Tech
Partner serwisu

Granice "prawa do bycia zapomnianym". Google wygrywa z Francją

"Prawo do bycia zapomnianym" ma swoje ograniczenia. Koncern Google wygrał we wtorek batalię sadową z Francją przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Jak wynika z orzeczenia, to uprawnienie dotyczy tylko wersji wyszukiwarki w państwach członkowskich, ale już nie poza UE.

Banki dostosują się albo znikną. Zmiany mogą być rewolucyjne

To nie konieczność dodatkowego wpisywania numeru PIN przy transakcjach kartą, ale wprowadzenie tak zwanej otwartej bankowości może być największą zmianą, jeśli chodzi o przepisy, które obowiązują od soboty. Jak ocenia Grzegorz Cimochowski z Deloitte, banki, jakie znamy dziś, albo się dostosują, albo znikną, a kluczowe będą podmioty, które zbudują trwałą bezpośrednią relację z klientem.

Google zapłaci Francji miliard euro

Google zapłaci blisko miliard euro kary. Na taką ugodę technologiczny gigant poszedł z francuską prokuraturą w toczącym się od 2015 roku dochodzeniu w sprawie unikania płacenia podatków. Według francuskiego rządu sprawa może być precedensowa. Kwota jest i tak mniejsza od tej, której początkowo domagał się francuski resort finansów.

Apple pokazał nowe iPhone'y

Apple zaprezentował swoje najnowsze smartfony - iPhone'a 11, 11 Pro i 11 Pro Max. Podczas prezentacji w siedzibie głównej Apple pokazano też nowe modele tabletu iPad i zegarka Apple Watch.

Twitter zablokuje reklamy państwowych mediów

Państwowe media nie będą mogły publikować reklam na Twitterze. Decyzja wiąże się z prowadzoną na platformie społecznościowej kampanią dezinformacyjną przeciwko prodemokratycznym protestom w Hongkongu.

Francuski minister: nie zrezygnujemy z nowego podatku

Paryż nie zamierza rezygnować z podatku cyfrowego - poinformował minister finansów Francji Bruno Le Maire. Polityk zaapelował jednocześnie, aby nie łączyć tej kwestii z innymi taryfami. Wcześniej odpowiedź na działania Francji zapowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Najpierw potężna kara, potem dobre wyniki

Kilka godzin po otrzymaniu ogromnej kary za naruszenie zasad dotyczących prywatności, Facebook pochwalił się lepszymi od oczekiwań wynikami kwartalnymi. Firma Marka Zuckerberga w drugim kwartale zanotowała 1,99 dolarów zysku netto na akcję, a rynek spodziewał się zysku w wysokości 1,88 dolarów na akcję.

Rewolucja jak na dłoni. Chip zamiast klucza i karty płatniczej

Zakupy bez gotówki i karty płatniczej czy odblokowanie drzwi. To tylko niektóre ułatwienia, które mogą dać chipy wszczepiane ludziom pod skórę. Na taki krok do tej pory zdecydowało się cztery tysiące Szwedów. Chociaż zastosowaniu tego rozwiązania towarzyszą kontrowersje, to - jak przekonywał we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl - jeśli będziemy świadomymi użytkownikami technologicznej rewolucji, to możemy na tym sporo skorzystać.

"Największe kłamstwo internetu". Eksperci ostrzegają

Najlepiej od razu założyć, że wszystkie informacje, które umieszczasz w internecie, prędzej czy później zostaną ujawnione – ostrzegają eksperci od bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. I radzą: czytajcie regulaminy i politykę prywatności, w smartfonach wyłączcie automatyczne wykrywanie sieci Wi-Fi, zwracajcie uwagę, na co pozwalacie instalowanym aplikacjom, a zanim je ściągniecie, sprawdźcie komentarze.

Wątpliwości w sprawie popularnej aplikacji. Zapowiedź ministra

Istnieje możliwość przekazywania danych w sposób niekontrolowany. My staramy się potwierdzić, czy rzeczywiście tak jest - powiedział w czwartek minister cyfryzacji Marek Zagórski. W ten sposób odniósł się do kontrowersji w sprawie popularnej aplikacji FaceApp. Resort apeluje o ostrożność przy korzystaniu także z innych produktów udostępnianych właścicielom telefonów, zwłaszcza że problem ochrony naszej prywatności nie dotyczy tylko aplikacji stworzonej przez Rosjan.

Kontrowersyjna aplikacja. Ministerstwo ostrzega i zapowiada "kroki prawne"

Stworzona przez Rosjan aplikacja FaceApp właśnie przeżywa drugą młodość. W mediach społecznościowych znów zapanowała moda na przerabianie zdjęć twarzy za jej pomocą. W tym szaleństwie nie brakuje jednak kontrowersji. "Czy naprawdę wiedza, jak będziemy wyglądać za 50 lat, jest tak cenna, by sprzedawać za nią zasoby do wszystkich danych w telefonie?" - pyta Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji. Jak zapowiedział, ministerstwo podejmie "stosowne kroki prawne względem aplikacji".