Z kraju

Z kraju

Ważne przelewy warto zrobić wcześniej

W zbliżającym się okresie Świąt Wielkanocnych bankowe systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły do odbiorców terminowo - przypomina w czwartek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Morawiecki: Polska staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji Fox News, wypowiadając się między innymi na takie tematy jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w Polsce, gazociąg Nord Stream 2, wydatki na obronność. Eksponował sprzyjające biznesowi środowisko w Polsce. Ocenił, że nasz kraj "staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej".

Rostowski o likwidacji OFE: typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa

- To nie jest dobre rozwiązanie - powiedział o likwidacji OFE w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 Jacek Rostowski, były minister finansów w rządzie PO-PSL. Jego zdaniem, "to jest typowa PiS-owska gospodarka rabunkowa". - Zyskuje na tym jedynie budżet, który z racji tej zmiany dostanie do 27 miliardów złotych, którymi PiS ma nadzieję po części opłacić tę kiełbasę wyborczą, którą dzisiaj rozdaje - ocenił były wicepremier.

Na pocztę bez dowodu. Nowy projekt rządu

Od 23 kwietnia do odebrania listu poleconego na poczcie nie będzie już potrzebny dowód, do potwierdzenia tożsamości wystarczy smartfon z bezpłatną aplikacją mObywatel - zapowiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ważny termin dla tysięcy emerytek urodzonych w 1953 roku

23 kwietnia upływa termin na złożenie wniosku o wznowienie postępowania w sprawie przeliczenia emerytury dla kobiet z rocznika 1953 - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dotyczy to kobiet, które od decyzji ZUS nie odwoływały się do sądu.

Prezes PiS proponuje podpisanie deklaracji w sprawie euro

Wysłałem do szefów formacji parlamentarnych projekt deklaracji; chodzi o to, żeby te wszystkie formacje zagwarantowały, iż w Polsce nie będzie wprowadzone euro, zanim Polska nie osiągnie poziomu gospodarczego państw Zachodu - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Poparcie deklaracji zapowiedział lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Nagłe hamowanie płac. "Anomalia"

Pensje w marcu rosły znacznie wolniej niż oczekiwali ekonomiści. Ten spadek dynamiki jest jednak anomalią, a w kolejnych miesiącach należy się spodziewać raczej powrotu do dynamicznego wzrostu płac - oceniają komentatorzy.

Osiem zmian w programie 500 plus

O tym, że program 500 plus ma obowiązywać od pierwszego dziecka w rodzinie, wiedzą już zapewne wszyscy rodzice. Rząd planuje jednak jeszcze kilka innych ważnych zmian.

Niemiecki dyskont wycofuje produkty

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży naczyń bambusowych ze sklepów niemieckiej sieci dyskontów TEDi. Powodem jest podwyższony poziom szkodliwej dla zdrowia substancji.

Hojne datki na odbudowę Notre Dame. Pomoc oferują miliarderzy, firmy, miasta

Kolejne rodziny miliarderów oraz firmy zapowiadają wsparcie finansowe na odbudowę zniszczonej w poniedziałkowym pożarze katedry Notre Dame w Paryżu. Rodzina Bettencourt i Meyers wraz z firmą L'Oreal przekażą 200 milionów euro, koncern energetyczny Total - 100 milionów euro. Zapowiedzi spływają też z zagranicy.

Posłanka PO o likwidacji OFE: podatek Morawieckiego ma zasypać dziurę w budżecie

- To podatek Morawieckiego, który ma służyć tylko temu, by zasypać dziurę w budżecie. Inaczej nie mogliby zbudować budżetu na przyszły rok - mówiła o opłacie przekształceniowej środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 posłanka Platformy Obywatelskiej Izabela Leszczyna. Zarzuty odpierał wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk, którego zdaniem dzięki rządowemu planowi pieniądze z OFE trafią z powrotem do obywateli.

Koniec OFE. Gdzie trafią nasze pieniądze?

W poniedziałek rząd przedstawił propozycje dotyczące dalszych losów OFE. Plan zakłada, że środki ulokowane w OFE trafią na prywatne indywidualne konta emerytalne lub do ZUS, a przy przeniesieniu środków do IKE zostanie pobrana opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków.

Rząd pokazał, skąd chce wycisnąć miliardy

Nowe podatki i opłaty, uszczelnianie systemu ubezpieczeń społecznych i VAT, przekształcenie Otwartych Funduszy Emerytalnych - Ministerstwo Finansów przedstawiło prognozy budżetowe na najbliższe lata w Aktualizacji Programu Konwergencji (APK).

Zmiany w PIT, ale z warunkami

Zerowy PIT do 26. roku życia i obniżka stawki PIT z 18 do 17 procent, ale tylko dla dochodów nieprzekraczających 42 764 złote rocznie. Tak ma w praktyce wyglądać realizacja zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości. Do tej pory w wypowiedziach rządzących próg finansowy się nie pojawiał.

LOT goni Ryanaira. Oto największe lotniska i linie lotnicze w Polsce

Polskie lotniska w 2018 roku obsłużyły 45,7 miliona pasażerów, czyli o 14 procent więcej niż w roku ubiegłym - wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Liderem jest warszawskie Lotnisko Chopina, które w ubiegłym roku obsłużyło o 2 miliony więcej pasażerów niż w 2017 roku. Wśród przewoźników największą dynamikę wzrostu osiągnęły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Tak ma wyglądać koniec OFE. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Jeśli spełnią się najnowsze rządowe zapowiedzi, w 2020 roku po Otwartych Funduszach Emerytalnych pozostanie tylko wspomnienie. Od decyzji pracownika ma zależeć, czy zgromadzone do tej pory środki trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy na Indywidualne Konta Emerytalne - ale po zapłaceniu "opłaty przekształceniowej". Co wybiorą przyszli emeryci? Ile może zyskać na tym rząd?