Z kraju

Z kraju

Centrum wyników - Aplisens

Aplisens liczy na rekordowe wyniki w 2013-tym roku. Prezes spółki mówił w TVN CNBC, że spodziewa się wzrostu przychodów w porównaniu z ubiegłym rokiem. Już w pierwszym kwartale były one o 16-cie procent wyższe niż rok wcześniej. Adam Żurawski tłumaczył jednak, że pierwsze trzy miesiące roku są dla spółki najmniej znaczące i kluczowe dla wyników całego roku będą kolejne kwartały.

Polski rynek pracy

Co dalej maturzysto – czyli jaki kierunek studiów wybrać by oprócz zawodowej satysfakcji osiągnąć finansowy sukces. Życząc wszystkim tegorocznym maturzystom połamania piór, ekspertów rynku pracy pytamy jakie wykształcenie promuje młodych ludzi na rynku? Gościem TVN CNBC był Dariusz Rochamn – wiceprezes lidera polskiego rynku pośrednictwa pracy – grupy Work Service.

Centrum wyników - EGB Investments

Branża windykacyjna widzi na horyzoncie ożywienie gospodarcze. Prezes spółki EGB Investments - zajmującej się windykacją długów mówił w rozmowie z TVN CNBC, że spodziewa się, że polska gospodarka przyspieszy pod koniec roku. Krzysztof Matela dodał jednak, że wciąż największe problemy mają małe przedsiębiorstwa.

Centrum wyników - Wind Mobile

Przychody w górę o prawie 30 proc zysk operacyjny w dół o ponad jedną-piątą. Zarabiająca na współpracy z sieciami telefonii komórkowej spółka zarobiła w pierwszym kwartale, głównie na sprzedaży tak zwanych Tele-dzwonków pół miliona złotych. Podniesiona niedawno prognoza na cały rok przewiduje blisko cztery miliony czystego zysku. Czy wciąż jest aktualna? Naszym gościem był Igor Bokun – prezes Wind Mobile.

Kondycja gospodarki oczami prezesów

Znamy wyniki najnowszego badań Young President’s Organization. Co z nich wynika? O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Wojciechem Borowskim – prezesem McCann Worldgroup.

Milion w portfelu

Portfel Marka Świętonia stracił w XII edycji 1,43%. Od początku inwestycji jest on na plus 6,2%. Jakie zmiany proponuje zarządzający, pytał go Robert Stankiewicz. Milion w portfelu jest to doświadczenie edukacyjne, które ma uczyć świadomego inwestowania. Na przykładzie propozycji gości programu, zarządzających na co dzień w instytucjach finansowych, staramy się analizować z nimi ich decyzje w kontekście aktualnej sytuacji rynkowej. Goście systematycznie podsumowują swoje inwestycje, dzięki czemu można śledzić ich poczynania i uczyć się na podstawie działań profesjonalistów, jak skutecznie zarabiać.

Firma w domku jednorodzinnym

Rząd jest coraz bliżej nowelizacji prawa budowlanego i zniesienia pozwoleń na budowe przy domach jednorodzinnych. Rozmowa z Przemysławem Kucharskim z CMS Cameron McKenna.

Twój Brat PIT

Kontrola po zeznaniu podatkowym. O co może nas zapytać urząd skarbowy, tłumaczy Grzegorz Baran, z Kancelarii Grzegorz Baran & Joanna Pluta.

Studia w USA

Od 15 lat prawo amerykańskie umożliwia studiowanie za oceanem. Ci którzy myślą o studiach w USA powinni zebrać odpowiednie rekomendacje oraz wykazać się odpowiednią znajomością języka angielskiego. Trzeba również uwzględnić, że proces rekrutacji jest długi i tegoroczni maturzyści nie będą w stanie go przebyć w czasie pozostałym do rozpoczęcia roku akademickiego. O studiach za granicą rozmawiamy z Małgorzatą Krasowską, dyrektor Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Centrum wyników - Lotos

Lotos rozczarowuje stratą netto. Spółka zakończyła pierwszy kwartał z ponad stu czterdziestoma siedmioma milionami złotych na minusie.

Diamentowe inwestycje

Po złocie i ropie naftowej Dubaj chce być również znany z handlu diamentami. Roczny obrót tymi kamieniami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich sięga 40 miliardów dolarów. Już nie tylko Antwerpia i Nowy Jork, ale właśnie kraje arabskie aspirują do miana liderów pod względem wartości obrotu diamentami. Czy jest możliwe, aby handel odbywał się z pominięciem Europy? Ile można na nim zarobić? Pytamy o to Monikę Żochowską, Diamond Advisory.

Wartość edukacji

Maj to gorący okres dla maturzystów. Egzamin dojrzałości jest dla uczniów pierwszym tak znaczącym sprawdzianem wiedzy. Czy w obecnych realiach rynkowych studia mają nadal istotną wartość? Czym kierować się podejmując decyzję o dalszym kształceniu? Pytamy o to prof. Marka Ratajczaka, Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ubrani we wzrosty

6550 złotych – prawie dwie średnie pensje trzeba wydać na jedną akcję właściciela marki Reseved. Dom Maklerski BZ WBK twierdzi, że jedna akcja będzie kosztować ponad 8100 złotych. LPP w ciągu 12 lat na GPW urosło ponad stutrzydziestokrotnie. Dziś odzieżowa firma na giełdzie jest wyceniana na blisko 11 miliardów 300 milionów złotych. Na czym BZ WBK opiera swój optymizm? Naszym gościem był Tomasz Sokołowski, analityk DM BZ WBK.

Tańsze tankowanie

Za litr paliwa płacimy dziś średnio o ponad 30 groszy taniej niż przed rokiem. Tańsze niż przed rokiem tankowanie polskim kierowcom zapewnił przede wszystkim nagły spadek cen ropy naftowej na świecie. A co na to polskie spółki paliwowe? One zarabiają na przerobie ropy i tu najważniejszym składnikiem jest na przykład marża rafineryjna, która utrzymuje się na wysokim poziomie. Co dalej na rynku paliw? Naszym gościem był Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen.

"Kupuj" dla Trakcji

Rekomendacja „kupuj” dla spółki budowlanej to ostatnio rzadkość - Dom Maklerski IDM podwyższył rekomendację dla trakcji do "kupuj" z „trzymaj”. Według autorów na tej spółce będzie można zarobić jeszcze 65%. Przypomnijmy, ze Trakcja to spółka po przejściach, która tylko w czwartym kwartale 2012 roku miała ponad 33 miliony złotych straty netto. Naszym gościem był Andrzej Bernatowicz, analityk DM IDMSA.

Centrum wyników - PCZ

100 miliardów złotych przekraczają już roczne wydatki na ochronę zdrowia w Polsce, pisze w swoim raporcie spółka PCZ Polski Holding Medyczny. Na tym gigantycznym rynku w 2012 roku spółka wywalczyła 67 milionów złotych przychodów i aż 10 milionów złotych zysku netto. A to oznacza, że medyczna marża wyniosła aż 15%. PCZ zarabia na uzdrowiskach, sanatoriach, przychodniach i aptekach. Naszym gościem był Romuald Ściborski, prezes Polskiego Holdingu Medycznego PCZ.

Australia tnie stopy

Bank centralny australii tnie stopy do rekordowo niskiego poziomu 2,75%, zaskakując analityków.

Spóźnione zeznanie

Brzuszek i główka, czyli jak się tłumaczyć przed urzędem skarbowym z PIT-u wysłanego po terminie. Rozmowa z B. Matusikiem, doradcą podatkowym w DLA Piper.

Pracownik nieobecny

O konsekwencjach niepojawienia się w pracy bez uprzedzenia rozmawiamy z Agnieszką Fedor z Kancelarii WKB.

Pożyczki z UE

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego realizuje program UE dot. pożyczek dla firm. Z preferencyjnych pożyczek do 50 tys. złotych mogą korzystać także przedsiębiorcy spoza woj. łódzkiego, jednak musi na jego terenie prowadzić działalność - mowi Przemysław Andrzejak, prezes łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Centrum wyników - BRE Bank

Spada marża odsetkowa i wynik prowizyjny ale BRE rozwiązuje rezerwy zawiązane wczoraj na kredyty udzielone firmom.

W poszukiwaniu wzrostu

Komisja Europejska tnie prognozy. Na przedłużającą się recesje wskazują też kolejne odczyty indeksów PMI. Z nowej analizy Brukseli wynika, że na skutek recesji PKB Strefy Euro skurczy się w tym roku o 0,4% a odbicie w roku przyszłym będzie słabsze i wyniesie 1,2%.

Milion w portfelu

Portfel Sebastiana Buczka, prezesa Quercus TFI zyskał od początku inwestycji 34,34%. Dwunasta edycja daje zarobić 11,88%. Najwięcej, bo 34% udało się zarobić na akcjach spółki MW Trade. Wszystkie pozycje w portfelu pozwoliły zarobić. O tym jakie zmiany w proponuje zarządzający na kolejna odsłonę, o tym w rozmowie w programie Godzina dla Pieniędzy.

Cenne fotografie

Czy dużo można zarabiać na fotografiach? Mamy znów niebywałą okazją by wydać niewiele ponad kilkaset złotych i stać się właścicielem nieprzeciętnego zdjęcia. Desa Unicum organizuje aukcję 143 czarno-białych i barwnych fotografii wykonanych przez 19 artystów. Uwiecznione są na nich osobowości XX wieku. Poprzednia taka aukcja z fotografiami Marilyn Monroe przekroczyła oczekiwania, bijąc rekordy popularności. Rozmawiamy z Juliuszem Windorbskim, prezesem Desy Unicum.

Prognozy dla gospodarki

W kwietniu indeks PMI dla sektora usług, który obrazuje nastroje menedżerów do spraw zakupów, wzrósł do 47 punktów z 46,4 pkt w marcu. Spodziewano się 46,6 pkt. Słabe dane wywołały negatywną reakcję na rynku. Inwestorzy w zachodniej Europie zareagowali na nie przeceną, za to GPW zareagowała wzrostami. Skąd te różnice? Pytamy o to Jana Żuralskiego, dyrektora ds. inwestycji klienta DI Xelion.

Przedsiębiorczość kobiet

Na 10 firm aż 2/3 jest prowadzona przez mężczyzn. Polki są chętnie zakładają firmy i na tle Europejek wypadają zdecydowanie dobrze. Takiego zdania jest Katarzyna Wierzbowska, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, która kieruje program do kobiet planujących prowadzenie własnego biznesu.

ZE Pak analitycznie

Kupuj, cena docelowa ponad 29 złotych a więc potencjał 14-procentowego wzrostu – to najnowsza rekomendacja analityków DM Banku Polskiej Spółdzielczości dla akcji Zakładów Energetycznych PAK. Jej autor Damian Szparaga zakłada istotne pogorszenie wyników grupy w kolejnych latach – bo ceny i zapotrzebowanie na energię spadają - ale twierdzi, że aktywa spółki nie są właściwie wycenione przez rynek.