Niskie stopy procentowe zachęcają do brania kredytów, także tych hipotecznych na wymarzone “M”. Trzeba jednak pamiętać, że zakup mieszkania wiąże się z dodatkowymi kosztami oprócz ceny samego lokalu, a miesięczne raty mogą zostać powiększone o często przez nas nieoczekiwane koszty. W programie “Biznes dla ludzi” Paweł Blajer zapytał o opłaty około kredytowe - te bankowe i te pozabankowe.
Do opłat pozabankowych możemy w pierwszej kolejności zaliczyć podatek od czynności cywilno-prawnych (tzw. PCC), koszty ustanowienia hipoteki, taksy notarialne, czy ewentualne prowizje dla agencji nieruchomości. Wśród technicznych opłat, które musimy ponieść na rzecz banku podczas bieżącej obsługi kredytu znaleźć się również mogą opłaty za m.in. zmianę oprocentowania na wniosek kredytobiorcy, zmianę terminu spłaty rat, czy zmianę harmonogramu spłaty kredytu.
- Pierwsza grupa opłat, które pojawiają się przy transakcji nabycia nieruchomości to są te około transakcyjne. Niezależnie od tego czy kupujemy mieszkanie za gotówkę, czy na kredyt, to one się pojawią. Mam na myśli taksę notarialną, a jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, to pojawi się też 2 proc. podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) - podkreślił Michał Krajkowski z DK Notus. Dodatkowe opłaty pojawiają się też, gdy finansujemy zakup mieszkanie z kredytu. - W tym roku nie sfinansujemy zakupu kredytem na 100 proc. wartości nieruchomości. Musimy mieć 10 proc. wkładu własnego, żeby dostać kredyt na pozostałą część. Dodatkowo bank pobierze od nas prowizję za udzielenie kredytu (od 1 do 2 proc.). W przypadku kredytu dochodzą też opłaty za wycenę nieruchomości, dodatkowe ubezpieczenia, które musimy wykupić - dodał Krajkowski. - Później już mieszkając w nieruchomości kosztami, które ponosimy to jest rata kredytu. Dodatkowo są to ubezpieczenia, które będzie wymagał bank - na życie i ubezpieczenie nieruchomości. Bank może też pobrać od nas opłaty za dodatkowe czynności. Jeśli np. chcemy wydłużyć okres spłaty, zmienić system spłat z rat równych na malejące lub podpisać aneks do umowy, bank ma prawo pobrać od nas opłaty określone w tabeli opłat i prowizji - dodał ekspert. “Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.15.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu