Polska i Świat

Polska i Świat

To nie są i nie będą łatwe rozmowy. Polska i Węgry, które mają kłopoty z przestrzeganiem unijnych zasad praworządności, mogą, ale nie muszą, stracić miliardy euro. Sebastian Wasilewski.

Kilka wesel i pogrzeb - i mamy nowe ogniska koronawirusa w Polsce. Rząd planuje poluzowanie obostrzeń, tymczasem w niektórych rejonach w Polsce przybywa przypadków koronawirusa. Przybywa także pytań o podejrzane zakupy Ministerstwa Zdrowia. Anna Wilczyńska.

Zmieniają się zasady informowania o zarobkach posłów. Posłowie nie będą już musieli informować wszystkich, ile dorobili na umowy o dzieło i zlecenie poza Sejmem. Opozycja alarmuje, że to kolejne pole do możliwych nadużyć. I przypomina sprawę marszałka Stanisława Karczewskiego, który miał zarobić ponad 400 tysięcy złotych odbywając płatne dyżury w szpitalu. Adrianna Otręba.

Naruszenie konstytucji, wspomaganie przez telewizję państwową jednego kandydata i naruszenia ze strony administracji rządowej. Komitet wyborczy Rafała Trzaskowskiego złożył do Sądu Najwyższego protest wyborczy. Odnotowano ponad dwa tysiące zawiadomień o nieprawidłowościach. Maciej Warsiński

Dla władz niezależna i sprawnie działająca komisja państwowa do spraw pedofilii to śmiertelne zagrożenie - mówi ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Sejm powołał członków do państwowej komisji do spraw pedofilii. Dawid Rydzek.

Szef NIK Marian Banaś składa zawiadomienie do prokuratury i chce odwołania swojego zastępcy - człowieka PiS, Tadeusza Dziuby. Dziennikarze Onetu ujawniają informacje o gigantycznych premiach wypłacanych w instytucji. Monika Celej.

Jaka będzie druga kadencja Andrzeja Dudy? Prezydent mówi o budowaniu wspólnoty, ale unika tematu praworządności. Temat znów wraca, bo w PiS znów słychać o kolejnych pomysłach. Michał Tracz.

Prezydent Andrzej Duda przez 11 minut myślał, że rozmawia z sekretarzem generalnym ONZ. W rzeczywistości zadzwonili do niego rosyjscy youtuberzy. Nagranie wyciekło do sieci i ruszyła lawina pytań: jak to możliwe, że doszło do czegoś takiego i że nikt nie zorientował się, łącznie z prezydentem, że to oszustwo? Dawid Rydzek.

Opozycja mówi wprost, że to kompromitacja i pałacu, i służb. Głos zabierają też eksperci, wskazując, gdzie zawiodły procedury. Rozmowy na tak wysokim szczeblu nie powinny odbywać się bez tłumacza, ale to nie jedyny błąd. Pytanie, czy ktoś z otoczenia prezydenta za to odpowie. Jakub Loska.

Tylko w środę Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne 264 nowe przypadki zachorowań. Zmarło sześć osób. Kolejne ogniska zachorowań są między innymi w Małopolsce po koncercie i pogrzebie znanej góralki. W powiecie rawickim w Wielkopolsce po weselu na COVID-19 zachorowało blisko 80 osób. Zakażone są też siostry zakonne w Lublinie i żołnierze, którzy wrócili z misji. Anna Wilczyńska.

Co z wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli? Marian Banaś chce odwołania swojego zastępcy. Składa zawiadomienie do prokuratury, wcześniej złożył wniosek do marszałek Sejmu. Powód? Tadeusz Dziuba miał ingerować w pracę nad raportem dotyczącym Beaty Kempy. Opozycja patrzy na to, co się dzieje i przeciera oczy ze zdumienia. Takiej sytuacji jeszcze nie było. Dlatego znów wraca stwierdzenie o pancernym Marianie i cichej wojnie na górze. Monika Celej.

Czy powstanie obiecany przez Andrzeja Dudę Fundusz Medyczny, którego budżet miał wynosić dwa miliardy złotych - czyli tyle, ile prezydent zamiast na onkologię przekazał mediom publicznym? Kampania wyborcza się skończyła, od obietnicy mijają już ponad trzy miesiące, a ustawa prezydenta nadal nie jest rozpatrzona przez komisję zdrowia. O obietnicy i jej powyborczej realizacji Adrianna Otręba.

Kto zapłaci za aktywność rządu w kampanię prezydenta Dudy? Obserwatorzy OBWE krytykują rządzących za zbyt duże zaangażowanie i wyliczają, że kampanijnych spotkań z przedstawicielami rządu było ponad 80, niektórzy twierdzą, że nawet 200. Maciej Warsiński.

Eksperci OBWE ocenili wybory prezydenckie - o ile nie mają zastrzeżeń co do organizacji drugiej tury, o tyle do sposobu prowadzenia kampanii już tak. Była wroga, nastawiona na retorykę nietolerancji. Zarzucają też stronniczość mediów publicznych i zbyt duże zaangażowanie władzy w kampanię Andrzeja Dudy. Michał Tracz.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i pytanie, czy miało prawo wysłać komunikat związany z wyborami? Eksperci nie widzą sensu, bo nie było żadnego zagrożenia, a do informowania o zagrożeniach centrum powołano. Przedstawiciele centrum się tłumaczą, ale czy ich wyjaśnienie przekonuje? Patryk Rabiega.

Jaka będzie druga kadencja Andrzeja Dudy? Prezydent stawia na budowanie wspólnoty - polityczni oponenci w jego słowa nie wierzą, bo, jak mówią, przez pięć lat uprawiał prezydenturę partyjną. Tyle że teraz sytuacja się zmienia - Andrzej Duda wie, że to jego ostatnie pięć lat w Pałacu Prezydenckim, co podkreślił w słowach, że tym razem będzie odpowiadał przed Bogiem, historią i narodem. Dawid Rydzek.

Autobus zderzył się z autem i uderzył w drzewa. Trzy osoby zginęły, wiele jest rannych, niektóre w ciężkim stanie. Do wypadku doszło w Mierzynie w województwie pomorskim. Monika Celej.

Marian Banaś odsunął od nadzoru swojego zastępcę Tadeusza Dziubę - do zeszłego roku posła PiS. Jak mówi - po to, żeby zagwarantować niezależność kontroli. Jest wniosek o odwołanie i wniosek do prokuratury. Opozycja mówi o wojnie na górze. Sylwia Piestrzyńska.