Polska i Świat

Polska i Świat

Zewsząd w ostatnich dniach słychać informacje o brakach w personelu medycznym. Rozwiązaniem mogłoby być sprowadzanie lekarzy z zagranicy, ale czy to wykonalne? Czy ich uprawnienia obowiązywałyby też w Polsce? Anna Wilczyńska.

To miał być dzień pod znakiem ustawy covidowej i informacji Mateusza Morawieckiego na temat walki z epidemią. Tak się nie stało. Na wniosek opozycji posiedzenie zostało odroczone do środy. Opozycja mówi, że ma dość tego, że dostaje tak mało czasu na zapoznanie się z projektami ustaw - zwłaszcza tak istotnych. Obóz władzy mówi, że to politykierstwo. Barbara Sobska.

Przez pandemię i obostrzenia matki zostały oderwane od swoich nowo narodzonych dzieci na tygodnie, a nawet miesiące - to rzeczywistość niejednego polskiego szpitala. Historie są różne, ale zawsze są łzy.

Łzy matek i ojców - to dramat całych rodzin związany z rozłąką przez pandemię. Czy faktycznie jest w pełni uzasadniona? Są pytania i specjalna petycja do ministra zdrowia. Materiał Karoliny Bałuc.

Koniec zakazu handlu w niedzielę? Na razie ze znakiem zapytania, ale jest taki plan. Bo jest pandemia, a rząd coś musi zrobić z potencjalnym tłokiem w sklepach. Zwłaszcza, że teraz z powodu obostrzeń kolejki już są większe. Materiał Michała Tracza.

Zamknięte siłownie i weselne sale – to dla przedstawicieli branży dramat i tragedia. Czują się pokrzywdzeni, bo uważają, że zostali nadmiernie przez rząd zamrożeni. W pandemii stracili wiele już raz. Teraz zaczyna być podobnie. W ministerstwie rozwoju trwają rozmowy. Materiał Adrianny Otręby.

Dlaczego zemdlał Roman Giertych? - pyta rodzina i obrońcy, bo jak sugeruje sam mecenas Giertych - to, że stracił przytomność, miało być związane z działaniem jednego z agentów CBA podczas przeszukania jego mieszkania. Materiał Jacka Tacika.

84-letni mężczyzna spod Częstochowy miał pozytywny wyniku testu na COVID-19. Do szpitala dotarł za późno. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Czy pandemia nauczyła nas szanować jedzenie? Nadal sporo wyrzucamy, bo kupujemy za dużo. Z drugiej strony w czasie pandemii zaczęliśmy częściej gotować, a to może zmienić nasze nawyki. Materiał Karoliny Bałuc.

W związku z rosnąca liczbą zakażeń rząd od soboty wprowadza nowe restrykcje dla branży fitness i dla rozrywki - strefa nie ma znaczenia, bo w obu siłownie i kluby muszą być zamknięte, a to oznacza dla nich kolejny lockdown, którego tym razem mogą już nie przeżyć. Materiał Adrianny Otręby.

Co zrobić, kiedy podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem? Gdzie najpierw zadzwonić, kto kieruje nas na test i gdzie go można wykonać? Pytania ważne, bo coraz więcej osób czuje się chorych, ale nie każdy wie, gdzie należy kierować pierwsze kroki. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Nie do wszystkich obowiązek zakrywania ust i nosa przemawia. Przeciwnicy maseczek tak bardzo są im przeciwni, że tłumnie ruszyli do lekarzy po zaświadczenia zwalniające ich z tego obowiązku. Lekarze zatem tłumaczą, kto może nosić maseczkę, a kto nie. Materiał Moniki Celej.

Mija pół roku odkąd w Polsce wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa. Raz ten nakaz był łagodniejszy, teraz wszyscy musimy go przestrzegać, ale nie wszyscy widzą w tym sens, powołując się na wątpliwości prawne. Żeby to zmienić, Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, która da ministrowi zdrowia prawo zarządzenia powszechnego obowiązku. Pracuje też nad tym Prawo i Sprawiedliwość. Materiał Barbary Sobskiej.

Rodzina Romana Giertycha, adwokat i zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich nie mają wątpliwości - mecenas jest w złym stanie, nadal przebywa w szpitalu, kontakt z nim jest ograniczony - nie powinien być zatem przesłuchany. A jednak został, bo taką opinie wydali biegli lekarze na zlecenie poznańskiej prokuratury. Roman Giertych usłyszał też zarzuty. Materiał Jacka Tacika.

Stefania i Jan Buchałowie, którzy w czasie drugiej wojny światowej udzielili schronienia 9-letniemu wówczas Romanowi Polańskiemu, zostali pośmiertnie odznaczeni medalami Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Uroczystość odbyła się w Gliwicach, a udział w niej wziął też reżyser. Jacek Tacik.

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało Romana Giertycha. CBA zapewnia, że to sprawa stricte kryminalna. Były wicepremier, obecnie adwokat i zagorzały krytyk Prawa i Sprawiedliwości, napisał w Internecie, że został "zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki". "Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel" - zaapelował. Późnym popołudniem, po kilku godzinach przeszukania w jego domu, Roman Giertych zasłabł i trafił do szpitala. Jego żona mówi, że czuje się źle i jest w stanie zagrażającym życiu. Michał Tracz.

Lekarze, pielęgniarki i personel medyczny w ostatnich tygodniach i dniach stają się coraz bardziej przepracowani i wycieńczeni. Kanapka na obiad - to i tak nieźle. Padają na twarz, ale i tak słyszą od polityków, że są za mało zaangażowani. Barbara Sobska.

Lekarzy do leczenia chorych z COVID-19 zaczynają kierować wojewodowie. Mają przy okazji pretensje, że jeśli chodzi o takie stawiennictwo, jest bardzo źle. Lekarze odpowiadają, że nie ignorują wezwań, ale po prostu nie tędy droga. Sylwia Piestrzyńska.

Ponad 8 tysięcy zakażeń jednej doby i śmierć 91 osób. Tak wysokie liczby stają się polską codziennością, dlatego coraz więcej osób chce dowiedzieć się, czy też są zakażone. W efekcie powstają długie kolejki i mnóstwo stresu. Patryk Rabiega.

Jeżeli chodzi o brak łóżek to takie sytuacje będą spotykane. Nikt tutaj nie powie, że w każdym szpitalu w Polsce, każdego dnia, będą dostępne wszystkie łóżka. Będzie dochodziło i dochodzi do sytuacji, kiedy w danym szpitalu tych łóżek może zabraknąć - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia. W województwach powstały zespoły koordynacyjne, które mają sprawić, że pacjenci będą trafiać tam, gdzie te wolne miejsca są. Anna Wilczyńska.