Współzałożyciel Twittera Jack Dorsey zrezygnował z funkcji prezesa spółki ze skutkiem natychmiastowym - poinformował portal CNN, powołując się na oświadczenie firmy. Dorsey ma pozostać członkiem zarządu Twittera przynajmniej do przyszłego roku.
Parag Agrawal, dyrektor ds. technologii Twittera, ma objąć stanowisko prezesa.
- Zdecydowałem się opuścić Twittera, ponieważ wierzę, że firma jest gotowa na odejście swoich założycieli - powiedział Dorsey cytowany w oświadczeniu. - Moje zaufanie do Paraga jako dyrektora generalnego Twittera jest głębokie. Jego praca w ciągu ostatnich 10 lat była znacząca. Jestem wdzięczny za jego umiejętności, serce i duszę. Nadszedł jego czas, by przewodzić - dodał.
Dorsey rezygnuje z funkcji prezesa Twittera
W oświadczeniu udostępnionym na koncie na Twitterze Dorsey napisał, że chce, aby wszyscy wiedzieli, że to była jego decyzja. "Oczywiście była to dla mnie trudna decyzja. Uwielbiam tę usługę i firmę (...). Jestem naprawdę smutny... ale też bardzo szczęśliwy. Niewiele jest firm, które osiągają ten poziom. I nie ma wielu założycieli, którzy wybierają swoją firmę zamiast własnego ego. Wiem, że udowodnimy, iż to był właściwy ruch" - stwierdził.
Odejście następuje sześć lat po tym, jak Dorsey wrócił do roli dyrektora generalnego. Podczas kadencji Dorseya Twitter zaczął przynosić zyski, zanotował kwartał z obrotem w wysokości miliarda dolarów i zaczął testować oraz udostępniać szeroką gamę funkcji przyciągających użytkowników. Twitter, jak i inne media społecznościowe, również musiał stawić czoła wyzwaniu moderowania treści oraz rosnącej kontroli ze strony prawodawców i opinii publicznej - pisze CNN.
CNBC jako pierwsza poinformowała o rezygnacji Dorseya. Akcje Twittera skoczyły aż o 10 proc. po tej informacji.
Dorsey jako szef Twittera
Choć znacznie mniejszy od konkurentów, takich jak np. Facebook, Twitter odgrywał kluczową rolę w debatach na temat tego, czy i w jakim stopniu media społecznościowe powinny być odpowiedzialne za ograniczanie mowy nienawiści czy dezinformacji na swoich stronach. Dorsey kilkakrotnie zeznawał przed Kongresem w związku z krytyką postępowania jego firmy w tej kwestii - czytamy na portalu CNN.
Dorsey pełni również funkcję dyrektora generalnego Square, firmy płatniczej, której również jest współzałożycielem. Tego lata Dorsey zasugerował, że może chcieć opuścić Twitter i Square i zająć się projektami związanymi z bitcoinami.
Dorsey po raz pierwszy został przesem Twittera w 2007 roku, ale został zmuszony do rezygnacji z tej roli w następnym roku. Wrócił jako CEO w 2015 roku.
W 2013 roku, gdy Twitter wszedł na giełdę, Dorsey został miliarderem i według magazynu "Forbes" dysponuje obecnie fortuną rzędu 11,8 mld dolarów - podaje AFP.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock