Jeżeli taka ważna decyzja zapada o siedemnastej w sylwestra, to jakie mogą być skojarzenia? Że coś tu jest nie tak - powiedział na antenie TVN24 publicysta ekonomiczny Kazimierz Krupa, odnosząc się do przejęcia Idea Banku przez Bank Pekao. - Jeżeli Bank Pekao S.A ma restrukturyzować ten bank, który ma kłopoty, no to ja nie jestem optymistą, najkrócej mówiąc - dodał.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w czwartek, że ze względu na złą sytuację kapitałową Idea Banku wszczął przymusową restrukturyzację tego banku. 3 stycznia 2021 r. Idea Bank zostanie przejęty przez Pekao. Zapewniono, że klienci Idea Banku będą obsługiwani tak jak dotąd, od poniedziałku jego oddziały będą dostępne pod szyldem Pekao SA.
- Kompletnie tej decyzji nie rozumiem - powiedział tego dnia na antenie TVN24 Leszek Czarnecki, przewodniczący rady nadzorczej Idea Banku.
Czarnecki informował w czwartek, że w poniedziałek 4 stycznia zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Według informacji ze strony Idea Banku, od połowy 2019 r. bank ten przechodził głęboką restrukturyzację, której elementami są m.in. ograniczenie sumy bilansowej, redukcja kosztów oraz reorganizacja sieci sprzedaży. W ramach tego ostatniego procesu, w 2019 r. Idea Bank zlikwidował cztery placówki i był w procesie zmian modelu obsługi (bezgotówkowy) oraz lokalizacji oddziałów.
Bank Pekao poinformował, że w związku z przyjęciem przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny 31 grudnia 2020 r. oferty wiążącej złożonej przez bank, na przejęcie praw majątkowych Idea Banku, 1 stycznia 2021 r. została zawarta pomiędzy Pekao a BFG umowa dotacji.
"Na podstawie Umowy Dotacji BFG udzieli wsparcia na rzecz Banku w wysokości 193.000.000 zł (...) w celu pokrycia różnicy między wartością przejmowanych zobowiązań Idea Bank S.A. i wartością przejmowanych praw majątkowych Idea Bank S.A. Umowa Dotacji wchodzi w życie z dniem przejęcia przejmowanej działalności" - napisano w komunikacie Pekao.
"Jakie mogą być skojarzenia?"
Wydarzenie to komentował na antenie TVN24 publicysta ekonomiczny Kazimierz Krupa.
- Trudno jest dyskutować, bo trzeba by było poznać bilanse, wszystkie czynniki, które spowodowały taką decyzję. Natomiast jeżeli taka ważna decyzja zapada o siedemnastej w sylwestra, to jakie mogą być skojarzenia? Że coś tu jest nie tak - mówił Kazimierz Krupa.
- To, że Idea Bank ma kłopoty, to wiemy nie od dzisiaj. "Plan Zdzisława" również ze dwa lata temu poznaliśmy. Za dużo jest takich niewyjaśnionych wątpliwości, więcej pytań niż odpowiedzi. Z jednej strony wiemy i to na pewno, że bank ma kłopoty, ale z drugiej strony styl, sposób, w jaki zostało to zrobione, no i wreszcie ten, który ma ten bank uzdrawiać, czyli Bank Pekao S.A. - nie jest on, że tak powiem, wzorem dobrego zarządzania. Świadczy o tym jego kurs na giełdzie, to jest kilkadziesiąt procent spadku w przeciągu ostatniego roku. Gdyby sobie dobrze radził, to miałby kilkudziesięcioprocentowy wzrost - mówił.
- Rozumiem, że banki przechodzą trudności, system bankowy ma trudności, ale akurat Bank Pekao S.A nie ma tych osławionych kredytów frankowych, które są przyczyną potencjalnych kłopotów bardzo wielu banków. Jeżeli Bank Pekao S.A ma restrukturyzować ten bank, który ma kłopoty, no to ja nie jestem optymistą, najkrócej mówiąc - dodał.
Ekspert odniósł się też do kwestii prawnych związanych z przejęciem Idea Banku.
- Z prawem ta decyzja jest zgodna akurat, prawo przewiduje takie sytuacje. Bankowy Fundusz Gwarancyjny i Komisja Nadzoru Finansowego mogą takie decyzje podjąć, ale w bardzo uzasadnionych przypadkach i powinno być to bardzo przejrzyste, klarowne, aby nie budziło wątpliwości. Nie robi się tego o godzinie 17. w sylwestra, bo od razu budzi to złe skojarzenia - powiedział.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24