Rok 2021 w portfelach. Co zdrożeje, co potanieje?

Źródło:
TVN24 Biznes
Wzrosną ceny za prąd
Wzrosną ceny za prądTVN24
wideo 2/9
Wzrosną ceny za prądTVN24

W 2021 roku więcej możemy zapłacić za pieczywo. Spodziewać się możemy także podwyżek cen napojów i wyższych rachunków za prąd. Niższe mogą być natomiast ceny jajek, ziemniaków czy rachunki za gaz. Dowiedz się, jaki będzie przyszły rok dla naszych portfeli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Droższe pieczywo, tańsze jabłka

Zdaniem analityka sektora Food&Agri w Banku BNP Paribas Pawła Wyrzykowskiego w przyszłym roku wzrost cen żywności powinien być mniejszy niż w poprzednich dwóch latach, kiedy wzrosty sięgały ponad 5 proc. - Największą dynamikę wzrostu będziemy obserwować w przypadku pieczywa i produktów zbożowych - tłumaczy TVN24 Biznes. Jak wyjaśnia, ma to związek z wyższymi, szczególnie w pierwszych miesiącach roku, cenami mąki. - To konsekwencja wyższych cen zbóż oraz pozasurowcowych kosztów produkcji, energii i wynagrodzeń - dodaje.

Psycholog: połowa żywności marnuje się w naszych domach, a druga u producentów i w sklepach
Psycholog: połowa żywności marnuje się w naszych domach, a druga u producentów i w sklepachPsycholog Michał Misiak o marnowaniu jedzeniatvn24

Jak podkreśla ekspert, w 2021 roku tańsze powinno być mięso wieprzowe, którego poziom cen w pierwszych miesiącach 2020 roku był wyjątkowo wysoki.

- Ograniczenie popytu ze strony Chin na produkty pochodzące z UE i pojawienie się choroby ASF (afrykański pomór świń) w Niemczech spowodowało spadki cen tego gatunki mięsa w Europie, w tym w Polsce. Obecnie nie ma przesłanek do znaczącej poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny, a w konsekwencji do wzrostu cen detalicznych - prognozuje analityk.

Według eksperta w 2021 roku mniej zapłacimy też za jabłka, cebulę i ziemniaki, których ceny w 2020 roku również były wysokie. - Lepsze zbiory, a także, w przypadku ziemniaków, ograniczony popyt ze strony sektora HoReCa (hotelarsko-gastronomicznego - red.), będą wpływać na niski poziom ich cen przez większość 2021 roku - wyjaśnia.

- W przypadku zdecydowanej większości surowców rolnych nie obserwujemy przesłanek do wzrostu cen w kolejnym roku - przewiduje Paweł Wyrzykowski.

Ekspert zwraca jednak uwagę, że zwiększają się pozasurowcowe koszty produkcji.

- Spodziewany wzrost cen energii elektrycznej czy wynagrodzeń będzie wpływał na obciążenia przedsiębiorstw na każdym etapie łańcucha produkcji i dystrybucji żywności, a także firm dostarczających m.in. opakowania. W konsekwencji znajdzie to odzwierciedlenie w cenach detalicznych - zaznacza ekspert.

Dodaje, że nie można też zapominać o planowanym wprowadzeniu podatku handlowego, który nie pozostanie obojętny dla portfeli konsumentów.

Podwyżki cen napojów

Ustawa wprowadzająca opłaty cukrową i od tak zwanych małpek została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec sierpnia tego roku. Pierwotnie miała wejść w życie 1 lipca 2020 roku, rządzący zdecydowali jednak o przesunięciu tego terminu na 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z regulacjami zostanie wprowadzona opłata od napojów słodzonych i energetycznych. Ma ona część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju.

Ekonomista z Credit Agricole Jakub Olipra prognozuje, że gdyby podatek cukrowy zostałby w całości przerzucony na konsumentów, wzrost cen napojów wyniósłby w niektórych przypadkach nawet 45 proc.

"Finalnie skala podwyżek będzie mniejsza – podatek częściowo przejmą na siebie producenci. Silne wzrosty cen napojów są jednak nieuniknione" - komentuje na Twitterze ekspert.

Spożycie cukru w Polsce PAP Infografika

Opłata od "małpek"

Ponadto przepisy wprowadzają opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml, czyli tak zwanych małpek.

Proponowana opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml małpki wódki 40 procent, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 procent i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 procent.

Opłata będzie pobierana od przedsiębiorców w momencie sprzedaży do sklepu.

Wygląda jednak, że część firm szuka sposobu na obejście wspomnianych przepisów. Na rynku pojawiają się na przykład nowe "małpki" o pojemności 350 ml.

Ceny mieszkań wciąż w górę

- Spodziewam się wzrostów cen mieszkań w 2021 o 5-7 proc. z tak zwanym większym ryzykiem w górę niż w dół. To znaczy, że bardziej prawdopodobne jest to, że ceny będą rosły szybciej (nawet w tempie dwucyfrowym) niż wolniej (3-4 proc.) - wyjaśnia TVN24 Biznes analityk HRE Investment Bartosz Turek.

Zdaniem analityka na taką sytuację na rynku będą wpływać trzy główne czynniki.

- To realnie ujemne i najniższe w historii oprocentowanie hipotek, brak bezpiecznych alternatywnych inwestycji dających ochronę przed inflacją, niższa skłonność do ryzyka wśród inwestorów niż przed epidemią - wymienia ekspert.

- Spodziewam się w 2021 wyższej liczby zawieranych transakcji niż w 2020 roku, no i większej skali akcji kredytowej - przewiduje Bartosz Turek.

Jakie będą ceny mieszkań w 2021 roku?Shutterstock

Ekspert przewiduje, że w 2021 roku wzrośnie popyt na najem.

- Szczególnie gdy studenci zaczną wracać na uczelnie - realnie pewnie dopiero po wakacjach, ale wcześniej już postępująca poprawa w gospodarce powinna doprowadzić np. do wzrostu ruchu turystycznego czy kolejnych napływów imigrantów zarobkowych. Mamy też sporo młodych, którzy odkładają decyzję o wyjściu z domu rodzinnego. Po takim zamknięciu, które mieliśmy, mogą mieć większą motywację niż kiedykolwiek wcześniej, aby się wyprowadzić - twierdzi analityk.

- Uważam też, że wbrew obiegowej opinii, że "nic nie będzie takie jak przed epidemią", to właśnie wszystko będzie szybko ciążyło właśnie do starych utartych wzorców. Ludzie wrócą do normalnej pracy, nawyków, konsumpcji - słowem wygodnego życia bliżej siebie - twierdzi ekspert.

Bartosz Turek podkreśla, że widzi tutaj szczególne zagrożenie dla osób, które kupiły domy za miastem czy działki rekreacyjne.

- Przewiduję, że dziś kupowane bez opamiętania domy, działki i tak dalej za 2-4 lata powinny znowu trafić na rynek - ocenia ekspert.

Uspokojenie wahań kursów walut

Zdaniem analityka Cinkciarz.pl Daniela Kosteckiego w 2021 roku spodziewane jest uspokojenie wahań kursów głównych walut zagranicznych w relacji do polskiego złotego.

- Powtórzenie zmienności z 2020 roku będzie raczej mało prawdopodobne, a finalnie złoty może zakończyć 2021 rok tylko nieznacznym osłabieniem - wyjaśnia TVN24 Biznes analityk.

- W ciągu roku w relacji do franka szwajcarskiego złoty stracił około 5 proc., do euro strata zdaje się wynosić nieco ponad 4 proc. Tymczasem w stosunku do funta brytyjskiego i dolara amerykańskiego złoty zyskał odpowiednio 2,8 oraz 4 proc. - wymienia ekspert.

Ekspert prognozuje, że "2021 rok może przynieść odrabianie strat w relacji do euro i franka z prognozą umocnienia do poziomu 4,30 złotego za euro oraz 3,90 złotego za franka szwajcarskiego".

- Dolar amerykański również może pozostawać relatywnie słaby, podobnie jak w 2020 roku, co mogłoby prowadzić kurs USD/PLN w stronę 3,50. Natomiast funt brytyjski, po wielu latach niepewności dotyczącej brexitu, może zacząć się umacniać w stronę poziomu 5,30 - przewiduje Daniel Kostecki.

CHF/PLN
EUR/PLN
USD/PLN
GBP/PLN

Ceny paliw mogą wzrosnąć w drugiej połowie roku

- O jakieś obniżki zasadnicze będzie trudno w przyszłym roku, jeżeli chodzi o porównanie do poziomów, które mamy teraz - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Urszula Cieślak z BM Reflex.

Zaznacza jednak, że nie uważa, iż "przyszły rok będzie tak bardzo zwyżkowy".

- Na pewno zwyżek nie przyniesie nam pierwsza połowa roku, mówimy o takich korektach spektakularnych, czyli 30-50 groszy na litrze. Ta pierwsza połowa będzie nadal pod wpływem pandemii. To, że rozpoczęły się programy szczepień w różnych krajach, to realnie na rynek ropy naftowej wpłynie bardziej w drugiej połowie roku niż w pierwszej połowie roku - mówi.

Jak podkreśla Urszula Cieślak, jeżeli sytuacja pandemiczna na świecie się uspokoi, to nastąpi ożywienie popytu na paliwo.

tankowanie zima paliwo benzyna
Tankowanietankowanie zima paliwo benzyna Shutterstock

- Natomiast musimy pamiętać, że strona podażowa jest również ograniczona poprzez fakt, że ta produkcja musiała teraz spaść, żeby utrzymać poziom równowagi między popytem a podażą. Druga połowa roku może być więc droższa niż pierwsza, ale nie musi, gdyż wraz ze wzrostem popytu kraje, które dzisiaj ograniczyły podaż surowca, będą pewnie ją sukcesywnie zwiększać - tłumaczy.

Zdaniem ekspertki w tej sytuacji "ewentualne wzrosty cen na rynku krajowym mogą być niewielkie".

Wyższe rachunki za prąd

Urząd Regulacji Energetyki poinformował w grudniu, że gospodarstwa domowe, korzystające z taryf Enei, PGE Obrót, Energi Obrót oraz Taurona zapłacą więcej za energię elektryczną.

W przypadku Enei, wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., dla PGE Obrót będzie to 3,6 proc., Energi Obrót - 3,6 proc. a dla Tauron Sprzedaż - 3,55 proc.

Na rachunki wpływ będzie mieć także tak zwana opłata mocowa. Jej wysokość będzie jednak zróżnicowana. Przepisy dotyczące opłaty dzielą gospodarstwa domowe na cztery grupy.

W 2021 r. gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą dodatkowo 1,87 zł miesięcznie, te o zużyciu od 0,5 do 1,2 MWh rocznie zapłacą 4,48 zł, przy zużyciu 1,2-2,8 MWh rocznie opłata wyniesie 7,47 zł, a dla gospodarstw o zużyciu ponad 2,8 MWh rocznie - 10,46 zł miesięcznie.

Wzrosną ceny za prąd
Wzrosną ceny za prądTVN24

Niższe rachunki za gaz

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził też niedawno nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny. Od nowego roku za gaz zapłacimy blisko 4,5 procent mnie za gaz. To trzecia obniżka cen gazu, którą zatwierdzono dla gospodarstw domowych w ciągu roku.

Stawki i opłaty abonamentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Nowa taryfa PGNiG OD została zatwierdzona na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku.

Nowe auta jeszcze droższe

Według prognoz firmy Carsmile w 2021 roku ceny nowych samochodów wzrosną. - Spodziewam się, że w 2021 roku nowe samochody podrożeją średnio o 10 proc., co oznacza kontynuację tendencji obserwowanej w roku 2020 - uważa wiceprezes firmy Michał Knitter.

Jak wskazuje, głównym powodem są wymogi dotyczące emisji spalin oraz minimalnego wyposażenia pojazdów nakładane przez Unię Europejską w trosce o klimat i bezpieczeństwo na drogach.

- Powodują one, że produkowanie samochodów z roku na rok jest coraz droższe, na co w tej chwili nakładają się ograniczenia w pracy fabryk związane z pandemią - tłumaczy.

Opłaty bankowe w górę

Na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele banków podniosło opłaty bankowe. W 2021 roku planują to zrobić m.in. mBank i BOŚ Bank.

Od marca w mBanku zmienią się między innymi warunki dotyczący zwolnienia z opłaty za kartę, wzrośnie miesięczna opłata za kartę debetową, podniesione zostaną także opłaty za wpłaty i wypłaty w placówce.

DOWIEDZ SIĘ, O ILE WZROSNĄ OPŁATY W MBANKU

Zmianę cennika od połowy stycznia planuje też BOŚ Bank. Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej banku, wzrośnie między innymi miesięczna opłata za EKO Konto (z 5 do 6 złotych).

Podwyżki od 8 stycznia planuje też Toyota Bank. Przykładowo, mają wzrosnąć opłaty za używanie kart Black Pearl, Ice Rose i Toyota More w kolejnym roku - z 60 złotych do 90 złotych.

Już w maju tego roku GUS komunikował, że cena usług bankowych rok do roku wzrosła o 40 proc., a jeszcze przed okresem letnim opłaty za usługi bankowe podniosły: BNP Paribas, Alior, Citi i Credit Agricole. O zmianach opłat dowiedzieli się także klienci Getin Banku, Santandera i ING.

Więcej za połączenia do Wielkiej Brytanii

Wraz z początkiem nowego roku kończy się okres przejściowy dotyczący brexitu. Jednym z pierwszych skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może być wzrost opłat za połączenia, SMS-y, czy transmisji danych u operatorów sieci komórkowej.

"Od dnia zakończenia okresu przejściowego Zjednoczone Królestwo stanie się państwem trzecim dla celów przepisów regulujących świadczenie usług w roamingu UE. Tym samym dostawcy nie będą od 1 stycznia zobowiązani do oferowania usług w roamingu w Zjednoczonym Królestwie analogicznie jak w przypadku innych państw członkowskich tj. zgodnie z zasadą rozliczania usług w roamingu, tak jak w kraju bez naliczania dodatkowych opłat" - wyjaśniła w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes Klaudia Kieliszczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

To oznacza, że dla użytkowników telefonii komórkowej stawki połączeń do Wielkiej Brytanii mogą, choć nie muszą wzrosnąć od 1 stycznia. Równie dobrze może to stać się w ciągu roku.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WPŁYWIE BREXITU NA CENY POŁĄCZEŃ

Unia Europejska bez Wielkiej BrytaniiPAP Infografika

Podwyżki opłat za wywóz śmieci

W 2021 roku w wielu miastach wzrosną opłaty za wywóz śmieci.

Od 1 kwietnia przyszłego roku część gospodarstw domowych w Warszawie zapłaci więcej za zagospodarowanie odpadów. Wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostanie powiązana ze średnim zużyciem wody przez mieszkańców. To będzie oznaczało podwyżkę dla rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, na zmianie skorzystają za to osoby mieszkające samotnie.

O kilka złotych więcej za odbiór śmieci zapłacą też od stycznia 2021 roku mieszkańcy Rybnika (Śląskie). Według nowych stawek opłata za wywóz odpadów segregowanych wyniesie w Rybniku 24 zł od osoby miesięcznie, a niesegregowanych - 72 zł. Obecne stawki miesięczne to 22 zł od osoby za odpady segregowane i 66 zł za niesegregowane. Od początku 2017 r. do końca 2019 r. mieszkańcy płacili tam odpowiednio 11 zł za odpady segregowane i 20 zł za niesegregowane.

Właściwa segregacja śmieci wyzwaniem dla Polaków
Właściwa segregacja śmieci wyzwaniem dla Polaków16.01 | Internetowe aplikacje informują, jak segregować śmieci i do którego kosza należy wrzucić konkretny rodzaj odpadków. Segregowanie śmieci dla wielu to nadal wielkie wyzwanie. Co sprawia nam największą trudność ustalił Patryk Rabiega.

Także samorządy województwa opolskiego zamierzają od nowego roku podnieść opłaty za odbiór odpadów komunalnych mieszkańców. Zgromadzenie Związku Międzygminnego "Czysty Region", który skupia 11 gmin województwa opolskiego, przyjęło uchwałę o podniesieniu segregowanych śmieci z 19,50 na 25 złotych od osoby. Radni miasta Opole zgodzili się na proponowaną przez zarząd Opola podwyżkę z 19 na 28 złotych od osoby. W przypadku osób, które nie będą przestrzegały zasad segregacji śmieci, stawka ta może być podniesiona do 56 złotych od osoby.

Więcej za wywóz śmieci zapłacą także mieszkańcy Kalisza - o 6 zł od osoby podwyższono opłatę za odbiór śmieci. Zrezygnowano z ustalenia stawki uzależnionej od zużycia wody. Wybrano metodę naliczania opłaty od osoby.

Od nowego roku stawki za wywóz odpadów komunalnych w aglomeracji poznańskiej wzrosną o 11 zł dla lokatorów bloków i o 12 zł na każdego mieszkańca domu jednorodzinnego.

Nowe stawki podatku od nieruchomości

Od stycznia podwyższone mają być stawki maksymalne stawki podatku od nieruchomości, które co roku obwieszcza Minister Finansów.

O ostatecznej wysokości daniny decydują samorządy, ale wiele z nich zdecydowało już na podniesienie stawek do najwyższego poziomu.

Górne granice stawek zmieniają się każdego roku w powiązaniu z wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku. Inflacja w 2020 roku wyniosła w tym okresie 3,9 proc. rdr, więc o tyle też zostanie podniesiony górny limit podatku.

Podatek od budynków mieszkalnych ma wynieść maksymalnie 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej (obecnie 0,81 zł).

Z kolei górna granica podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej osiągnie poziom 24,84 zł od 1 m kw (obecnie 23,90 zł).

Z możliwości podniesienia stawek podatku od nieruchomości do najwyższego poziomu skorzystały już władze m.in. Warszawy, Łodzi, Gdańska, Poznania, Szczecina i Białegostoku.

SPRAWDŻ, ILE WYNIOSĄ STAWKI PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI W 2021 ROKU

DOWIEDZ SIĘ, JAKIE ZMIANY W PRZEPISACH CZEKAJĄ NAS W 2021 ROKU

Autorka/Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą w wysokości 20,8 miliarda złotych. Takie informacje przekazał bank centralny w sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok. Oznacza to, że państwowa kasa nie będzie zasilona przelewem z NBP.

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

NBP na dużym minusie. Nie będzie przelewu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykański Senat przyjął przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Prezydent USA Joe Biden może podpisać ustawę w tej sprawie w środę.

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Sprzedaż albo zakaz. Niepewna przyszłość popularnej aplikacji

Źródło:
Reuters

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 procent. W urzędach pracy było zarejestrowanych 822,2 tysiąca osób.

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Stopa bezrobocia w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ruszyły prace terenowe w ramach procesu projektowania pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która ma powstać w gminie Choczewo w województwie pomorskim. - Polska jest na dobrej drodze, aby jako pierwsza w regionie wybudować reaktor najnowszej generacji AP1000 - podkreślił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według spółki Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęcie badań geologicznych "to jeden z ważniejszych kamieni milowych" umowy na projektowanie elektrowni.

Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce w ostatnim losowaniu Eurojackpot padły dwie wygrane drugiego stopnia. Każda w wysokości ponad 15,3 miliona złotych. Totalizator Sportowy poinformował, w których miastach wysłano szczęśliwe kupony.

Wysokie wygrane w Eurojackpot w Polsce. Dwa miasta

Wysokie wygrane w Eurojackpot w Polsce. Dwa miasta

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Maciej Lasek poinformował, że trwa weryfikowanie prognozy ruchu lotniczego i możliwości obsługi pasażerów przez Lotnisko Chopina. - Sprawdzamy możliwości modernizacji tego lotniska i kwestie limitów środowiskowych - przekazał Lasek.

Lotnisko Chopina do weryfikacji

Lotnisko Chopina do weryfikacji

Źródło:
PAP

Banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) w marcu 2024 roku udzieliły 18,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych, co oznacza wzrost o 87,3 procent rok do roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Ponad jedną piątą stanowiły zobowiązania udzielone w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Łączna kwota kredytów hipotecznych wyniosła niemal 7,7 miliarda złotych.

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Nowe dane z banków. Analityk spodziewa się powtórki z historii

Źródło:
tvn24.pl

Ceny ropy naftowej na giełdzie w Nowym Yorku zwyżkują. Zdaniem inwestorów powodem jest spadek zapasów paliw w USA. Nie bez znaczenia pozostają również nowe sankcje nałożone na Iran.

Ceny ropy naftowej w górę

Ceny ropy naftowej w górę

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto po raz kolejny nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 23 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 23 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 23 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bez mrożenia cen prądu opłaty za energię mogą od lipca znacznie wzrosnąć. - Już teraz rachunki zjadają największą część naszych dochodów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jolanta, właścicielka kwiaciarni na warszawskim Mokotowie. Niepokoją się także zwykli klienci firm energetycznych, z których część już dostała wyższe zaliczki na energię na drugą połowę roku.

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

"Prąd nas wykończy". Co dalej z rachunkami za energię?

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska chce nałożyć na producentów nowe obowiązki. Mają oni umożliwić tanią i szybką naprawę sprzętów po gwarancji, zapewnić dostęp do tanich części zamiennych czy przedłużyć ważność gwarancji w przypadku awarii sprzętu w trakcie jej trwania. Unia chce także ukrócić celowe postarzanie sprzętów.

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Producentów sprzętu AGD czeka rewolucja

Źródło:
PAP

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego przy Komisji Nadzoru Finansowego przestrzega przed oszustami, którzy rozsyłają fałszywe SMS-y i podszywają się w nich pod Pocztę Polską. Wyłudzają dane oraz informacje o kartach płatniczych.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Rząd rekomenduje kontynuowanie prac nad projektem Koalicji Obywatelskiej zakładającym ujawnianie majątków małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne. Chodzi o rodzinę między innymi prezydenta, premiera, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów.

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Ujawnienie majątków małżonków polityków. Jest stanowisko rządu

Źródło:
tvn24.pl

Na granicy biedy żyje 13,7 procent Polaków - wynika z raportu Szlachetnej Paczki. Części osób nie stać na podstawowe zakupy, uregulowanie czynszu czy opłacenie rachunków za media. W raporcie zwrócono też uwagę na znaczne nierówności w obrębie - uważanych za bogate - miast.

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

"Tu bieda jest niewidzialna, mieszka w otoczeniu luksusowych sklepów". Alarmujący raport

Źródło:
PAP

Poseł Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) zapowiedział, że na czwartkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej najprawdopodobniej zajmie się wnioskiem o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Zapowiedź w sprawie posiedzenia komisji

Źródło:
tvn24.pl

Tesla planuje zwolnić około 400 osób zatrudnionych w gigafabryce w Gruenheide w okolicach Berlina. To około 3 procent wszystkich pracowników tego zakładu. Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, ma nadzieję, że cięcia zostaną zrealizowane w ramach programu dobrowolnych odejść.

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Gigant ogłasza zwolnienia w fabryce pod Berlinem. "Bardzo żałuję"

Źródło:
Reuters

PKO Bank Polski poinformował, że wprowadzi dodatkowe zabezpieczenie logowania do bankowości internetowej iPKO. Nowe rozwiązanie ma chronić konta klientów przed cyberprzestępcami. Aby skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia, będzie trzeba je włączyć.

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

PKO BP wprowadzi nowe zabezpieczenie. Zmiany dla klientów

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland przekazał około 400 milionów dolarów na dostawy ropy z Wenezueli - poinformował we wtorek zarząd spółki. Pieniądze zapłacone pośrednikom przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. Najwięcej środków trafiło do 25-latka z Hongkongu, który kilka lat wcześniej założył własną firmę w Dubaju.

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

25-latek z Hongkongu handlował ze spółką Orlenu ropą z Wenezueli. Pieniądze przepadły

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów w uwagach do projektu ustawy prądowej napisało, że bez zmiany szykowanej regulacji beneficjenci bonu energetycznego będą musieli dodatkowo zapłacić PIT od otrzymanego świadczenia. Wcześniej swoje zastrzeżenia do projektu zgłosiło także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Można dostać nawet 1200 złotych. Co z podatkiem?

Źródło:
PAP

Konwersja WIBOR-u na WIRON stanęła pod znakiem zapytania. Trwa ponowna analiza wskaźników referencyjnych. Ostateczna decyzja ma zapaść w czerwcu. Niezależnie od niej WIBOR ma przestać być kwotowany z końcem 2027 roku. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu.

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

W czerwcu kluczowa decyzja dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

We wtorek Rada Ministrów zajmie się projektami dotyczącymi ujawnienia oświadczeń majątkowych między innymi małżonków osób publicznych, a także prezesów spółek Skarbu Państwa. Nowe przepisy miałyby objąć między innymi posłów, senatorów, prezydentów, burmistrzów, a także wójtów.

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

KO i PiS z projektami o jawności majątków polityków i ich bliskich. Dziś zajmie się nimi rząd

Źródło:
PAP

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Źródło:
Onet

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - przekazał we wtorek przewodniczący rady Liwiusz Laska.

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Coraz bliżej powrotu dawnego prezesa ZUS na stanowisko

Źródło:
PAP

Wielka fuzja na rynku modowym może zostać zablokowana. Takie konsekwencje może przynieść wniosek Amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu, która domaga się zaniechania połączenia spółek Tapestry z Capri, właścicielem marki Michael Kors. Zdaniem regulatorów stworzenie nowego potentata modowego mogłoby negatywnie wpłynąć na konkurencję na rynku.

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Wielka fuzja, miliardy dolarów i konflikt o rynkową konkurencję

Źródło:
Reuters

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o stworzenie ram prawnych dla działalności kantorów internetowych. W odpowiedzi Ministerstwo Finansów zapowiada przekazanie do Sejmu projektu w tej sprawie w czwartym kwartale tego roku.

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

"Problem pozostaje nierozwiązany od ponad dekady". Jest odpowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2024 roku wzrosła o 6,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Największy wzrost odnotowano w kategorii pojazdy mechaniczne (+13,5 proc. ), paliw (+11,2 proc. ) i żywności (+6,6 proc.).

Najnowsze dane ze sklepów

Najnowsze dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Enea to kolejna polska firma zainteresowana budową małych reaktorów jądrowych. - Uznajemy SMR-y za bardzo interesującą i przyszłościową linię biznesową w grupie, szczególnie w perspektywie odchodzenia od miksu z dominującym udziałem węgla - przekazał dyrektor departamentu rozwoju projektów innowacyjnych Łukasz Nowakowski. Pierwszy reaktor jądrowy ma powstać w 2035 roku.

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Kolejna polska spółka chce zainwestować w energię jądrową

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej przekazało, że firmy pożyczkowe w marcu bieżącego roku udzieliły łącznie ponad milion nowych pożyczek o łącznej wartości 1,722 miliarda złotych. - Marcowy wynik sprzedaży był najwyższy w historii - ocenił Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Polacy pożyczają na potęgę. "Wynik najwyższy w historii"

Źródło:
tvn24.pl

W tym roku wyjazd na majówkę (1-5 maja) zadeklarowało 43 proc. Polaków, czyli o 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej. Największym powodzeniem będą cieszyć się krótkie wyjazdy po kraju, najczęściej w góry. Jak spędzimy tegoroczną majówkę i ile na nią wydamy?

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Jak Polacy chcą spędzać majówkę? "Mikrowyprawy tegorocznym hitem"

Źródło:
PAP, POT

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Szwajcarski bank UBS rozpoczął program cięcia kosztów, którego wynikiem jest ogromna redukcja etatów. Wkrótce pracę ma stracić ponad 30 tysięcy osób, zatrudnionych na całym świecie.

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Zwolnienia w gigancie. Pracę straci kilkadziesiąt tysięcy osób

Źródło:
Reuters