Rafał Hirsch: jak Summers obalił Piketty'ego

 
6454b976cc3de6d01cecb06e995cd0e8sxc.hu

Czekając na polskie wydanie „Kapitału w XXI wieku” Thomasa Piketty’ego, którego pewnie i tak nie przeczytam, bo ma ponad 700 stron zadowalam się obserwacją odgłosów, jakie dobiegają z sieci w kwestii tej supermodnej na świecie książki. Odgłosy ostatnio trochę się zmieniają. Mam przynajmniej takie wrażenie.

Zachwyt idący w parze z zaskoczeniem wynikającym z wyliczeń i dowodów Francuza powoli mija. Coraz częściej, natomiast pojawiają się polemiki, mnożą się głosy sceptyczne, a niektórzy wręcz próbują tezy Thomasa Piketty’ego obalić. Jest mi z tego powodu miło, bo sam miałem pewne dość istotne wątpliwości już jakiś czas temu. Nie byłem w stanie pojąć jak połączyć ze sobą tezę Francuza o tym, że bogatsi bogacą się coraz szybciej, bo stopa zwrotu z kapitału, który posiadają jest zwykle większa niż średnie tempo wzrostu gospodarczego (czyli, że najbogatsi są zawsze powyżej średniej, przez co nieustannie uciekają materialnie reszcie społeczeństwa) z tezą Lawrence’a Summersa o tym, że kapitał nie przynosi już prawie żadnego zwrotu, mamy przecież rekordowo niskie stopy procentowe.

Z zapartym tchem wziąłem się, więc za lekturę długiego artykułu, który o „Kapitale w XXI wieku” napisał właśnie sam Summers. Podchodząc do tego jak do meczu bokserskiego wydaje mi się, że Amerykanin Francuza znokautował. Oczywiście, kurtuazyjnie docenił monstrualne dzieło i zawarte w nim zebrane dane z ponad 100 lat, ale z wnioskami obszedł się dość bezlitośnie. W moich oczach obalił je całkowicie, dodatkowo tłumacząc dlaczego Piketty nie ma racji. Powiem szczerze, że mi ulżyło, bo perspektywa egzystencji w świecie, w którym nierówność dochodowa i majątkowa rośnie w sposób geometryczny bardzo mnie przygnębiała, a dodatkowo mentalnie zbliżała mnie do komunisty (może, to dlatego, że niedawno czytałem książkę o Leninie).

Larry Summers pisze, że po pierwsze Piketty liczy kapitał brutto, a nie netto, czyli nie uwzględnia amortyzacji, czyli tego, że kapitał się czasami zużywa (jeśli ma formę, na przykład fabryki, którą ktoś posiada). Amortyzacja powoduje, że faktyczny zwrot z kapitału jest mniejszy niż się Piketty’emu wydaje.

Po drugie Piketty zakłada, że właściciele kapitału co roku w całości go reinwestują. A to nie jest prawda. Summers pisze, że na przykład najpowszechniejszą formą prywatnego kapitału w USA są mieszkania, które są własnością ludzi, którzy w nich mieszkają. Podejrzewam, że w innych krajach też tak jest. Otóż właściciel mieszkania oczywiście ma korzyść z tego, że ma mieszkanie, bo dzięki temu nie musi wydawać pieniędzy na mieszkanie wynajmowane. Jest to, więc korzyść w postaci oszczędności. Ale, to nie oznacza, że to mieszkanie staje się z roku na rok coraz więcej warte, nie staje się też od tego większe. Korzyść nie ma formy gotówkowej, a więc najczęściej jest na bieżąco konsumowana, a nie inwestowana (nikt chyba nie odkłada co miesiąc równowartości tego, ile musiałby płacić za swoje mieszkanie, gdyby je wynajmował od kogoś innego) Czyli, to jest kapitał, którego oprocentowanie nie jest większe niż średni wzrost gospodarki. A, skoro tak, to fundament książki Piketty’ego, nierówność r>g, czyli "oprocentowanie kapitału > stopa zwrotu w gospodarce" nie jest zawsze prawdziwy. A, skoro tylko bywa prawdziwy czasami, a nie zawsze, to niestety całą teorię można wyrzucić do kosza. Albo może na szczęście.

Zdaniem Summersa za wzrost nierówności odpowiada rozwój technologiczny i globalizacja. Globalizacja, która pozwala ciąć koszty poprzez przenoszenie produkcji do miejsc z tańsza siłą roboczą, a, z drugiej strony pozwala sprzedawać dobre pomysły na niespotykaną wcześniej skalę. Przykład: George Eastman – założyciel Eastman Kodak, który wprowadził do powszechnego obiegu aparat fotograficzny i Steve Jobs. Obydwaj wymyślili i sprzedawali rewolucyjne, przełomowe produkty. Ale firma Eastmana 100 lat temu nie stała się przez to największa na świecie. Nie sprzedał swoich aparatów prawie wszystkim w Ameryce, Europie i w Azji. Nie miał takich możliwości dystrybucyjnych. A Jobs miał i to wykorzystał. To nie jest kwestia natury kapitalizmu, tylko globalizacji. W przyszłości zdaniem Summersa największy wpływ na pogłębianie się nierówności dochodowych będzie mieć technologia, czyli rozwój druku 3D, czy wykorzystania robotów. Przez to coraz więcej ludzi będzie niepotrzebnych w swoich dotychczasowych miejscach pracy, a jednocześnie właściciele firm wykorzystujących te wynalazki będą bogacić się coraz szybciej.

Nie jest to perspektywa weselsza, niż ta wynikająca z twierdzeń Thomasa Piketty’ego, ale Lawrence Summers przynajmniej nie twierdzi, że narastanie nierówności, to wrodzona cecha kapitalizmu, której nie da się usunąć.

Autor: Rafał Hirsch

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP