Z kraju

Z kraju

Praca i płaca

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju wzrosło o 2,3%. Takie dane podał GUS. Oczekiwania analityków ankietowanych przez Reutersa wynosiły +2,55%. Zdaniem Tomasza Kaczora, ekonomisty BGK, najpierw musi pojawić się popyt ze strony przedsiębiorstw, aby można było liczyć na wzrost wynagrodzeń. Realną zmianę możemy jego zdaniem odczuć w przyszłym roku.

Praca i płaca

Zatrudnienie w maju spadło według GUS o 0,9% w stosunku do zeszłego roku. Oczekiwano spadku o 1%. Zdaniem Karoliny Sędzimir, ekonomistki PKO BP, firmy nie powinny zwalniać pracowników. Jej zdaniem, koszt ponownego zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników jest zbyt duży. Trudno więc będzie uzupełnić ewentualne braki kadrowe, gdy koniunktura gospodarcza się polepszy.

Twój brat PIT

O tym jaką wybrać formę opodatkowania firmy sezonowej w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Grzegorzem Baranem, KPP Baran & Pluta.

Umowy na torach

Trakcja ma umowę na nową kolejową inwestycje na Litwie za prawie 325 mln zł.

Zmiany dla rodziców

Dzisiaj w życie weszła nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadzająca dłuższe urlopy rodzicielskie. Nie zmieni się wysokość urlopów macierzyńskich, dłuższy będzie urlop dodatkowy. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z radcą prawnym Krzysztofem Brysiewiczem, kancelaria RKKW.

Urzędnik kontra przedsiębiorca

O tym jakie są granice kontroli Sanepidu w naszej firmie w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Dariuszem Rudasiem, Powiatowym Inspektorem Sanitarnym dla Warszawy.

Pożyczki z UE

O tym jak wyglądają pożyczki z unijnych środków w praktyce w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Tomaszem Oczkowskim, prezesem Bioinvent spółka z o.o.

Zmiany dla rodziców

O tym jak wyglądają urlopy rodzicielskie po ostatnich zmianach w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Katarzyną Dobkowską, partnerem w kancelarii Raczkowski i Wspólnicy.

Ofensywa

Otwarte Fundusze Emerutalne budzą emocje związane z ujawnianiem przecieków z oceniającego ich działalność raportu. Raport wywołuje komentarze, choć jego treść nie została jeszcze upubliczniona. O informacjach wyciekających z raportu i oczekiwaniach względem jego publikacji rozmawiamy z Maciejem Bitnerem, Sekretarzem KOBE (Komitetu Obywatelskiego ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego).

Milion w portfelu

Portfel Jarosława Antonika, członka zarządu KBC TFI od początku inwestycji zyskał 22,79%. W XIII edycji portfel w górę o 6,48%. W XIII edycji w największy zysk przyniósł Fundusz Akcji MIŚ +14,21%. Jaką strategię proponuje zarządzający portfelem, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Sezon start!

Średni koszt noclegu w Polsce wynosi około 54 złotych. Rodzina na zakwaterowanie przez 2 tygodnie musi wydać średnio 3 000 pln. W Bieszczadach i Beskidach nocleg kosztuje średnio 27 złotych. Najdrożej jest na Pomorzu, gdzie średnio za nocleg wydamy 70 złotych. Różnice w cenach są znaczące. Co wpływa na ich wielkość, o tym w rozmowie z Matrą Kosińską, Szybko.pl

Kasa na wakacje

Do wakacji coraz bliżej. Jak wobec tego bezpiecznie wyposażyć dziecko w środki finansowe na wakacyjny wyjazd? Czy lepsza dla małoletniej osoby jest gotówka, czy może możliwość płatności kartą prepaid? Pytamy o to Aleksandrę Łukasiewicz, doradca zarządu Expander.

Im krócej tym lepiej

Wydłużenie okresu kredytowania może zmniejszyć bieżące obciążenie naszego portfela. W generalnym rozliczeniu okazuje się jednak, że suma naszego zadłużenia znacznie rośnie. O tym, jak dobrać okres kredytowania, aby nie przepłacić, w rozmowie z Marcinem Krasoniem, analitykiem Open Finance.

Polityka pieniądze

Wicepremier Janusz Piechociński nie spodziewa się, że w rządowym raporcie o systemie emerytalnym będzie konkluzja o likwidacji OFE. Raport zostanie ujawniony w tym tygodniu - potwierdza w TVN CNBC wicepremier i dodaje, że jeszcze nie widział rządowego opracowania. Janusz Piechociński mówił dziś także, że emocje niepotrzebnie rządzą dyskusją o systemie emerytalnym.

RPP w akcji

Stopy procentowe w Polsce mogą jeszcze spaść maksymalnie o 50 punktów bazowych, a cały cykl powinien zakończyć się w lipcu ocenia profesor Anna Zielińska Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że rada będzie w następnych miesiącach obserwować dane napływające z gospodarki. Pomocna przy podejmowaniu dalszych decyzji przez RPP będzie również lipcowa projekcja inflacji.

Robyg inwestuje

Deweloperski Robyg zapełnia swój bank ziemi. Dlatego spółka w czerwcu wyemitowała obligacje za 40 milionów złotych. W całym 2012 roku już za ponad 80 milionów złotych. Spółka planuje dwie, trzy nowe inwestycje w Warszawie. Gościem TVN CNBC był prezes Robyga Zbigniew Okoński.

Czeska afera podsłuchowa

Jeszcze w sobotę mówił, że nie zamierza odchodzić, dziś podaje się do dymisji. Premier Czech - Petr Neczas dziś podaje się do dymisji. Jego centroprawicowa obywatelska partia demokratyczna nie zamierza oddawać władzy. Będzie ona teraz próbowała powołać nowy rząd. Sytuacją u naszych południowych sąsiadów zaskoczona jest prezes spółki Ferro. Producent baterii łazienkowych ma w Czechach fabrykę, która generuje około jedną trzecią przychodów. Prezes Aneta Raczek mówiła w TVN CNBC, że Czechy były zawsze dla niej przykładem kraju, gdzie dobrze prowadzi się biznes.

Abe w Polsce

Energetyczna współpraca Polski i Japonii. Japończycy chcieliby dostarczać Polsce najnowsze technologie jądrowe - wynika z rozmów jakie premier Donald Tusk przeprowadził z premierem Japonii Shinzo Abe. Premier dodał, że współpraca Polsko-Japońska mogłaby dotyczyć także technologii czystego węgla oraz inteligentnych sieci energetycznych. Oficjalna delegacja rządu Japonii gościła w Warszawie w weekend. Rozmowa z ekonomistą Deloitte Polska Hirshi Kaneko.

Wielki brat patrzy

Od czterech do pięciu tysięcy - tyle razy amerykańskie służby w ciągu pół roku korzystały z danych klientów Apple'a. Spółka poinformowała w komunikacie, że zapytania dotyczyły głównie śledztw ws. kradzieży i innych przestępstw. Zdaniem Generalnego Inspektora Danych Osobowych, kontrole amerykańskich służb nie są zaskoczeniem. Rafał Wiewiórowski zwraca uwagę, że amerykańskie prawo - w przeciwieństwie do europejskiego - chroni przede wszystkim obywateli.

Najem okazjonalny

O tym co powinno się znaleźć w umowie najmu np. lokalu na biznes wakacyjny w "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Michałem Balą, kancelaria Piróg i Wspólnicy.

Elastyczny czas pracy

O tym co oznacza w praktyce dla przedsiębiorcy ostatnia zmiana kodeksu pracy dotycząca elastycznego czasu pracy w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Patrycją Zawirską, kancelaria Kl Gates.

Minimalne w górę

O czym musi pamiętać pracodawca w związku z podniesieniem płacy minimalnej w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Magdaleną Zwolińską, kancelaria DLA Piper.

Polityka i pieniądze

Czy projekt zmian do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej ma szanse w sejmie ? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy o tym z posłem PO Marcinem Święcickim.

Zgromadzenie wspólników

O tym jak można bezpiecznie opuścić spółkę z o.o. w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Rafałem Rapalą, partnerem w kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Akcja deregulacja

O tym jakie zmiany wprowadza ustawa deregulacyjna w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Grzegorzem Płatkiem, ekspertem w Departamencie Strategii i Deregulacji w Ministerstwie Finansów.

Firma teraz

O nowych zmianach dla franczyzobiorców sieci Da Grasso w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Magdaleną Piróg, członkiem zarządu Da Grasso.