Polska staje się coraz bardziej istotną cząstką rozwoju gospodarki europejskiej - mówił prezydent RP Bronisław Komorowski podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Prezydent podkreślił, że "ważne jest wzajemne zaufanie pomiędzy państwem a przedsiębiorcami". I zwrócił uwagę, że nadal brakuje w Polsce mechanizmów wspierania innowacyjności, a bez nich trudno jest konkurować na globalnym rynku.
Zdaniem prezydenta EKG "jest dobrą ilustracją osiągnięć Polski poprzez uczestnictwo w Unii Europejskiej i zdolność wykorzystywania wielkiej szansy, jaką jest funkcjonowanie przez nasz wolny kraj w systemie świata zachodniego".
Ważna cząstka
- Rozwój ekonomiczny naszego kraju jest nie tylko cząstką rozwoju całej gospodarki europejskiej, ale również jest czymś ważnym z punktu widzenia przełamania kryzysu w gospodarkach krajów europejskich oraz zbudowaniem dobrej perspektywy dla skutecznego konkurowania przez gospodarki UE z resztą świata - dodał prezydent.
Kluczowe zaufanie
Zdaniem Komorowskiego w rozwoju gospodarki ważne jest zaufanie pomiędzy państwem a przedsiębiorcami. - To zaufanie musi być wzajemne. Z jednej strony świadome budowanie postaw odpowiedzialności za gospodarkę, płacenie podatków. A z drugiej, ze strony państwa musi to być zaufanie budowane poprzez przekonanie ludzi płacących podatki, w tym przedsiębiorców, że i oni są traktowani na zasadzie poczucia wzajemnej lojalności - mówił Komorowski.
Brak mechanizmów
Według prezydenta kluczem do budowania konkurencyjnej gospodarki i dobrobytu w Polsce będzie innowacyjność. - Nie da się dalej konkurować wyłącznie niskimi kosztami pracy, a konkurować trzeba. Wciąż brakuje mechanizmów wspierania innowacyjności. Przez ostatnie 25 lat nie pojawiły się w polskim systemie podatkowym ulgi istotnie wpływające na tempo innowacji. Zachęcające do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej - twierdzi Komorowski. - Nie zaczynamy od zera, ale z rankingów innowacyjności jasno wynika, że najwięcej do zrobienia mamy m.in. w dziedzinie otwarcia uczelni wyższych na doktorantów z zagranicy oraz w obszarze inwestycji małych i średnich firm w zakresie badań i rozwoju - dodał.
Będą ulgi?
Komorowski przypomniał, że złożył w Sejmie projekt ustawy, który ułatwi przedsiębiorcom inwestycje w innowacyjność. - Chodzi o sięgającą 150 proc. ulgę podatkową na innowacje. Po wejściu w życiu ustawy mali i średni przedsiębiorcy, którzy wydadzą na badania i rozwój np. 100 tys. złotych odliczą od swoich przychodów 150 tys. zł. Duże przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć od przychodu 120 proc. wydatków na badania i rozwój. Różnica w ulgach będzie impulsem do tego, by duże firmy część prac badawczo-rozwojowych zlecały małym firmom. To będzie się opłacało obu stronom. Dzięki tej ustawie spółki podwyższonego ryzyka wspierające innowacje, będą całkowicie zwolnione z podatku CIT. To będzie konkretny atut Polski w globalnym wyścigu o przyciągnięcie kapitału inwestycyjnego - tłumaczył Komorowski.
Tańszy patent
Prezydent zapowiedział, że zamierza zlikwidować opodatkowanie w przypadku wniesienia patentu w zamian za udziały w spółce. - To istotne, aby nie tylko wymiar finansowy, kupno udziału w spółce było nagradzane ulgami podatkowymi, ale także zniesienie tego co jest w głowie, czyli tego co jest wartością z punktu widzenia uzyskiwania konkurencyjności przedsiębiorstwa. Dziś też to jest możliwe, ale trzeba czekać na sukces. To tak jakby dawać ulgi kandydatom do nagrody Nobla, ale tylko pod warunkiem jej zdobycia. To trzeba zmienić - uważa Komorowski. Komorowski mówił, że ambicją Polski jest eksport technologii, a nie technologów. - Eksport patentów, a nie ich wynalazców. Jestem przekonany, że droga do zatrzymania utalentowanych i młodych w Polsce wiedzie przez innowacyjność. To właśnie z myślą o młodych Polkach i Polakach zgłosiłem ideę karty młodego przedsiębiorcy. Karta nie będzie gwarancją sukcesu w biznesie, ale będzie ten sukces ułatwiać na starcie działalności gospodarczej - mówił Komorowski.
Deklaracja
Prezydent złożył też deklarację, że jeśli proponowane przez niego rozwiązania wejdą w życie, to Polska w ciągu 10 lat znajdzie się w pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych gospodarek UE. - Złożone przeze mnie ustawy, to istotny krok w tym właśnie kierunku. Innowacyjność to recepta na dobrą przyszłość - dodał.
Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,