Z kraju

Z kraju

Bakalland na zakupach

Bakalland ma już prawie 8,4% akcji Mispolu - czyli producenta konserw i przetworów. Mispol przynosi straty, sprzedaż spada - w takim razie po co Bakallandowi więcej akcji tej spółki? Spytaliśmy prezesa Bakallandu, Mariana Owerko.

Biznes z pianką

Piwo nie będzie tańsze. Może nawet zdrożeć, uważa wiceprezes Grupy Żywiec Małgorzata Lubelska. Jej zdaniem branża piwna odczuwa słabnącą siłę konsumenta i ten rok będzie dla niej równie trudny jak poprzednie lata.

Milion w portfelu

Portfel Marka Mikucia, prezesa Open Finance TFI zyskuje w ostatniej odsłonie 0,69%. Od początku inwestycji powiększa się o 1,28%. Najwyższa stopę zwrotu przyniósł fundusz aktywnej alokacji. Jaka jest strategia zarządzającego, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zmiany w opodatkowaniu menagerów

Zmiany w opodatkowaniu dochodów z kontraktów menadżerskich i umów cywilnoprawnych? Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przychodem osób zatrudnionych na podstawie takich umów są wszelkie świadczenia otrzymane w celu wykonania usługi. O tym w rozmowie z Jackiem Bajsonem, ekspertem rady podatkowej PKPP Lewiatan.

Ile waży polityka w ratingu?

Polityczna stabilność to kluczowe kryterium przy ocenie ratingowej kraju. Po zmianie władzy we Włoszech agencje ratingowe mogą przystąpić do rewizji swoich ocen dotyczących kondycji tego kraju, uważa prof. Danuta Dziawgo, z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dodaje ona że agencje będą przyglądać się efektom wprowadzanych reform. O wpływie zawirowań politycznych na oceny wystawiane przez agencje ratingowe w rozmowie Jolanty Kucharskiej.

Po wyborach we Włoszech

Partia Pier Luigiego Bersaniego wygrała minimalną przewagę nad centroprawicym Ludem Wolności Silvio Berlusconiego. Trzecią siłą w parlamencie Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. Zdaniem Łukasza Bugaja, analityka DM BOŚ możliwe jest utworzenie rządu i ponowne rozpisanie wyborów. Bez względu na to, rynki reagują na wynik niepokojem. Włoska giełda również w korekcie. Jaki scenariusz czeka Włochy po dość wyrównanych wynikach, o tym w rozmowie, która miała miejsce w programie Wartość!.

Polityka i pieniądze

Spełnił się najgorszy z możliwych scenariuszy. Wynik wyborów we Włoszech jest niepewny, a niepewność na włoskiej scenie politycznej to jest to, czego najbardziej boją się inwestorzy.

Centrum wyników - ZWG

Gumowe zyski ZWG. Spółka zwiększyła swój zysk netto w czwartym kwartale o 250 procent do czterech i pół miliona złotych.

Na radzie o euro

Prezydent Komorowski chce, aby Polska spełniała kryteria przyjęcia do strefy euro do 2015-go roku.

Nadchodzą zwolnienia grupowe

Z danych GUSu wynika, że na koniec stycznia 361 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 29 tysięcy 600 osób.

Firma w spadku

Na jakich zasadach dziedziczone będą udziały w firmie należącej do małżonków? Jak można wpłynąć na to, kto firmę odziedziczy?

Firma. Teraz.

Zamówiony, wykonany i odebrany produkt wymaga poprawki. Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek zrealizować reklamację?

Twój brat PIT

Koniec z nieopodatkowanym zyskiem z polisolokat - od 2014 roku mają one być objęte podatkiem tak jak inne instrumenty finansowe. Zmiany wpisano w szykowaną właśnie przez Ministerstwo Finansów nowelizację ustawy o podatkach PIT i CIT.

Koszmar następnego lata?

Bunt marszałków ws. finansowania powrotów turystów zbankrutowanych biur podróży. Mazowsze i Wielkopolska skarżą Skarb Państwa za to, że nie oddał im pieniędzy wydanych na taka pomoc w ubiegłym sezonie. Sprawę drążył Dominik Cierpioł

Zaległości płacowe

W ubiegłym roku o ponad połowę wzrosła liczba przypadków niewypłacenia pensji w porównaniu z 2011 rokiem – wynika z informacji podanej przez Główny Inspektorat Pracy. Kwota niewypłaconych należności wyniosła prawie 230 milionów złotych.

Droga do ożywienia

Chcemy zwiększyć sprzedaż, więc szukamy nowych klientów. O czym należy pamietać?

Droga do ożywienia

Poprawia się kondycja polskich konsumentów. Sprzedaż detaliczna w styczniu zaskoczyła pozytywnie i wzrosła o 3,1% w ujęciu rocznym po spadku o 2,5% w grudniu. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o niespełna 1%. Czy poprawa rzeczywiście jest odczuwalna dla polskiego biznesu? Spytaliśmy Zbigniewa Cholewickiego, prezesa Browaru Gostyniec.

Droga do ożywienia

Główny Urząd Statystyczny podał też dane o bezrobociu. Stopa bezrobocia w styczniu zgodnie z oczekiwaniami wzrosła do 14,2% z 13,4% w grudniu. W ubiegłym miesiącu zarejestrowanych było 2 miliony 300 tysięcy bezrobotnych. Dane o sprzedaży i bezrobociu są ostatnimi za i, branymi pod uwagę przez RPP. Przed marcowym posiedzeniem Rada zapozna się jeszcze z prognozą inflacji. Rozmowa z Aleksandrą Bluj, Strategiem Rynku Stopy Procentowej PKO BP.

Polityka i pieniądze

Włosi znowu mogą pójść do urn. Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych nie dają zdecydowanego zwycięstwa żadnej z koalicji. Eksperci zwracają uwagę na bardzo dobry wynik centroprawicowej koalicji na czele z Silvio Berlusconim. Oznacza on, zdaniem Piotra Wawrzyka z Uniwersytetu Warszawskiego, że centrolewicy kierowanej przez Piera Luigi Bersaniego trudno będzie przeforsować jakiekolwiek ustawy.

Droga do ożywienia

Zatory płatnicze głównym problemem małych i średnich firm w Polsce. Prezes spółki Eskimos Stanisław Sulima podkreślił w rozmowie z TVN CNBC, że płatności spływają nawet z trzymiesięcznym opóźnieniem. To dlatego firmy wciąż nie odczuwają jeszcze poprawiającej się siły polskiego konsumenta.

V Forum Gospodarcze TIME

Nawet trzy czwarte sieci przesyłowych może być wykorzystywana w biznesie telekomunikacyjnym. Mniejsza część sieci przesyłowych jest zużywana w celach technologicznych, resztę operatorzy mogą używać do realizacji celów biznesowych. Poprzez doposażanie sieci we włókna światłowodowe ta proporcja będzie się zwiększać w stronę biznesu. Ta synergia istnieje i będzie się rozwijała - stwierdził Cezary Szwed, dyrektor Rozwoju Polskiej Sieci Elektroenergetycznej.

Brytyjczycy wyrzuceni z klubu „AAA”

Obniżenie oceny kredytowej Wielkiej Brytanii przez agencję ratingową Moody's z najwyższego poziomu potrójnego A do AA1. Moody's uzasadnił swoją decyzję słabą koniunkturą, rosnącym zadłużeniem i perspektywą tylko niewielkiego wzrostu. Według analityków agencji zadłużenie finansów publicznych Wielkiej Brytanii do 2016 roku może sięgnąć 96 procent PKB. Rozmowa z Michalelm Dembińskim, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa

Dołek za nami?

Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 3,1% rok do roku. To więcej niż oczekiwali ekonomiści, którzy spodziewali się wzrostu o niespełna 1%. Wzrost ten zaskoczył również Andrzeja Halesiaka, ekonomistę Pekao SA, którego prognoza zakładała nieco ponad jednoprocentowy wzrost.

Specjaliści nie chcą etatów

Czy receptą na poprawę na rynku pracy będą bardziej elastyczne formy zatrudnienia? Do Sejmu trafiła właśnie nowelizacja kodeksu pracy stwarzająca możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy. Niestety przedsiębiorcy będą mogli z tego skorzystać najwcześniej w 2014 roku. Rozmowa z Krzysztofem Andrianem, dyrektorem w Hays Poland

Milion w portfelu

Do „Miliona” dołączyła nowa uczestniczka, Sylwia Jaśkiewicz, zastępca dyrektora działu analiz, IDMSA. Jaką strategię zaproponuje zarządzająca portfelem? Na jakie klasy aktywów stawia? Jakiej stopy zwrotu oczekuje, o to pytał Robert Stankiewicz.

Siła e-handlu

Z roku na rok powiększa się grono tych, którzy robią zakupy nie wychodząc z domu. Coraz więcej detalicznych spółek giełdowych stawia na handel w sieci. W sieci Polacy najczęściej kupują telefony, komputery i akcesoria do nich. Do e-sklepów przekonuje ich wygoda. O handlu w Internecie rozmawiamy z Tomaszem Waligórą, dyrektorem E-Commerce Interactive Solutions.