Spadki właściciela Facebooka warte więcej niż reszta spółek na nowojorskiej giełdzie

Źródło:
PAP, CNN

Mocne spadki na Wall Street. Czwartkowa sesja przerwała serię czterech wzrostowych dni z rzędu. Wyprzedaż dotknęła szczególnie spółki z branży technologicznej po niezadawalających wynikach kwartalnych Meta Platforms, właściciela Facebooka. Jak pisze CNN - kapitalizacja rynkowa Meta spadła o kwotę większą niż całkowita wycena większości spółek publicznych na nowojorskiej giełdzie. Wartość udziałów Marka Zuckerberga w spółce spadła o ponad 30 miliardów dolarów, a on sam spadł w rankingu miliarderów Bloomberga.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,45 proc., do 35.111,16 pkt.

DJI

S&P 500 na koniec dnia stracił 2,44 proc. i wyniósł 4.477,43 pkt.

SP500

Nasdaq Composite zniżkował 3,74 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.878,82 pkt.

NASDAQ

Wall Street. Meta z dużymi spadkami

- Sektor technologiczny wszedł w 2022 rok z jednymi z najgorszymi nastrojami od czasu krachu dotcomów ponad dwie dekady temu. Jednak największe amerykańskie marki technologiczne nadal dostarczają odpowiedzi, których oczekuje rynek, czyli lepszych od oczekiwań wyników finansowych – powiedział Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

- Facebook to fundament zaufania. To spółka znajdująca się w posiadaniu bardzo szerokiego grona inwestorów jako kluczowa część portfela, więc kiedy ma tak trudne czasy jak teraz, to niszczy zaufanie do całości rynku. Podstawowe obecnie pytanie brzmi, czy to problemy specyficznie związane z Meta, czy znajdą one przełożenie na inne spółki - powiedział JJ Kinahan, główny strateg rynkowy z TD Ameritrade.

Meta Platforms podczas czwartkowej sesji spadła o ponad 26 proc., zmniejszając o prawie 240 miliardów dolarów wartość rynkową. To największy dzienny spadek notowań akcji tej spółki. Dawny Facebook pokazał gorsze od oczekiwań zyski za czwarty kwartał 2021 roku oraz rozczarowujące prognozy przychodów na pierwszy kwartał 2022 roku.

Zysk Mety na akcję wyniósł 3,67 USD wobec oczekiwanych przez rynek 3,84 USD. Przychody koncernu wyniosły 33,67 mld USD, a rynek spodziewał się, że sięgną 33,4 mld USD.

W ostatnim kwartale 2021 roku Facebook stracił około pół miliona aktywnych, dziennych użytkowników - ich liczba spadła z 1,930 mld do 1,929 mld. To pierwszy spadek tego wskaźnika w 18-letniej historii serwisu.

Liczba miesięcznych użytkowników Facebooka pozostawała na względnie stałym poziomie 2,91 mld. Według szacunków, przychody spółki Meta w czwartym kwartale były w przedziale 27-29 mld dolarów. Podczas gdy analitycy spodziewali się przychodów w wysokości 30,15 mld dolarów - wynika z danych firmy Refinitiv.

Oszałamiający spadek wartości przypomina o tym, jak ogromny jest gigant technologiczny. Jak pisze portal telewizji CNN kapitalizacja rynkowa Meta spadła o kwotę większą niż całkowita wycena większości spółek publicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Meta obniża prognozy zysków

Meta prognozuje, że w pierwszym kwartale 2022 roku jej przychody znajdą się w przedziale od 27 mld USD do 29 mld USD. Analitycy spodziewali się, że w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku koncern będzie miał 30,15 mld USD przychodów.

W dół szły również akcje innych portali mediów społecznościowych - Snap tracił 19 proc., a Twitter 5,5 proc.

- Obniżenie prognozy zysków przez Meta i inne firmy zaskoczyło rynki. Wyprzedaż w sektorze technologii rozszerzyła się w czwartek na inne branże, a gdy Fed przygotowuje się do podniesienia stóp procentowych, możemy zaobserwować większą zmienność w przyszłości - powiedział Kenneth Broux, strateg w Societe Generale w Londynie.

Honeywell szedł w dół ponad 7 proc. Przychody spółki w czwartym kwartale sięgnęły 8,66 mld USD, a rynek szacował je na 8,73 mld USD

.Akcje Spotify spadły około 17 proc. Serwis streamingu audio opublikował słabszą niż oczekiwano prognozę wzrostu liczby stałych abonentów.

Zuckerberg spada w rankingu Bloomberga

Jeszcze przed wczorajszym zamknięciem sesji Mark Zuckerberg, założyciel Facebooka był na siódmym miejscu w rankingu Bloomberg Billionaires Index. Teraz po tym, jak jego udziały w spółce potaniały o o ponad 30 miliardów dolarów - Zuckerberg zamyka pierwszą dziesiątkę miliarderów z majątkiem około 90 miliardów dolarów. Na pierwszym miejscu jest Elon Musk, z portfelem wycenianym na 231 miliardów dolarów.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Sergei Elagin/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Darczyńcy przekazali komitetowi Super PAC, który wspiera Joe Bidena w wyścigu prezydenckim, że zamrozili wsparcie w wysokości około 90 milionów dolarów. To jeden z najbardziej wyrazistych przykładów negatywnych skutków słabego występu prezydenta Bidena w debacie pod koniec czerwca - podał "New York Times".

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Darczyńcy zamrozili 90 milionów dolarów na kampanię prezydencką Bidena

Źródło:
"New York Times"

Posłowie zdecydowali się przyjąć bez poprawek Prawo komunikacji elektronicznej oraz ustawę wprowadzającą jego przepisy. Ustawy trafią teraz do Senatu. - To ważny dzień, rynek telekomunikacyjny dostał dziś swoją konstytucję. To dobra wiadomość dla każdego obywatela, wprowadzamy bowiem wiele ważnych zmian, które pozytywnie wpłyną na nasze życie w kontekście wykorzystywania technologii - powiedział wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Rewolucyjne zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Piątkowe problemy z dostępem do strony internetowej Sejmu były skutkiem ataku DDoS. Miał on doprowadzić do tego, żeby nie było łączności ze stroną Sejmu przez urządzenia korzystające z karty SIM - przekazał marszałek izby Szymon Hołownia.

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Atak na stronę Sejmu. Marszałek Hołownia o "różnych siłach"

Źródło:
PAP

W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą oczekiwać obniżek cen paliw na stacjach - wynika z prognoz analityków portalu e-petrol.pl. Benzyna i olej napędowy oraz opałowy mogą potanieć w hurcie o kilka złotych na metrze sześciennym. Według analityków benzyna powinna kosztować 6,35-6,46 zł/l, a diesel 6,38-6,49 zł/l.

Dobre prognozy dla kierowców

Dobre prognozy dla kierowców

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że według jej wstępnej oceny platforma X naruszyła unijny akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych między innymi z weryfikacją kont na platformie, przejrzystością reklam i dostępem naukowców do danych.

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Bruksela kontra platforma X. "Naruszyła unijny akt"

Źródło:
PAP

W drugim kwartale 2024 roku ceny mieszkań na rynku wtórnym w pięciu miastach - Warszawie, Łodzi, Krakowie, Gdańsku i we Wrocławiu - wzrosły od 10 do 31 procent rok do roku - dowiadujemy się z raportu Barometr Metrohouse i Credipass. Wskazano przy tym, że liczba dostępnych lokali wzrosła, a zainteresowanie kupców spadło.

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Mieszkania na rynku wtórnym. Tak rosną ceny w największych miastach

Źródło:
PAP

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie narażenia firmy na szkodę w wysokości 84 milionów złotych oraz wyrządzenia szkody w kwocie 2,6 miliona złotych - poinformowały w piątek Lasy Państwowe. Jak podano, chodzi o zakup i okoliczności produkcji nowych mundurów dla pracowników.

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Lasy Państwowe zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o nowe mundury

Źródło:
PAP