Polska i Świat

Polska i Świat

W Warszawie specjalna komisja w sprawie tramwajów i pytanie: co zrobić, by nie hałasowały? Odpowiedź nie jest taka oczywista, bo tramwaje pachną jeszcze nowością.

Światowa Agencja Antydopingowa potwierdza: atak na jej serwery przeprowadzili rosyjscy hakerzy. W ten sposób weszli w posiadanie poufnych danych sportowców ze Stanów Zjednoczonych. Wśród skradzionych plików były m.in. te z informacjami dotyczącymi m.in. tenisistki Sereny Williams.

Sen szalonego naukowca czy możliwa do udowodnienia hipoteza? Wszystko zaczęło się od pewnego brytyjskiego eksperymentu, który zasugerował badaczom, że być może za jakiś czas do rozmnażania wystarczyć będzie plemnik i komórka, ale niekoniecznie jajowa.

Dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka walcząc o medyczną marihuanę dla swoich pacjentów, stracił pracę. Dzisiaj sąd staje po stronie zwolnionego lekarza, a z kolei od najwyższych urzędników płyną sygnały, że to państwo mogłoby zająć się uprawą konopi indyjskich. Czy naprawdę jest szansa na to, że medyczna marihuana pojawi się w polskich aptekach?

Były minister zdrowia w starciu z obecnym ministrem sprawiedliwości. Areną jest Sejm, a tematem śmierć ojca Zbigniewa Ziobry i ekspertyza biegłych lekarzy, u których we wtorek o świcie zjawiła się policja i w których obronie stanął dzisiaj profesor Marian Zembala.

Prokuratura zadecydowała: szczątki wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej będą ponownie zbadane. Z wyjątkiem tych, które badane już były. Szykują się zatem kolejne masowe ekshumacje i kolejne pogrzeby. Zgoda rodzin lub ich odmowa teraz pod uwagę nie będzie brana.

Komisja Wenecka i jej intensywne i pełne zwrotów akcji dwa dni w Warszawie. Miała pytać, a była też przepytywana. Do tego zaliczyła dodatkowe spotkanie z opozycją. Posłanki Nowoczesnej nie dały za wygraną i wtargnęły na spotkanie zapraszając delegację do siebie. Panie zabłysnęły i przyćmiły Platformę.

Grodzenie niektórych osiedli mieszkaniowych może być zakazane. Polacy grodzą się na potęgę, bo prawo im to ułatwia. Kraków, a w ślad za nim Warszawa chcą odwrócić ten trend. A to oznacza, że niebawem stawianie murów i płotów wokół osiedli może być w stolicy zakazane.

Nie mają jeszcze przygotowanych odrębnych struktur państwowych, ale już wiedzą, że chcą się odłączyć od Hiszpanii. W ostatnich miesiącach liczba popierających secesję Katalończyków stale wzrasta, a lokalny rząd przedstawił plan powstania niepodległego kraju. Co na to Hiszpania?

Po nich nikt by się tego nie spodziewał. Mówią, jak należy żyć, ale to na nich pada podejrzenie niegospodarności na wielką skalę. Z konta zakonu "duchaczy" zniknęło niemal 11 milionów. Nieprawidłowości w finansach odkrył nowy prowincjał, który zlecił audyt. Sprawa trafiła do prokuratury. Na co szły pieniądze?

Debata o Polsce w PE, ale bez polskiej premier. Beata Szydło zamiast Strasburga wybrała Warszawę, a do parlamentu wysłała wiceministra sprawiedliwości. Marcin Warchoł stanowiska polskiego rządu przedstawić jednak nie mógł, bo pojechał tylko w roli obserwatora. Głosu nie szczędzili za to polscy eurodeputowani.

Poganie przypominają o sobie we Wrocławiu - przyszli z petycją do kurii. I wcale nie był to żart. Zupełnie na serio mówią o tym, w co wierzą i jak długo to już trwa. Doczekali się też odpowiedzi Kościoła. Odpowiedzi pełnej pokory.

We Włoszech głośno o homoseksualnym ślubie, którego oficjalnie Kościół nie akceptuje, co nie oznacza, że w kościele nie można się z tej okazji wspólnie pomodlić. Optymiści pytają o obyczajowy przełom, a realiści po prostu doceniają gest duchownego.

Zawieszenie broni w Syrii to bardzo poważny sprawdzian. Spokój ma trwać 48 godzin, z nadzieją na podobny ciąg laszy. Te godziny będą kluczowe i jednocześnie niezwykle potrzebne zwykłym ludziom, którzy marzą o pokoju.

O cwaniaczkach i wypalaniu żelazem tych, którzy myślą tylko o posadach w państwowych spółkach. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostro zwrócił się do swoich ludzi - z pretensjami zwłaszcza pod adresem jednego człowieka. Bo dzielenie posad to zadanie dla ministra skarbu, więc to Dawid Jackiewicz jest na cenzurowanym.

Komisja Wenecka po raz kolejny odwiedziła Polskę. Na miejscu jej członkowie spotkali się z przedstawicielami parlamentu, ale starannie wybranymi przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Dla opozycji nie było miejsca, więc opozycja wywalczyła sobie to miejsce sama. Już po spotkaniach usłyszeliśmy dwie skrajnie różne relacje z dwóch politycznych światów.

Sprawny chwyt judo... w Sejmie. Przed kamerami, przed dziennikarzami i - co ważne - przed wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim. Polityk miał się poczuć zagrożony, bo do pytań zgłosił się nie reporter, a sejmowy gość. Reakcja biura prasowego PiS była zasadnicza. Odpowiedź też.

Nazistowski ośrodek Prora nad Bałtykiem dostał nowe życie. W czasach propagandy nazistowskiej miał to być ośrodek wczasowy dla klasy robotniczej. Prace budowlane przerwano z wybuchem wojny, a kurortu nigdy nie ukończono. Jak wygląda dziś?

Mieszkańcy osiedla Koniuchy w Toruniu skarżą się, że codziennie budzą ich kościele dzwony. Miasto już kazało proboszczowi je ściszyć. Ksiądz broni się, że świątynia powstała przed blokami. Murem za proboszczem stanęła posłanka PiS i interweniowała w Warszawie.