Polska i Świat

Polska i Świat

Przedszkola, szkoły, klasy 1-3 pracują normalnie. Galerie są otwarte, inne instytucje pozamykane, jak kina, teatry, czy kluby fitness. Stąd pytanie, kiedy zostaną otwarte? O to pyta też branża gastronomiczna i wiele innych. Na jakiej podstawie rząd podejmuje decyzje? Wcześniej premier Mateusz Morawiecki przedstawiał plan luzowania obostrzeń, teraz rząd mówi tylko o konsultacjach z Radą Medyczną i opiera się na badaniach amerykańskich naukowców - ale już pojawiają się głosy, że badania ministerstwo traktuje wybiórczo, a wielu dostrzega niespójność w tłumaczeniach rządu z podjętych decyzji. Monika Celej.

Wielu medyków za pracą wyjechało za granicę. Pytanie, co zrobić, by z powrotem ściągnąć ich do kraju. Minister Przemysław Czarnek ma na to pomysł - zainteresowanie programem było nawet spore, ale finalnie niewiele z tego wynika, bo ci, którzy będą planowali powrót, nadal będą pytali o warunki pracy w Polsce. Anna Wilczyńska.

Dane, które powinny dać do myślenia. W zeszłym roku ubyło 115 tysięcy polskich obywateli. Nie chodzi tylko o COVID-19 i zgony. W Polsce dramatycznie spada dzietność. Sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości – 500 plus - sytuacji nie poprawił. Społeczeństwo starzeje się, stąd czas zadać pytanie, dlaczego kobiety nie chcą rodzić dzieci. Maria Mikołajewska.

Solidarna Polska nie poparła uchwały rządowej. Dokument zakłada między innymi co najmniej 23 procent udziału odnawialnych źródeł energii - dla Solidarnej Polski to zbyt szybkie tempo dla Polski i bezkrytyczne realizowanie wymogów Unii Europejskiej, co może dziwić, bo opozycja rządowy plan do 2040 uważa za mało ambitny. Brak aprobaty Solidarnej Polski po raz kolejny ujawnia trudne relacje na linii Morawiecki — Ziobro. Dawid Rydzek.

Są wyniki badań na temat komunikacji w pandemii. Studentki krakowskiej AGH sprawdziły jak maseczki i przyłbice wpływają na zrozumiałość mowy. Problem dotyczy też osób niesłyszących, dla których zasłonięta twarz, oznacza barierę w odczytaniu słów. Z zasłaniania nosa i ust nie zrezygnujemy, pytanie więc jak się dogadać? Odpowiedź znalazł Łukasz Wieczorek.

Pomysł prezydenta Andrzeja Dudy, który chciał złagodzić skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ma niewielkie szanse na wejścia w życie, bo w Zjednoczonej Prawicy popiera go jedynie Porozumienie. Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska stawiają na pomoc kobietom, które rodzą dzieci z poważnymi wadami. Dawid Rydzek.

PiS zapowiada nowy ład, który - jak mówi premier Mateusz Morawiecki - ma pozwolić polskiej gospodarce szybko wrócić na ścieżkę wzrostu. Niektóre pomysły znane były już wcześniej, stąd pytanie, czy nowy polski ład to będą stare pomysły w nowym opakowaniu. Barbara Sobska.

Ma siedem lat i nie nadaje się już do użytku. Ekspertyza mówi jasno: korzystanie z mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy może zakończyć się tragedią. Drogowcy musieli zamknąć przeprawę. Most wytrzymał bez naprawy kilka lat, ale w Polsce są też drogi, które trzeba remontować już kilka tygodni po modernizacji. Przykłady zebrał Łukasz Wieczorek.

Czy rząd zajmie się palącym problemem rodziców osób niepełnosprawnych? Pobierając świadczenie na opiekę nad chorym dzieckiem, nie mogą pracować nawet dorywczo. Ministerstwo rodziny tłumaczy, że byłby to łatwy sposób na otrzymanie pieniędzy od państwa. Sylwia Piestrzyńska.

Bezprawne działania policji trwały osiem godzin - mówią o tym, co działo się w czwartek liderki Strajku Kobiet. Jedna z nich, Klementyna Suchanow, została zatrzymana. Powiesiła flagę na budynku Trybunału Konstytucyjnego. W sumie zatrzymano 14 osób, wylegitymowano 417. Zatrzymanych przewożono do Pruszkowa, Mińska Mazowieckiego, Wołomina czy Grodziska Mazowieckiego. Maciej Warsiński.

Po środowej publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, dla wielu polskich kobiet zmieniło się życie. Rozpoczęły się protesty na ulicach wielu polskich miast - takie same, jak po decyzji 22 października. Michał Tracz.

Kobiety w Polsce postawione są w sytuacji bez wyjścia - aborcja praktycznie jest zakazana. Politycy komentują i zastanawiają się, co z tym zrobić? Dawid Rydzek ustalił, jak można wyjść z kryzysu aborcyjnego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego?

Zmiana prawa aborcyjnego dla wielu kobiet oznacza wyrok. Co zrobią teraz? Podziemie aborcyjne będzie kwitło - często kosztem zdrowia samej kobiety. Barbara Sobska.