Konkurencyjność i innowacyjność gospodarki zależy w dużej mierze od kwalifikacji kadr, ich wiedzy i doświadczenia. Potrzebujemy dobrze wykształconych kadr - mówił wicepremier Janusz Piechociński podczas konferencji "Przygotowywanie wykwalifikowanych kadr dla gospodarki".
- W ostatnim czasie obserwujemy powrót do szkolnictwa zawodowego. To bardzo dobry znak, ale należy pamiętać, że to proces, który wymaga wsparcia na każdym możliwym poziomie: rządowym, regionalnym i lokalnym - dodał. Spotkanie zorganizowane zostało przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ministerstwo Gospodarki.
Szczególny nacisk
Wicepremier Piechociński podkreślił, że Ministerstwo Gospodarki kładzie szczególny nacisk na rozwój systemu dualnego. Dzięki temu uczniowie mogą odbywać zajęcia teoretyczne w szkołach, natomiast praktykę w konkretnych zakładach pracy.
- Podzielając przekonanie, iż najbardziej skutecznym sposobem edukacji zawodowej młodzieży jest łączenie teorii ze zdobywaniem przez uczniów praktycznych umiejętności na rzeczywistych stanowiskach pracy w nowoczesnych firmach, zobowiązaliśmy zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi do zachęcanie firm strefowych do tworzenia miejsc praktyk i staży dla uczniów oraz uruchamianie klas patronackich - powiedział.
Szef resortu gospodarki przypomniał, że z inicjatywy zarządów specjalnych stref ekonomicznych tworzone są również klastry edukacyjne, które skupiają firmy, szkoły zawodowe oraz starostwa powiatowe, a także inne podmioty zainteresowane rozwojem kształcenia zawodowego takie, jak izby rzemieślnicze i kuratoria oświaty. Dodał, że ma nadzieję, iż proces rozwoju szkolnictwa zawodowego będzie przyspieszał, a dzięki współpracy nauki i biznesu uda się przygotować i wykształcić kadry na przyszłość.
Podczas konferencji Piechociński oraz prezes Jerzy Bartnik podpisali deklarację o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego między Ministerstwem Gospodarki a Związkiem Rzemiosła Polskiego. Ponadto 27 przedstawicieli Izb Rzemieślniczych z całego kraju odznaczono Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej za działania na rzecz edukacji zawodowej.
Autor: mn / Źródło: PAP