usług którego zamierzasz skorzystać, jest legalne.
Nie każdy organizator usług turystycznych jest tak dobry, jak jego slogan reklamowy. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy firma działa legalnie na rynku, jest zerknięcie do Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Jeśli firmy tam nie ma, to lepiej opuścić jej gościnne progi.
Sprawdź kondycję finansową biura podróży
Najlepszym źródłem informacji jest KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy. Jeśli firma ma jakiekolwiek problemy finansowe, będzie o tym adnotacja. Można też poszukać informacji o biurze w Polskiej Izbie Turystyki, która zrzesza tylko zweryfikowanych touroperatorów.
W Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych można sprawdzić, jak wysoka jest kwota gwarancji ubezpieczeniowej biura. Im więcej – tym lepiej.
O finansach podróży sporo może powiedzieć także publikowany rokrocznie ranking podsumowujący kondycję biur podróży na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy. Zwyczajowo pojawia się on w lipcu.
W tegorocznym rankingu możemy przeczytać, że zdecydowana większość tortu zwanego przychodami z turystyki przypada trzem gigantom.
Na pierwszym miejscu jest Biuro Podróży ITAKA, którego roczne przychody przekroczyły 3 mld złotych. Na kolejnych miejscach znajdują się TUI Poland oraz Rainbow. Łączne przychody tej trójki to ponad 7,5 mld złotych.
Dla porównania – kolejnych 17 biur podróży, które znalazły się w raporcie, osiągnęło łącznie niespełna 2 mld złotych.
Poczytaj opinie na forach i portalach
Z opiniami w internecie jest tak, że o te dobre trudno, natomiast złe wylewają się niczym woda z dziurawego kalosza. Nie szukaj więc dużej liczby dobrych opinii, bo z tym może być problem. Wskazówką niech będzie brak tych złych. A jeśli trafią się pozytywne, to jeszcze lepiej.
Zapytaj znajomych, z kim podróżowali i czy byli zadowoleni
Jeśli masz w swoim otoczeniu osoby, które były na zagranicznych wycieczkach, porozmawiaj z nimi. W prywatnej rozmowie nie będą mieli potrzeby kłamać.
Niska cena? Dokładniej wczytaj się w ofertę
Usługa na wysokim poziomie musi kosztować. Może nie górę złota, ale niska cena powinna sprawić, że w głowie zapali nam się czerwona lampka. Koniecznie trzeba sprawdzić, czy w umowie nie zabrakło czegoś istotnego dla nas: opieki rezydenta, transferu z lotniska do hotelu, bezpłatnego internetu, ubezpieczenia, itp. Wyjątkiem są oferty last minute (ale takie naprawdę "last", czyli 1-2 dni przed wylotem) - szczególnie te po sezonie, które często można zakupić w naprawdę atrakcyjnych cenach m.in. na stronach wymienionej wcześniej ITAKI.
Źródło: ITAKA
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock